Svitavsko - Magická noc v zámecké mučírně

Moravská Třebová – Sobotní magická noc je jako stvořená pro večerní prohlídku zámku v Moravské Třebové. Zámek bude osvětlený loučemi a svícemi. Můžete si prohlédnout středověkou mučírnu nebo alchymistickou laboratoř. Nasát tajemnou atmosféru nočního zámku a temných sklepení můžete v sobotu ve 21 a 22 hodin.

Litomyšl – V neděli bude v Regionálním muzeu zahájena výstava „Zdeněk Miler dětem“. Interaktivní výstava připomíná osobnost a dílo Zdeňka Milera, který v letošním roce oslavil 90. narozeniny a jeho nejznámější postavička Krteček 55 let. Výstava je složena z kulis ve tvaru rozevřených knih, na kterých jsou velké reprodukce Milerových ilustrací. Rozevřené knihy tvoří „pokojíčky“, ve kterých děti plní různé úkoly. Pomáhají krtkovi opravit rozbitou raketu, hledají cestu z bludiště, skládají vláček z pohádky O mašinkách a mnoho dalších her a soutěží. Součástí výstavy je katalog, do kterého si děti zapisují správné odpovědi a za splněné úkoly dávají razítka. Výstava je zapůjčena od Centra pro rodinu a sociální péči Ostrava, Klub Ámos. V Litomyšli potrvá od 1. května do 4. září.

Orlickoústecko - Brontosauří šlápoty květnovou přírodou

Ústí nad Orlicí – Pochod pro děti a rodiče Brontosauří šlápoty se koná 1. května v Ústí nad Orlicí. Start a cíl bude v prostorách sokolského hřiště v Hylvátech. Zájemci se mohou registrovat od 8.30 do 10.30 hodin.

Trasa letošního 26. ročníku bude asi sedm kilometrů dlouhá. Pořadatelé účastníkům doporučují, aby si s sebou vzali psací potřeby a kvalitní obuv.

Trasa není vhodná pro kočárky. Akci doplní ochutnávky zdravé výživy a biopotravin.

Chrudimsko - Co chytí malí rybáři na udici?

Chrudim - MO ČRS Chrudim 2 pořádá v sobotu na Markovickém rybníce rybářské závody pro děti do 15 let. Přihlásit se a zaplatit startovné (80 Kč) mohou v kanceláři MO nebo u prezence na hrázi rybníka v den závodu. Zahájení závodu je v 7 hodin. Pro účastníky jsou připraveny ceny a také si mohou ponechat prvního uloveného berného kapra (tj. kapra od 42 cm délky).

Pardubicko - Čarodějnice se opět slétnou na Kuňce

Kunětická hora – V sobotu se pod Kunětickou horou jako již tradičně uskuteční největší pálení čarodějnic ve východních Čechách.

Na akci, která začíná ve 14 hodin, vystoupí Marek Ztracený, Anna K., Stresor, Michal Nesvadba.

Hlavní hvězdou večera bude kapela Mig 21.

Budou připraveny soutěže i diskotéky pro děti, balonková show, vystoupení taneční skupiny T-Bass, ukázky šermířského umění či ohňostroj.

Královéhradecko - Gurmán festival pro mlsné jazýčky

Hradec Králové – Víkend plný pochoutek nabízí Gurmán festival v areálu Festivalparku na hradeckém letišti, který začíná v sobotu od 11 hodin. Na festivalu jídla a pití se představí desítky vystavovatelů.

Hradec Králové – Jazzový most začíná v neděli od 10 hodin na Masarykově náměstí. Desátý ročník hudebních středoevropských žánrově bohatých variací se v Hradci stal prvomájovou tradicí.

Rychnovsko - V cirkusovém šapitó uvidíte Shreka a Fionu

Rychnov nad Kněžnou – Moderní dvouhodinová show plná zábavy čeká návštěvníky Cirkusu Berousek, jehož stan je umístěn u Billy. Chybět nebudou zvířata, klauni Sambo, Bimbo a Emilo nebo artisté, kteří se vrátili z úspěšného turné po severní Francii a Itálii. Uvidíte i Shreka a Fionu, duo cats a obří klauny v manéži. Představení se konají v pátek a v sobotu od 17 hodin a v neděli od 14 hodin.

Týniště nad Orlicí – Čarodějnické odpoledne vypukne v sobotu v motorestu Roubenka ve 13.30 hodin. Nebude chybět volba Miss čarodějnice, dětská diskotéka, soutěže, zapálení vatry nebo ohňostroj. Program 3. Májového veselení pokračuje druhý den od 10 hodin Prvomájovým jarmarkem. Bohatý doprovodný program bude připraven pro děti i dospělé.

Jičínsko - Miletínská kuličkiáda patří k jaru

Miletín – Netradiční miletínská kuličkiáda aneb Když pradědeček v důlek cvrnkal se koná v pátek od 15.30 hodin v pivovarské zahrádce. Trénink je od 15 hodin, startovné 25 korun. V případě nepříznivého počasí budeme cvrnkat v sále Sousedského domu. Kategorie: jako hlavní je soutěž rodinných týmů (rodič, prarodič, teta, starší sourozenec či jiná spřízněná duše + ratolest). Dále se soutěží v jednotlivcích. O co se cvrnká? Nikdo neodejde s prázdnou a nejlepší jednotlivci si zahrají o medaile a týmy o poháry. Pravidla sdělíme na místě. Kuličky můžete nechat doma. Akci pořádají u příležitosti 200. výročí narození K. J. Erbena Mladí hasiči a Zelená stopa Miletín za podpory města.

Jičín – Zveme milovníky pejsků a psích sportů, aby se přišli podívat a povzbudit soutěžící týmy při prvomájových závodech v agility, které se konají v neděli v areálu kynologického cvičiště ZKO Jičín (200 m vpravo za Dentalem) směr Turnov – Liberec. Začátek závodů je v 8.45 hodin, vstupné je zdarma. Na místě je zajištěno bohaté občerstvení. Přijďte strávit hezký den ve společnosti pejsků.

Trutnovsko - Královédvorský majáles

Dvůr Králové – V sobotu a v neděli se koná na Hankově náměstí Královédvorský majáles. V sobotu vystoupí od 16 hodin skupiny Vaťák, Undergaters, Čvajmajs, pro děti je připraveno čarodějnické odpoledne. V neděli návštěvníkům zahrají Moravěnka s Jiřím Helánem, kapely Enter, Creedence revival a představí se hlavní host – Petr Vondráček a Lokomotiva. Začátek je v 10 hodin.

Náchodsko - Čarodějnické veselí na Dobrošově

Náchod – Rodinné odpoledne VI. Čarodějnické veselí s Primáčkem se uskuteční tuto sobotu. Na děti i jejich rodiče čeká procházka plná dobrodružství až na Dobrošov, kde bude zapálena velká hranice. Odpoledne proběhne čarodějná zábava pro malé, tvorba čarodějných účesů, chybět nebude trampolína, magické malování na obličej, projížďky na koních, akrobatické disciplíny – slack-line a waweboarding a po setmění ohňová show. Když bude přát počasí, odstartuje horkovzdušný balon a pořadatelé slibují i další překvapení. Začátek výšlapu je v sobotu průběžně od 13 do 15 hodin od Klubu SUN Hop〜sáček (bývalý výměník tepla na sídlišti u nemocnice) a trasa je vhodná i pro kočárky.

Nové Město nad Metují - Pan Josef Marian Bartoň– Dobenín s chotí a Správa zámku v Novém Městě nad Metují v sobotu zvou do areálu zámku na Vítání jara. Od 10 do 16.30 hodin můžete nakoupit ručně vyráběné šperky, hračky či keramiku. V interiérech zámku se odehraje pohádkové představení a pro děti jsou také připraveny dílničky s možností zdobení perníčků, korálkování nebo drátování. Mažoretky z DDM Stonožka vystoupí v 10.30 a ve 14.00 hodin. Nebude chybět ani občerstvení.