Dvě vernisáže, které jsou úzce spojené skrze výtvarnici Šárku Hrouzkovou, navštívily desítky lidí o víkendu v galerii a městském muzeu.

Umělkyně a pedagožka, která žije od roku 1990 v Dolním Újezdu, ovlivnila nespočet lidí a část z nich přizvala na výstavu. „Šárka je člověk tichý, skromný a pokorný, ale zároveň nesmírně výrazný a silný. Ona je taková pájka. Někde se octne a něco naťukne. Udělá kontakt a pak si to jde svoji cestou. Dobrá pájka, která udělá jemný, ale pevný kvalitní spoj je důležitá nejen v elektrotechnice," vyjádřil se na vernisáži v muzeu o autorce kurátor celého projektu Štěpán Málek. Nezvyklé přirovnání je pravdivé. Svědčí o tom i mimořádná účast lidí na zahájení obou výstav.

Kvalitní výběr

Na výstavě představují díla i další výtvarníci. „Jde o žáky, ale já to ani tak nevnímám, protože s některými osobnostmi jsem se setkala velmi krátce. Jsou tu práce lidí, kteří byli úžasní už v době, kdy jsme se potkali a já jsem si zahrála už jen na tu pájku," řekla k výběru vystavujících Šárka Hrouzková. Mezi vystavujícími jsou tak například i autoři voskového srdce pro Václava Havla Roman Švejda a Lukáš Gavlovský. Toto dílo je umístěno v zámeckém sklepení.

„Máme tu autory, kteří přísahají na klasické polohy a jsou v tom jazyku přesvědčiví. Restaurátory, kteří se dotýkají prověřených kvalit a znovu nám je zachraňují, až po autory, kteří pracují s novými médii. Můžete mít mnoho možností, jak se vyjádřit, ale stejně jako v hudbě skončíte u toho, že umění je buď blbý, nebo dobrý. Každý z nás má laťku toho vnímání postavenou jinak, což je v pořádku, jinak by to byla nuda. Dobrého se tu sešlo víc než víc," zhodnotil výstavu a postoj k umění Štěpán Málek. Ten při svém projevu neopomněl vyzdvihnout pedagogickou úlohu Šárky Hrouzkové. Vystihl ale i pestrost vystavovaných děl, které se podařilo v muzeu nainstalovat. Mezi obrazy, fotografiemi, sochami a plastikami se nachází i architektonické návrhy. Celková prezentace je tedy velmi pestrá.

Regionální umělec

Velikost výstavy poukazuje na fakt, že Šárka Hrouzková patří mezi výtvarné osobnosti Litomyšlska. Zároveň dokazuje i přesah jejího vlivu na žáky, kteří tvoří za hranicí regionu.

„Šárka Hrouzková ve své tvorbě abstrahuje niterné pocity a postřehy z okolního i vnitřního světa. Mezi její hlavní inspirační zdroje patří krajina, v níž žije, kam patří nejen oblast východních Čech, ale i její rodné Ostravsko. Obrací se také k velkým osobnostem výtvarného světa, v posledních letech především ke geometrickým prvkům barokní architektury," charakterizovala díla umělkyně Šárky Hrouzkové Zuzana Tomanová z litomyšlské městské galerie.

Kdo se chce dozvědět více o autorce a poznat rozsah její tvorby a pedagogické činnosti, tak by si neměl nechat ujít obě výstavy.