Ročně jich najde cestu do muzea jen sedmnáct set. To ale chtějí ve Třebové změnit. Upravené expozice   vyzdvihnou zdejšího mecenáše Holzmeistera a také unikátní mumii egyptské princezny Hereret.  

Indie i Japonsko

Třebová již před pěti roky vsadila na interaktivní expozice na zámku a vyplatilo se jí to.  Laboratoř nebo středověká mučírna přitahují turisty z celé republiky. Podobný trend chtějí proto přinést i do městského muzea.   „Na nové exponáty nemáme prostředky. Expozice uděláme jinak, zajímavěji, ale obsahově budou v podstatě stejné. Více se zaměříme na rodiny s dětmi,“ uvedla Libuše Gruntová,  ředitelka Kulturních služeb Moravská Třebová.
Muzeum má  návštěvníkům co  nabídnout, protože se zde nachází unikátní sbírka historických artefaktů, které dovezl ze svých cest po světě třebovský rodák Ludwig Vincent Holzmeister.  Expozici navrhují scénografové z Brna, bude rozdělená na tři sekce.  V indické části  se návštěvníci dostanou na dobové tržiště, japonskou je provede mnich Komusó. „Pro umocnění japonského smyslu pro krásu a křehkost vznikne diorama vesnického domu Haiku se zenovou zahrádkou.   Lidé uvidí i sbírku samurajských mečů, přičemž jeden pochází už z patnáctého století. Meče pohlídá tajemný tvor v akváriu,“ přibližuje expozici Libuše Gruntová. Vrcholem prohlídky ale bude bezesporu egyptská část, kde  se návštěvníci setkají s princeznou Hereret.    Tu spatří lidé mrtvou i živou.  „Vystavíme ji jako mumii v originální, bohatě zdobené rakvi a také lidé uvidí skutečnou podobu princezny. Ta je vymodelovaná a zrekonstruovaná pomocí počítačové tomografie a 3D technologie,“ vysvětlila ředitelka Gruntová.  Na „cétéčku“ byla mumie již před čtyřmi lety. Podrobila se tehdy odbornému zkoumání   v rámci vědeckého výzkumu, který vedlo Národní muzeum.  Výsledky posloužily k rekonstrukci lebky princezny Hereret. „Plánuje se ovšem ještě další výzkum. Ten by mohl objasnit, jakými chorobami Hereret trpěla a na co zemřela,“ dodala Libuše Gruntová.   

V současné době pracuje na rekonstrukci obličeje egyptské princezny výtvarnice Helena Lukášová. Vytvořila již  3D model princezny s jednotlivými tkáněmi a právě animace trojrozměrného modelu se stane součástí nové expozice v Moravské Třebové.

Princezna z Egypta

Mumie Egypťanky  Hereret (přel. Jarní květ)  pochází zřejmě z prvního století před naším letopočtem. Třebovskému muzeu ji věnoval mecenáš L. V. Holzmeister přesně před sto lety.  „Její jedinečnost spočívá v atraktivitě obalů, kartonáže.  Princezna leží v dvojité rakvi. Obal samotné mumie je vytvořený z obinadel, zbytků papyrů, dřeva a štukovací omítky. Podle odborníků je kartonáž výjimečně bohatá. Jsou  na ní i náboženské výjevy vztahující se k posmrtnému životu. Hereret vystrkuje z obalu jen konce prstů u nohou,“ popisuje mumii Libuše Gruntová.  

Kvůli přestavbě expozice bude muzeum v Moravské Třebové od dubna uzavřeno.    Návštěvníkům se v nové podobě otevře 19. května. Lidé pak musí počítat  se zvýšeným vstupným. Místo současných dvaceti korun zaplatí dospělý návštěvník padesátikorunu a studenti místo deseti korun třicet. Třebová plánuje i speciální rodinné balíčky.  Princezna Hereret. Ilustrační fotografie