„Impuls zpívat v javornické kapli přišel od zdejšího starosty Zdeňka Boušky. Rádi jsme kývli na možnost dotvářet předvánoční atmosféru,“ uvedl sbormistr Karel Sax. „Jsou to krásné koncerty před skvělým publikem. I když publikum není to správné slovo. Prostě před milými lidmi, kteří vánoční koledy zpívají s námi a z nás určitá nervozita spadne a pak je to… uvolněné, krásné,“ popisuje neopakovatelnou atmosféru v kapli Karel Sax.

Považuje za výhodu, že kaple není vysvěcená, takže zde můžeme zpívat vše. „Když zpíváme v církevních objektech, musíme poslat repertoár na arcibiskupství do Olomouce ke schválení. Autoři jako Smetana nebo Mozart se podle církve svaté do kostela nehodí,“ přibližuje peripetie sbormistr.

Letos se sbor trochu obměnil stejně jako repertoár. „Třeba skladbu Jazzing It Up zpíváme teprve podruhé před publikem a byli jsme trochu nervózní, protože je rychlá a náročná. Ale nakonec nám vyšla asi úplně nejlépe,“ shodují se zpěváci Červánku, kteří se do Javorníku stále rádi vracejí. „Jsme tu již po sedmé a doufáme, že ne naposledy.“

Dlužno podotknout, že k uvolněné atmosféře přispívá horký punč, nezištně vařený manželkou starosty a jejími kolegyněmi.

První roky zde vystupoval soubor Dalibor, poté Českomoravská hudební společnost, Čechomor a od roku 2001 zde pravidelně vystupuje Chválabohu s Františkem Černým (letos bohužel poprvé nevyšel vhodný termín).