Svitavsko - Dárky nakoupíte na jarmarku

Svitavy – Na náměstí Míru se uskuteční v neděli od 9 do 16 hodin vánoční jarmark. Zaplní jej stánky všeho druhu. Lidé budou moci zakoupit nevšední dárky, ale třeba i jen tak postát, dát si medovinu a popovídat s přáteli. Prostory městského muzea a galerie budou patřit výstavám i vánočním zvykům. Dojde i na pečení cukroví, pletení vánoček, smažení vánoční hvězdy, pouštění lodiček nebo malování perníčků. V kinokavárně Galaxie ocení děti nonstop promítání filmových pohádek. V Ottendorferově domě čekají na návštěvníky marcipánové Vánoce. Proniknou do tajů výroby marcipánových figurek.

Litomyšl – Herečka Jarka Holasová zahraje pohádky Hrnečku, vař! a O Palečkovi v neděli 5. prosince od 14 hodin v Lidovém domě v Litomyšli.
Po divadle přijdou mezi děti čert, Mikuláš a anděl. Hodným ratolestem rozdají dárky. Kulturní pořad se uskuteční s podporou charity a města Litomyšl.Učitelka dramatického oboru Jarka Holasová české pohádky neupravuje, ctí původní originál.
Pohádky si kdysi vymýšleli prostí lidé a vyprávěli je při draní peří nebo jiných besedách a děti je poslouchaly na peci. Karel Jaromír Erben, Božena Němcová a další spisovatelé je později zapsali do knih.
Herci z nich dodnes čerpají a do dětských duší vkládají lidové moudro. Jasně pojmenují, co je dobré, co je zlé a že se vyplácí pomáhat ostatním. „Rodiče svým dětem prospějí pohádkami více než akčními seriály nebo počítači. Komunikace s umělci a společný zážitek nic nenahradí,“ dodává ředitel Dobrého divadla Tomáš Langr. Na místě je zajištěna stolová úprava sálu včetně občerstvení. Nabízet se bude pro rodiče moravské víno s přívlastkem pozdní sběr, kozí sýry a domácí uzeniny. Sál se veřejnosti otevře ve 13 hodin. Dětský pořad se uskuteční v cyklu „Litomyšlské divadlo“. V roce 2011 Dobré divadlo plánuje v Lidovém domě uvádět oceněné divadelní inscenace z Jiráskova Hronova.

Litomyšl – O víkendu přijede do Litomyšle Mikulášský vlak. České dráhy vypraví v sobotu tradiční vlak z Chocně do Litomyšle. Ve vagónech pojede družina s Mikulášem a čerty, kteří obdarují všechny odvážné a hodné děti. V rámci Mikulášských jízd obdrží všechny malé děti Elfíkův adventní kalendář a získají tak možnost zúčastnit se soutěže s Elfíkem.

Vlaky povezou parní lokomotivy a bude v nich zajištěno občerstvení. Parní Mikulášské vlaky mají v Pardubickém kraji tradici a letos se poprvé konají pod vlajkou Českých drah. Služebně starší je Mikulášská jízda na trati Letohrad – Dolní Lipka, která se koná již po dvaadvacáté, a to pod názvem „Mikulášská jízda … aneb Plnou parou přijíždí Mikuláš!“. Druhou tratí, kde v sobotu parní vlak zcela jistě přitáhne hodně návštěvníků, je trať spojující Choceň s Vysokým Mýtem a Litomyšlí. Parní vlak vyjede na tuto trať celkem dvakrát v každém směru. Z Chocně bude odjíždět v 7.44 a 13.44 hodin, zpět z Litomyšle pak v 9.50 a 16.58 hodin. „Kdo s námi pojede z konečné na konečnou, zcela jistě zažije hodně zábavy s čerty a děti obdrží další sladkosti,“ uvedl Michal Štěpán. Vlak poveze parní lokomotiva 310.922 „Kačenka“ a budou v něm řazeny historické vozy třetí třídy s dřevěnými lavicemi a bufetový vůz. Cena jízdenky bude opět záviset na počtu projetých zón. Například z Chocně do Vysokého Mýta bude stát zpáteční jízdenka šedesát korun, z Chocně do Litomyšle sto korun. V prodeji budou i rodinné jízdenky za výhodnou cenu.

Počasí zatím naznačuje, že sníh a mráz, které k Mikuláši a začínajícímu adventu patří, nebudou chybět. „Předpokládáme, že přepravíme více než tisíc cestujících,“ uzavřel Michal Štěpán.

Dolní Újezd – V neděli 28. listopadu se uskutečnilo tradiční setkání seniorů se zastupiteli obce. Ke sváteční náladě přispělo vystoupení žáků mateřské školy a základní umělecké školy. K poslechu a tanci hrála dechová hudba Bekras. V podvečerních hodinách se sešli obyvatelé i návštěvníci Újezdu před školou, kde se slavnostně rozsvítil vánoční strom. Zpívaly se koledy, podával se čaj s vánočkou a dospělí se mohli zahřát svařeným vínem. Děti si užívaly prvního sněhu a kouzelné vánoční atmosféry. Na sobotu 4. prosince je připravena tradiční vánoční výstava, na které se můžete vánočně naladit, získat inspiraci nebo si i zakoupit dárky pro vaše milé. Přijde i Mikuláš? Večer od osmnácti hodin se v kostele sv. Martina uskuteční Adventní koncert skupiny Trio Lámbre. Základní umělecká škola zve 11. prosince na Adventní odpoledne s Řetůvankou. Koncert se koná v 15.30 hodin v sále umělecké školy. Vánoční čas je i dobou, kdy žáci ze ZUŠ předvádějí své znalosti Můžete si je přijít poslechnout na jejich vánoční koncert, který se koná 13. prosince od 17 hodin v sále umělecké školy. Na Vánoční koledování se skupinou Parkoviště pro velbloudy se budeme těšit 20. prosince od 18 hodin. Koncert se uskuteční i v sále umělecké školy. Mezi námi žijí, bohužel, i lidé osamělí, kteří nemají s kým trávit Štědrý den. Pan Th Mgr.Adam Piotr Grabiec, kněz dolnoújezdské farnosti, zve všechny osamělé, věřící i nevěřící k sobě na faru, kde mohou společně prožít tento den.

Svitavy – Den harmonie, zdraví a proměny pro širokou veřejnost proběhne v sobotu v Ottendorferově domě. Program začíná v devět hodin ráno a nabídne jak zajímavé přednášky, tak závěrečný koncert.
„Přednášet přijedou kapacity ve svém oboru, ke kterým patří třeba Josef Zentrich. Ten pohovoří o bylinách a jejich účincích na zdraví. Jan Heralt přijde s tématem Použití kvantové fyziky v praktickém životě a mnozí další,“ zve pořadatelka Jitka Zelená.
Přednášející budou rozmístěni v prostorách celé červené knihovny. Veškerá témata se týkají lidského zdraví, což je podle Jitky Zelené v současnosti nejaktuálnější. Navíc každý řeší své vztahy, pracovní život a zdraví, a proto zde organizátoři nabízí možnosti pozitivního řešení.
Závěr dne, od 18 hodin, bude zpestřen koncertem. „Jako první vystoupí bratři Pečenkovi, kteří představí hru na dvoumetrové dešťové hole, které jako jediné na světě hrají 14 minut. Doplní je o hru na didgeridoo. Samotný poslech těchto nástrojů je fantastický, pro meditaci jako stvořený,“ sdělila Jitka Zelená. Bratři Pečenkovi tyto unikátní nástroje vyrábějí a ladí. Jedním z jejich výrobků je i sférická flétna, která ovlivňuje samotného hráče a napojuje na vyšší energii.

Druhým vystupujícím bude Tom Dominik Tetík. Ten provede šamanský rituál s hrou na bubny. „Tom Dominik Tetík byl pět let žákem u šamanů v Guatemale a rozhodně nám má co předat,“ domnívají se pořadatelé. Vyvrcholením akce bude pěvecké vystoupení Karla Marinova, dříve Kekeši, který zpívá v alikvotních tónech. Těmito tóny se léčí a harmonizuje organismus. Pořadatelé doufají, že návštěvníci Dne harmonie a zdraví získají nové informace, vzdělají se a odpočinou si. Podle nich má každý právo se proměnit v plnohodnotnou bytost, která je schopná rozdávat díky své harmonii to nejdůležitější, lásku.

Do Svitav si najde cestu Alois Macháček, skvělý kartář a poradce v partnerských vztazích, nebo Radomír Novák, profesí stavební inženýr, který pohovoří na téma Feng shui- správné pochopení tříbránové metody v praxi. Petr Makeš představí velmi zajímavé téma, elektrosmog. Svoji činnost představí členové Sahadža jogy Irena Rashi Příhodová, která pohovoří o regresi Rashi. Kamil Novotný z čajovny předvede Obřad svobodného čaje. Boris Lichnický promluví o tématu Jak ven z chaosu protichůdných informací o zdraví a Proč stárneme víc, než chceme. Soňa Sellingerová přiblíží Léčení těla a ducha, energie Shambala. Vojtěch Vařejka seznámí s čínskou a tibetskou medicínou. Alena Bednářová přijde s přednáškou Vezměte život do svých rukou a Marta Vlčková pohovoří o magnetoterapii. S účinky zelených potravin na lidské tělo i ochutnávkou přijde Miloš Hellinger. Dagmar Fialová představí činnost duchovního centra Spirála. Eva Portlová přednese téma: EST - jeho použití. Ivana Visičová seznámí s novou metodou Cedrus kreslení portrétu a Hana Horáková pohovoří o kraniosakrální biodynamické terapii. Josef Zentrich přiblíží byliny a jejich účinky na zdraví. Jan Heralt přijde s tématem Použití kvantové fyziky v praktickém životě.

Orlickoústecko - Plnou parou opět přijíždí Mikuláš – a nejen on

Lanšperk – Sbor pro záchranu hradu Lanšperk pořádá vsobotu 11. ročník „Skobáckého putování“. Trasy mají délku 8, 15, 25, 35 a 50 km, vedou okolím Ústí nad Orlicí. Start i cíl je v Pivnici U Skoby v Ústí nad Orlicí od 7 do 10 hodin.

Vysoké Mýto – Výstavní prostory Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě přivítají v neděli od 17 hodin návštěvníky nové výstavy „Za dlouhých zimních večerů“. S přicházející zimou trávíme stále více času v teple domova. Ale jak to bývalo dříve? Jak si lidé krátili čas v době, kdy neexistovala televize ani elektřina? To vše se dozvíte na výstavě. Další výstava, která v neděli začíná, se jmenuje „Světlo našich babiček“. Mapuje vývoj svícení ve vesnickém prostředí od nejstaršího období do 20. století.

Letohrad, Choceň – Jednou ročně kolem svátku Mikuláše je z letohradského a choceňského nádraží vypravován historický vlak, jehož posláním je dělat dětem radost. Ve vlaku totiž jede mikulášská družina, která malým cestujícím rozdává dárky. Zvláštní souprava tažená parní lokomotivou vyrazí z Letohradu do Dolní Lipky a zpět tuto sobotu. Akce nazvaná Mikulášská jízda aneb Plnou parou přijíždí Mikuláš začne jako vždy v Letohradě, odkud vyjede parní vlak v 9.55 hodin. Atraktivní podívanou bude opět ruční otáčení lokomotivy na točně. Zpět z Dolní Lipky je odjezd plánován v poledne, po stejných zastávkách by měl vlak dorazit do Letohradu ve 13.04 hodin.

Každý rok rozváží radost i mikulášský vlak na trati mezi Chocní, Vysokým Mýtem a Litomyšlí. Letošní Mikulášská jízda se koná také první prosincovou sobotu, soupravu potáhne parní lokomotiva 310.922 z českotřebovského depa. Naplánovány jsou dvě jízdy parního vlaku. Z choceňského nádraží vyjede vlak v 7.44 a ve 13.44 hodin. Stavět bude ve stanici Slatina u Vysokého Mýta, Vysoké Mýto, Vysoké Mýto město, Hrušová, Cerekvice nad Loučnou, Cerekvice zastávka a nakonec v Litomyšli. Na zpáteční cestu se vlak vydá v 9.50 hodin (do Chocně má přijet v 11.10) a v 16.58 hodin (v Chocni by měl být v 18.19 hodin).

Chrudimsko - Ti nejstrašnější čerti přijedou z Rakouska

Chrast – Milovníci umění jsou zváni na vernisáž výstavy grafiky a kreseb Rudolfa Polláka a keramiky Aleny Effenbergerové, která se koná v pátek v 17 hodin v bývalé zámecké kapli. Atmosféru Vánoc navodí koledami Zvoneček – pěvecký soubor při ZŠ Chrast. Výstava potrvá do 23. prosince.

Chrudim - Resselovo náměstí bude v sobotu od 9 do 12 hodin dějištěm Mikulášského jarmarku. Tradiční trh nabídne medovinu, svařené víno, oříšky, sušené plody, sýry, svíčky, vánoční svícny a věnce a mnoho dalšího zboží. Chybět nebudou ani čert, Mikuláš a anděl.

Chrudim - Z těch nejtemnějších míst naší země přicházejí ti nejstrašnější z nejstrašnějších čertů vůbec, rakouští Krampus, aby získali duše hříšníků. Na živo máte možnost vidět dokonalé masky rakouských Krampus v jedinečné show v klubu Total Inferno. V průběhu pátečního večera budete mít možnost se s nimi vyfotit. Začátek party je ve 20.30 hodin. Hraje DJ Lukáš Malý.

Holetín – V kulturně-společenském centru se v sobotu od 9 do 16 a v neděli od 9 do 15 hodin uskuteční Vánoční jarmark – prodej řemeslných výrobků s vánoční tematikou.

Chrudim - Vánoční stříbrný smrk na Resselově náměstí bude slavnostně rozsvícen v neděli v 17 hodin. Účinkovat přitom budou děti z chrudimských mateřských škol.

Více o akcích na Chrudimsku naleznete ZDE.

Pardubicko - O víkendu vystoupejte na Zelenou bránu

Pardubice – V sobotu a v neděli bude od 10 do 16 hodin otevřena Zelená brána v Pardubicích. Svou charakteristickou věž s měděnou střechou získala po velkém požáru města v roce 1538. Věž skýtá krásný výhled na městskou památkovou rezervaci a zámek i na široké okolí včetně hradu Kunětická Hora. V prostorách předbraní je instalována výstavka připomínající historii Zelené brány a některých dalších objektů Městské památkové rezervace. Kromě archiválií včetně map, plánů města a historických fotografií si zde můžete prohlédnout i sádrové modely Zelené brány a kostela svatého Bartoloměje.

Pardubice - Tuto neděli se děti mohou těšit na mikulášské reje. V Pardubicích bude tentokrát Mikuláš rozvážet nadílku v trojkolce christianii. V pardubických ulicích se vozítko objeví v odpoledních hodinách a Mikuláš s anděly a čerty bude dětem nejen rozdávat sladkosti, uhlí a brambory, ale také je v tomto nákladním kole může svézt. Christiania-bike, tedy tricykl s nákladním prostorem o objemu 235 litrů, se začal vyrábět v roce 1978 v dánské Kodani, ve čtvrti Christiania

Královehradecko - Trolejbusem se budou prohánět pekelníci

Hradec Králové – Ozdobený trolejbus spolu s Mikulášem, andělem a čertem bude projíždět městem Akce je určena pro nejmenší cestující, které čeká mnoho zážitků. Všichni budou obdarováni drobnými dárky, většinou však za pěknou básničku nebo písničku. O přestávkách na konečných stanicích pak bude akce probíhat venku v prostoru konečných Terminál HD, Malšovice U Čechů, Nový HK. Jízdné je pro děti a jejich doprovod zdarma.

Nechanice – Hrádek u Nechanic zve na prohlídku vánočně upravených zámeckých interiérů, kde se návštěvníci mohou seznámit s vánočními zvyky a s dobovou vánoční výzdobou. Bude opět zpřístupněna zámecká kuchyně, kde je možné objednat si pravý zámecký punč, anglický čaj, dobrou kávu nebo vánoční cukroví. Otevřeno je v sobotu a v neděli od 9 do 16 hodin. V sobotu od půl sedmé a v osm hodin večer je kromě koncertu připraveno vystoupení herce Ladislava Freje.

Rychnovsko - V Potštejně mají betlém v životní velikosti

Potštejn – Vánoce na zámku v Potštejně si užijete tuto sobotu. Od 14 hodin je vernisáž výstavy patchworku, v 15 hodin divadelní pohádka pro děti. Na mikulášskou nadílku a rozsvícení vánočního stromu se můžete těšit v 15.30, poté si prohlédnete zámecký betlém v životní velikosti. Program ukončí koncert na nádvoří zámku.

Opočno – Vánoční vytrubování zahájí program pro děti i dospělé v sobotu na Kupkově náměstí. Poté bude od 17 hodin následovat hlavní program, jehož součástí jsou andělé, čertovský rej, létající čerti a příjezd Mikuláše. Na závěr budete moci zhlédnout rozsvícení vánočního stromu a ohňostroj.

Týniště nad Orlicí – Na neděli je v kulturním domě od 10.30 hodin připraven koncert Vánoce Pavla Šporcla. Zazní mimo jiné kompletní provedení Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho

Náchodsko - Advent na ratibořickém zámku i v podzámčí

Ratibořice – Advent si na zámku v Ratibořicích a v Babiččině údolí připomínají od 2. do 5. prosince. Prohlídky se konají ve čtvrtek a v pátek od 8 do 16, v sobotu a v neděli od 9 do 16 hodin. Při návštěvě vyzdobených interiérů čeká na návštěvníky setkání s paní kněžnou, sloužícími a hudebníky. Seznámíte se s adventními a vánočními zvyky na panských sídlech. V Rudrově mlýně poznáte lidové zvykosloví, v sousedním mandlu na malém adventním trhu nakoupíte drobné stylové dárky. Staré bělidlo najdete vánočně vyzdobené.

Nové Město nad Metují – Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i čas navštívit již IX. Muzejní noc v Městském muzeum v Novém Městě nad Metují. Tato tradiční akce, kdy spolu lidé sdílejí sváteční náladu a obdarovávají se vzájemnou přítomností, se koná v pátek 3. prosince. Muzeum je otevřeno do pozdních nočních hodin a svým návštěvníkům nabízí pestrý výstavní a doprovodný program.

Červený Kostelec - Adventní koncert můžete vyslechnout v sobotu v 19.30 hodin v Divadle J. K. Tyla. Účinkuje: Městská dechová hudba a divadelní společnost Na tahu a pěvecký sbor Červánek.

Jičínsko - Na někoho čeká sladká nadílka, na někoho jenom černé uhlí

Jičín – Asociace pro postižené, kterou v Jičíně známe jako Apropo, v roce 2008 poprvé uspořádala setkání s Mikulášem, na které pozvala i širokou veřejnost. I letos mohou děti se svými rodiči přijít v sobotu od 15 hodin do prostor denního stacionáře v Soudné 13. Čeká na ně loutková pohádka O prasátkách. Maminky, pokud si donesou věneček ze slámy, půlky skořápek vlašských ořechů, stuhu na mašli, případně menší šišky, žaludy a šípky, si vyrobí adventní aranžmá. Mikuláš dětem přinese jistě nějaká sladká překvapení.

Staré Hrady – Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve malé i velké návštěvníky v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin na Čerty, čertice a starohradské čertenice z českých pohádek. Kromě zvýhodněného prohlídkového okruhu Pohádkovým hradem a Hradní pohádkovou půdou tu na všechny čeká velká čertenická soutěž, pro každého člobrdíka dárek od Starohradského Čerteníka, čtení z Knihy hříchů, ochutnávka čertovské medoviny a pekelně dobrých bonbonů. Zábava a hry s čerty - kostky, karty a další pekelná překvapení pro děti i dospělé. Vstup zdarma pro každého, kdo přijde v čertovském převleku.

Hořice – V sobotu proběhne v Hořicích již 10. adventní trh. Kromě stánků s tradičními výrobky a občerstvením zhlédnete na náměstí Jiřího z Poděbrad kulturní vystoupení v podání dětí ze základních škol. K vidění bude i ohrádka se zvířátky, a letos poprvé i představení Příchod Tří králů.

Trutnovsko - Mikuláše v zoo doprovodí lev a tygr

Úpice – Vánoční trhy se konají v pátek od 10 do 17 hodin na náměstí T. G. Masaryka. Chybět nebudou stánky se zbožím i občerstvením, vyvrcholením dne bude zpívání pod vánočním stromem, které si připravili žáci škol z Úpice a polského partnerského města Piechowice. Vystoupení začíná v 16 hodin.

Hostinné – Čertománie, akce pro děti v areálu Techtex sport, začíná v sobotu od 15.30 hodin. Organizátoři připravili soutěže a sladké odměny, mikulášskou show i diskotéku s DJ Slávkem Šmídem.

Studenec – Ohřát se obecní polévkou mohou zájemci v sobotu od 13 hodin na parkovišti před Sokolovnou. V průběhu celého odpoledne bude k dispozici Mikulášova herna, nebudou chybět stánky s ukázkami lidové tvorby a kultury Podkrkonoší. K tomu několik vystoupení pěveckého souboru Satori a na závěr ohňostroj.

Dvůr Králové – Tradiční Vánoční zoo začíná od pátku v místní zoologické zahradě. Areál vyzdobený vánočními stromky a mnoha světly bude otevřen až do 19 hodin. V neděli zavítá do zahrady také Mikuláš, ale bez čertů. Doprovodí ho totiž tygr a lev. Malí návštěvníci je mohou potkat od 13 do 18 hodin. Navíc od 13 do 14 hodin je doprovodí i poníci. Za básničku, písničku nebo přinesený obrázek dostanou děti sladkosti.