Kdo by neznal legendární český film režiséra Karla Zemana z roku 1955 Cesta do pravěku. Scénář filmu od J. A. Novotného nesl původně název Cesta do minulosti naší Země.

Inspirace

Autoři filmu byli inspirováni řadou literárních či výtvarných zdrojů. Byl to určitě kreslený seriál vědce a spisovatele Františka Běhounka a výtvarníka Václava Junka Výprava Toma Bartona. Seriál vycházel v časopise Vpřed v letech 1946 – 1948 a hrdinové se v něm dostávají po hladině podzemních vod do pravěku. Podobné téma zpracoval také americký spisovatel Edgar Rice Burroughs v třídílném románu Země, na kterou zapomněl čas (časopisecky vyšla v roce 1918, knižně 1924, česky v roce 1926 pod názvem Caprona, země divů). Tuto knihu patrně znal i český spisovatel, historik a pedagog Arnošt Caha v době psaní vlastní knihy V pravěkém světě. Ta tvůrce zmiňovaného slavného filmu patrně inspirovala nejvíce.

Arnošt Hugo Caha

Arnošt Hugo Caha se narodil v Sádku u Poličky 1. dubna 1891 v rodině sedláka na statku č. 33 (velká budova statku jako unikátní lidová stavba dosud stojí po pravé straně silnice ve směru na Korouhev). Po smrti otce se rodina přestěhovala do Bystřice pod Pernštejnem, zatímco Arnošt Caha studoval na učitelském ústavu v Poličce, kde v roce 1910 odmaturoval a stal se učitelem na školách v okolí Brna – v Rozdrojovicích, Žabovřeskách, Židenicích či Rosicích. Od roku 1918 až do své smrti působil jako profesor na Mužském učitelském ústavu v Brně. Dlouhodobě působil jako předseda představenstva nakladatelství Dědictví Havlíčkovo, ve kterém publikoval většinu svých děl. Arnošt Caha zemřel po těžké nemoci 17. června 1935 v Brně, pohřben je na hřbitově v Brně – Komíně.

Arnošt Caha vydal řadu odborných publikací, učebnic či metodických knih: Stručné dějiny národa československého, Republika česko-slovenská: zeměpisný přehled, Tatíček Masaryk Osvoboditel, Stručná nauka občanská, Pomsta Habsburkova: k 300. výročí vraždy 27 pánů na náměstí staroměstském, Čarodějnické procesy v našich zemích, Přehled dějin literatury české, Žižka v našich lidových pověstech, Zeměpisný přehled všech států na zeměkouli, Svět v číslech a diagramech: statistická příručka, Stručný přehled mluvnice a pravopisu, Památné hrady a zámky československé, Příručka k přijímacím zkouškám do I. třídy středních škol, Tisíc otázek a odpovědí z dějin československých apod.

Beletrista

Do české literatury se Arnošt Caha zapsal také jako beletrista, autor knih pro mládež, např. historickou povídkou Jánošík, kapitán dobrých horních chlapců (1930) nebo dvěma knihami povídek o T. G. Masarykovi Povídky o chudém hochu, který osvobodil národ (1930, 1932), zejména však dvojicí sci-fi románů: Výlet doktora Hlavsy do vesmíru (1928) a již výše zmiňovaným románem V pravěkém světě (poprvé vyšel v roce 1927, podruhé v roce 2008, pod názvem Cesta do pravěku a zase zpátky vyšla v roce 2011 převyprávěná spisovatelkou, rozhlasovou a televizní scénáristkou Jitkou Škápíkovou).

Posledně jmenovaná kniha, která se patrně opírala o román Burroughsův román, vypráví příběh dvou chlapců Jirky a Jardy, kteří podniknou se svým otcem, známým archeologem, výpravu do jedné z jeskyň Macochy a odtud následně dobrodružnou cestu do pravěku. A právě tento fantastický a zároveň poučný příběh zcela určitě inspiroval tvůrce filmu Cesta do pravěku. Kdo film viděl, ví, že filmovou cestu podniknou čtyři chlapci, není však bez zajímavosti, že režisér Karel Zeman údajně původně počítal, jak jako Arnošt Caha, s dvěma chlapeckými hrdiny.

MILAN BÁČA