Novou sezonu zahájili na moravskotřebovské zámku tradičním staročeským jarmarkem. Nechyběly ani historické hry a ukázky prastarých řemesel. „Jarmark k otevření zámku neodmyslitelně patří. Udává skvělou atmosféru," sdělila vedoucí městských kulturních služeb Martina Řezníčková.
Střelba z luku, ukázka řemesel
Na své si přišli dospělí, ale i děti. Třináctiletý Vojtěch Antoš střílel z luku, jako by to dělal každý den. Přiznal se, že to nebylo poprvé. „Tady ty historické věci se mi líbí, tak jsem se sem přišel podívat," svěřil se chlapec .
Na otevření zámeckých bran přijeli i lidé ze vzdálených míst republiky. „Podívali jsme se do muzea, obešli jsme všechny atrakce a něco dobrého jsme snědli. Je to tady moc hezké, ale počasí mohlo být lepší," řekl Michal Kříž , který se do Moravské Třebové vypravil s celou rodinou z Pardubic. Jak poznamenal, zámky příliš nenavštěvují, ale Třebová je výjimkou.
Z Hanušovic přijeli Dostálovi. „Jsme tady poprvé. Tento zámek jsem znal jenom z obrázků, tak jsem si říkal, že by nebylo špatné využít příležitost, když je tu nějaký program," uvedl otec rodiny. Prohlídka renesanční památky pěkně zblízka jej nezklamala. Kluci se těšili, až si zastřílí z luku a nahlédnout do mučírny.
Na nádvoří mohli lidé také pozorovat řemeslníky. V jednom ze stánků přihlíželi pod ruce šikovnému raziči mincí. „Dělám groše. Do poloviny šestnáctého století se totiž mince vyráběly ručně. Člověku, který mince razil, se říkalo pregéř neboli razič," vysvětlil Inocenc Ševčík z Ostravy. Kdysi mince sbíral. Informace dnes předává zájemcům dál a k tomu je ještě pobaví tím, že jim ukazuje, jak se mince razily. „Lidé se vyptávají, čím se platilo ve středověku, ale i v pozdějších obdobích, třeba během renesance," upřesnil pregéř. Také sám si chtěl prohlédnout moravskotřebovský zámek. „Zajímá mě mincovnictví i alchymie, protože výroba mincí je vlastně taky taková alchymie s kovem," poznamenal zručný razič mincí.
I když byla celkem zima, lidé a děti se bavili. Zahřát se mohli dětským punčem, ti větší i medovinou. Na odvážné čekaly ve stáncích také různé elixíry. To, že je jaro, všem dokazovala květinářka. Rozkvetlých květináčů měla nespočet.
Mučírna a laboratoř opět otevřené
Na jaké novinky se letos návštěvníci zámku v Moravské Třebové mohou těšit? „Máme nově zrekonstruované zámecké nádvoří. Opět jsme otevřeli mučírnu, alchymistickou laboratoř a měšťanské bydlení," uvedla Martina Řezníčková. Všechny zve také na novou výstavu v zámecké galerii, která je hodně navštěvovaná. Hlavně děti si zde mohou prohlédnout Krtečkova dobrodružství .
Renesanční zámek v Moravské Třebové patří k nevýznamnějším památkám v České republice. Nechybí v žádné učebnici dějin umění. Rekonstrukce už je téměř dokončená. „Ještě se opravují zámecké zahrady a dokončuje Brána času. Připravujeme slavnostní otevření expozice Cesta od renesance k baroku. Po drobných dodělávkách budeme mít hotovo," dodala Martina Řezníčková.