Dokončovací práce na stadionu jsou v plném proudu. Vedle stavbařů zde budou příští týden pracovat také řezbáři. V pondělí zde začíná řezbářský plenér.

Svitavy nemají žádné nové sochy, které by lidem zpříjemnily procházky. Radní se dlouhodobě připravovali na akci, jež by do města přinesla nová díla. „Využili jsme příležitosti, která se naskytla při přestavbě stadionu. Některé vzrostlé stromy jsme nechali uříznout ve výšce tří metrů nad zemí. Z devíti topolů vzniknou v týdnu od 23. srpna sochy,“ potvrdila ředitelka městského muzea Blanka Čuhelová.
Na stadionu se v pondělí ráno začne pracovat s pilami a dláty. Sjedou se sem řezbáři z Ostravska, z jižních Čech ale i z dalších míst republiky. Kromě mužů přijedou také dvě ženy. „Z našeho regionu se plenéru zúčastní Jiří Kosina z Moravské Třebové, autor sochy před sportovní halou ve Svitavách, Vítězslava Morávková z Člupku u Litomyšle, která pracuje také s kamenem, a Jiří Jurka z Opatova,“ řekla Blanka Čuhelová.
Sympozium bude přístupné veřejnosti. Lidé se budou moci podívat, jak pod rukama zručných řemeslníků vznikají umělecká díla. Navíc se pobaví i večer. Podle ředitelky muzea je připravený hudební program. Od úterý, pokaždé od devatenácti hodin, zde vystoupí každý den jedna skupina. Vždy s jiným žánrem.

Sochy zůstanou v areálu pro potěchu lidí. V sobotu v osmnáct hodin je řezbáři předají starostovi. „Byla bych ráda, kdyby se z Memoriálu Aloise Petruse stala tradice, ve které bychom mohli pokračovat každý rok,“ dodala Blanka Čuhelová. Mohly by tak vzniknout sochy, které by město doplnily.