Svitavsko - Památník na počest papeže Jana Pavla II.

Koclířov – V sobotu bude v přírodním amfiteátru Fatimy v Koclířově pod horou blahoslavenství odhalen památník Jana Pavla II. Slavnosti se zúčastní P. Elias Vella, exorcista z Malty. Koclířovský areál bude následně požehnaný jako Areál Jana Pavla II. v Koclířově. Hlavní program začne ve čtrnáct hodin. Od 15 hodin je připraven program pro děti v klubovně u dvorní kavárny.

Janov u Litomyšle – Již 16. Janovský festiválek vypukne v pátek v 18 hodin v sále kulturního domu Na Rychtě. Můžete se těšit na anglického písničkáře Richarda McCranora, trstěnické duo Hugo a Já a litomyšlskou kapelu Psiskapsy. V sobotu od 13 hodin vystoupí komické duo z brněnské JAMU Krátká a Dlouhá s představením Lavička a workshopem žonglování, po té bude následovat vystoupení Divadelní společnosti Tetiny a její hra Apolena a Filomena. Divadlo Banašinako sehraje Epos o Kozlíkovi. Poblíž restaurace Na Rychtě se odpoledne otevře čajovna, ve které zahraje brněnská dívčí kapela Spálený sušenky. Od půl osmé vystoupí na sále kulturního domu kapely Huso ze Zlína, Vintage Wine, excentrický kryptopunk z Prahy Unifiction, a na závěr vystoupí Hadry z těla a Marika Antonova. Mezi čajovnou a kostelem bude před půlnocí ohňové vystoupení.

Polička – Robert Křesťan a Druhá tráva vystoupí v pátek v sedm hodin večer v Tylově domě v Poličce. Koncert je u příležitosti 20. výročí jedné z nejznámějších českých bluegrassových kapel.

Orlickoústecko - Cestou necestou Sloupenskými lesy

Sloupnice – V neděli jsou zváni všichni příznivci turistiky na hřiště SK Sloupnice. Mezi sedmou a půl desátou se odtud můžete vydat na trasu 37. ročníku pochodu Sloupenskými lesy. Z pěších tras si lze vybrat 8, 15 nebo 25 kilometrů, cyklotrasy jsou dlouhé 17, 45 a 80 kilometrů. Od 16 hodin na hřišti uvidíte vystoupení cvičených psů a ukázku sokolnictví.

Chrudimsko - Děti, vezměte rodiče a přijďte si zaběhat

Nasavrky – Zveme malé i větší závodníky do Nasavrk na tradiční přespolní běh dětí a mládeže. Akce proběhne v neděli 8. května 2011 v prostorách přírodní památky Kaštanka. Prezence bude zahájena v 8 hodin na Kaštance. Start prvních kategorií v 10 hodin. Podrobné propozice najdete na internetové stránce www.sokol-nasavrky.wz.cz. Pořadatelem závodu je T. J. Sokol Nasavrky, partnerem firma PETRA-S CZ s.r.o.. Akci podporuje také město Nasavrky.


Švihov - Obecní úřad Miřetice srdečně zve občany na jarní koncert, který se uskuteční v sobotu 7. května od 15 hodin v sále Pohostinství ve Švihově. Vystoupí například dechová hudba ZUŠ Chrast, Pavel Kopecký – imitátor „krále komiků“ a bratři Petrášovi.

Pardubicko - Zámek hostí Slavnosti perníku

Pardubice – V neděli 8. května čekají pardubický zámek Slavnosti perníku. Od 10 do 18 hodin je pro návštěvníky připraven velký jarmark perníku, medu a lidových výrobků, ukázky výroby, zdobení a ochutnávky perníku a také písničky a tancování folklorního souboru Perníček. Malé návštěvníky potěší pohádka O perníkové chaloupce či perníková volenka pro Jeníčky a Mařenky. K zhlédnutí bude také výstava perníkových prací a vyhlášeni budou vítězové soutěží O perníkovou pantofli. Baba Jaga si připraví kurz v sedání na lopatu a dojde i na loupání perníčků z perníkové chaloupky.

Pardubice - Závěr Multikulturního týdne 2011 obstará v pátek 6. května kapela Ekvátor. Ta zahraje od 20 hodin v Divadle 29. Kapela Ekvátor je jednou z nejvýraznějších multikulturních kapel na českém území hrající fusion moderní arabské, arménské, čečenské a gruzínské hudby. Před koncertem vystoupí hudební dílna Vlaštovky se sedmi písněmi v různých jazycích.

Královéhradecko - Děti budou tvořit pro maminky

Hradec Králové – Muzeum východních Čech připravilo na neděli 8. května od 9 do 11 a od 13 do 15 hodina další z cyklu muzejních kreativních dílen v dětském ateliéru. Tato neděle s názvem Mamince bude věnována Dni matek. Děti si pod vedením odborných lektorek vyrobí přání z papíroviny a vyzdobí je podle vlastního návrhu. Program je vhodný pro děti od 6 let – kapacita 15 dětí a doprovod.

Náchodsko - Středověk se vrací před barokní zámek

Teplice nad Metují – V sobotu v 10 hodin vypukne před barokním zámečkem Skály Boj o Bischofstein aneb Středověk se vrací. Uvidíte rytířský turnaj, sami si budete moct vyzkoušet, jestli byste trefili večeři sekerou nebo vynikli v lukostřelbě. Připravena je i zajímavá přednáška o středověku a věhlasná kartářka vás seznámí s budoucností. Připraveny jsou stánky se zajímavými dárečky a ani děti nepřijdou zkrátka. Akce začíná v 10 a potrvá přibližně do 17 hodin.

Rychnovsko - Přes tři hrady už po devětatřicáté

Sopotnice – Již 39. ročník pochodu Přes tři hrady a 27. ročník Přes tři hrady na kole se koná v sobotu. Z prvního startovního místa v Sopotnici na hřišti můžete vyrazit v sedm hodin ráno. Pěší trasy 15, 30, 50 km vedou přes zříceniny hradů Potštejn, Litice, Žampach a Lanšperk. Cyklotrasy jsou 30, 50, 65, 85, 100 a 150 kilometrů dlouhé. Druhé startovní místo se nachází v Žampachu v areálu zámku a třetí start je z Potštejna Pod lipami, v obou případech v osm hodin ráno. Na kontrole v Záměli bude připraven miniokruh pro děti s názvem Floriánkova stezka.

Dobruška – V Archlebových sadech se v sobotu od 14 hodin koná majáles. Po zahájení majálesového pochodu a volbě krále majálesu se můžete těšit na vystoupení skupin R. I. P. rock z Dobrušky, Kluci z marmelády, Nežfaleš a 9 MM z Prahy nebo Jo!Ska z České Skalice.

Potštejn – Jarní koncert smíšeného pěveckého sboru CAMPANULA z Dolní Dobrouče se uskuteční v sobotu od 19 hodin v Mramorovém sále na zámku Potštejn. Repertoár sboru, který má dvacet dva členů, obsahuje lidové písně, koledy, spirituály, skladby světské i církevní od autorů žijících v 17. až 21. století, včetně Rybovy vánoční mše „Hej mistře“.

Trutnovsko - Legenda opět ožije. Drak se vrací

Trutnov – Večerním průvodem s drakem a jeho vyzdvižením na starou radnici vyvrcholí zdejší dračí slavnosti – Už ho nesou!, tentokrát s podtitulem O třech branách trutnovských. Celodenní program na Krakonošově náměstí začne v 10 hodin shromážděním lidu, následovat budou hry a kulturní vystoupení. Na 16. hodinu organizátoři připravili symbolické svěcení městských bran, průvod s drakem vyrazí ve 21 hodin od kina Vesmír.

Jičínsko - Foersterovy dny v Libáni

Libáň – Jedenáctý hudební festival Foersterovy dny je věnován Václavu Talichovi jako pocta k 50. výročí úmrtí jedné z nejvýznamnějších osobností české hudby. V sobotu 7. května se koná v 19 hodin koncert v Domě kultury – slavnostní zahájení festivalu. Jediný klavírní recitál v České republice přednese Pavel Kašpar (Německo).