V hostinci U Černého orla v Litomyšli se hrávalo divadlo

První latinsky hrané divadelní hry byly v Litomyšli k vidění v piaristických školách na konci 17. století. Na konci 18. století bylo zřízeno zámecké divadlo pro sto padesát diváků, hrávalo se i v jízdárně.

Teprve ve dvacátých letech 19. století vznikl první ochotnický spolek. Hrával především na náměstí, později Na Skalce, a to německy. Občas do Litomyšle zavítaly německé herecké společnosti, vystupovaly v prvním poschodí hospody v Pekle na dnešním Braunerově náměstí.

V roce 1835 bylo v hostinci U Černého orla zřízeno první stálé divadlo, jedno z prvních u nás. Vzniklo ze sbírek, kterých se ujala Marie Rollerová, manželka purkmistra Jana Rollera a také postava z Jiráskovy Filozofské historie. Divadlo, o kterém psal také A. Jirásek ve čtvrtém díle románu F. L. Věk, disponovalo stovkou sedadel a devatenácti lóžemi, z nichž některé byly privátní. Kulisy a oponu, na které byly vyobrazeny litomyšlské motivy, později zhotovil litomyšlský malíř Jarolím Štantejský. Hrály se zde zpočátku hry německé, později, a to především zásluhou děkana Antonína Šanty hry české: od J. N. Štěpánka, V. K. Klicpery nebo J. K. Tyla. S divadlem úzce spolupracovala také česká buditelka a spisovatelka M. D. Rettigová (1785 až 1845).

První divadelní společnost zavítala do Litomyšle na konci roku 1849. Šlo o První českou divadelní společnost horlivého vlastence Josefa Aloise Prokopa z Chrudimi. Herci se po příjezdu do Litomyšle, kam se přemístili, aby se mimo jiné ukryli před cholerou, která sužovala Chrudim, ubytovali U Černého orla. Po dva měsíce se těšili ve městě velké popularitě a přízni. Byli zváni do rodin, měli volný přístup na plesy.

Na začátku roku 1854 a také v září roku 1855 zde hostovala kočující divadelní společnost Filipa Zöllnera, u níž jako herec a režisér působil Josef Kajetán Tyl (1808 1856), významný tvůrce a organizátor českého divadelnictví.

Údajně bydlel na náměstí ve Veselíkově domě č. p. 123, kde se často ubytovávali herci, kteří do Litomyšle přijížděli. Údajně se na něm při představení vzňal kabát, jako neznalý kouření si během hraní strčil do kapsy doutník. Tyl vystupoval v Klicperově hře Jan za chrta dán nebo ve hře litomyšlského rodáka Josefa Valoucha (1811 1888) Ajajka a Nathanaël. Přijížděly i další divadelní společnosti, v roce 1860 například velká společnost Josefa Jana Stránského Šemerera, která sehrála v Litomyšli několik her J. K. Tyla.

V roce 1862 vznikla v Litomyšli Jednota divadelních ochotníků, a to z podnětu děkana Antonína Šanty, který byl také jeho prvním protektorem. První hrou ochotníků byla v dubnu 1862 uvedená fraška Duch času od A. Raupacha, která sál U Černého orla zcela zaplnila. V roce 1863 ochotníci hráli čtyřikrát, v roce 1864 šestkrát. Hráli české hry Tyla, Valoucha nebo Klicpery, ale také hry přeložené z němčiny a francouzštiny. V čele Jednoty stáli po Šantovi mino jiné profesoři gymnázia a literáti A. Jirásek a J. Voborník, dále stavitel B. John, J. Valouch, J. Hradecký nebo A. Metyš.

Ochotníci vypomáhali některým divadelním společnostem, které do Litomyšle přijížděly. Na druhou stranu s ochotníky vystupovala jedna z nejvýznamnějších hereček své doby, členka Národního divadla v Praze Otýlie Sklenářová-Malá. Ochotníci nehráli vždy pouze v divadle U Černého orla. Několik let vystupovali na zámku. Nakonec se přestěhovali na Karlov, kde bylo v roce 1873 zřízeno jeviště. Kulisy a oponu opět vytvořil malíř Štantejský. Ochotníci se později zapojili do záměru vybudování Smetanova domu, který byl slavnostně otevřen 11. června 1905 za účasti F. A. Šubrta, A. Jiráska. První činohrou uvedenou ve Smetanově domě byla Jiráskova hra M. D. Rettigová s Hanou Kvapilovou v titulní úloze. Tím začala nová éra litomyšlského divadelnictví.

V hostinci U Černého orla se pak hrálo jen výjimečně. Častým hostem býval spisovatel Z. M. Kuděj (1881 1955), který bydlel v sousedním domě. Na konci 20. století divadelní sál sloužil Divadelní společnosti Jožina Janouška a k různým příležitostným představením. V roce 1992 se v hostinci stavil zpěvák Karel Kryl, v roce 1995 se tam na neplánované zastávce při návštěvě Litomyšle zastavil španělský král Juan Carlos s královnou Sofií.

MILAN BÁČA