Pokusy a elixíry

V Moravské Třebové vsadili vloni na středověkou mučírnu, zítra se na zdejším renesančním zámku otevřou laboratoř alchymisty M. E. Bonaciny. Návštěvníkům předvede zázračné Gandalfovo světlo z filmu Pán prstenů, upíří krev, přeměnu kovu ve zlato a překoná zákony zemské gravitace. Turisty nechá ochutnat jedinečný elixír mládí, moudrosti, krásy a zdraví. „Jednoduché pokusy si návštěvníci vyzkoušejí sami. Všechny experimenty potvrdili odborníci a jsou bezpečné. Alchymisty, kteří budou své umění předvádět při každé prohlídce, zahrají studenti farmacie,“ říká vedoucí zámku Irena Lišková. Kromě chemických pokusů se na zámku objeví Magistr Kelly nebo alchymista Calligieri s Golemem, kejklíři a zpěváci renesančních písní.

Návaly Japonců

VLitomyšli začala sezona na renesančním zámku už o Velikonočním pondělí. „Dosud navštívilo zámek více než pět set turistů, mezi nimiž nechyběli Japonci nebo Angličané,“ uvedla Helena Slepičková, průvodkyně z litomyšlského zámku. Ve druhém patře otevřou v průběhu roku expozici z dějin klavírů.

Právě Japonci jsou častými hosty v renesanční památce. „Budeme jednat se zástupci země o dalších akcích ve městě. Na podzim plánujeme sociální seminář s mezinárodní účastí. Myslím si, že by bylo zajímavé, kdyby se Japonci konference zúčastnili, protože bychom srovnali sociální oblast u nich a v Čechách,“ přibližuje další možnosti spolupráce Litomyšle s Japonskem místostarosta Jan Janeček.

Vlaky v muzeu

Ovšem turisté nevyhledávají jen zámky a hrady ve svitavském okrese. Mezi rozšířené patří cykloturistika, pro kterou jsou v regionu téměř ideální podmínky. Trasy vedou nejen přírodou, ale také se cyklisté dostanou na atraktivní místa jako jsou rozhledny v Budislavi, Březové nad Svitavou nebo pískovcové útvary v Toulovcových Maštalích. Mezi turistické rarity patří Průmyslové muzeum v Mladějově, kde se lidé svezou ve vlaku po úzkorozchodné železnici.