Přehlídka slovenské kultury, tedy umělců všeho druhu, herců, hudebníků, či zručných floristů a mnohých dalších se v Moravské Třebové dokonale zabydlela. Letos se koná už podevatenácté. „Je to nejstarší festival svého druhu v celé České republice," uvedl starosta města Miloš Izák.

Pro děti i dospělé

Zkušení pořadatelé sestavovali program s velkou pečlivostí. „Rádi bychom oslovili zejména mladé publikum, ale samozřejmě jsme se snažili, aby by byl program pestrý a každý si v něm našel to svoje," potvrdila Martina Řezníčková z kulturních služeb Moravské Třebové.

Festival slavnostně zahájí ve čtvrtek v 19 hodin galakoncert Violin Orchestra Eugena Botoša se sólistkou Máriou Eliášovou. „V programu zazní spousta slavných melodií, Šavlový tanec, Uherský tanec č. 5, Veselá vdova, Grófka Marica, Čardášová princezna Cigánský pláč a  mnohé další," lákala na první večer Martina Řezníčková. Součástí bude také vernisáž výstavy bratislavského muzea obchodu Reklama a děti.

K festivalu neodmyslitelně patří den s partnerským městem Banská Štiavnica. Tentokrát připadne na pátek 11. dubna. Na své si přijdou i děti z mateřských a základních škol. „Začínáme v 10 hodin vystoupením tanečního souboru Aplauss ve dvoraně muzea. Následuje sokolnická skupina Svatého Bavona v parku před muzeem," nastínila Martina Řezníčková. Odpolední blok odstartuje v 16 hodin koncertem štiavnické hudební skupiny Tramontana. Na 19. hodinu večer je připravené divadelní představení souboru Paradajz Pikčr nazvané Krútňava aneb takmer rocková opera. „Tento soubor všem vřele doporučuji. Každý rok nacvičí novou hru a za sebe můžu říct, je to vždy skvělý zážitek," zdůraznila Martina Řezníčková. Pro nespavce bude program pokračovat v rockovém hudebním klubu koncertem kapel Konflikt a Hrana.

Pravidelní účastníci Dnů slovenské kultury nepřijdou ani o sobotní květinovou show, tentokrát na téma květiny a muzikál.„Milým hostem večera bude muzikálový zpěvák Marián Vojtko, který je jednoznačně hlavním lákadlem festivalu," podtrhla Martina Řezníčková. Pro mladší publikum zahraje v hudebním klubu od 18 hodin Martin Harich s kapelou Musitany Hope. Poté následuje česko-slovenská diskotéka.

V neděli si přijdou na své milovníci prken, co znamenají svět. V divadelním představení Roberta Thomase Mandarinková izba se v hlavní roli představí Maroš Kramár.

Pondělí bude patřit dětskému publiku a vynikajícímu mimovi Vlado Kulíškovi a Theatre Fortissimo.

Šanson s čardášem

Nejzajímavějším projektem festivalu bude zřejmě duo Romantika, které Moravská Třebová přivítá v úterý. „Jeho hudební pásmo je tvořené převážně autorskými písněmi. Vychází z tradice cikánské hudby smíchané s word-ethno music. V hudebním provedení dvojice Ika a Roman Kraicovi se střetávají šansonové nálady, pouliční kabaret, jiskřivé čardáše a bujaré písničky, které jsou oslavou pravdy a moudrosti a současně poukazují na ubohost politické moci," popsala Martina Řezníčková.

Festival zakončí ve středu promítání slovenského filmu Kandidát.