Svitavsko - Víkend bude ve znamení výstav

Litomyšl - Výstavu Bible očima světa – svět očima bible budou moci vidět v litomyšlském regionálním muzeu od soboty. „Touto výstavou chceme přiblížit historii a obsah jedné z nejčtenějších knih světa – Bible. Výstava netradiční a interaktivní formou ukazuje knihu knih – Bibli, snaží se tímto způsobem přiblížit toto téma již malým školákům a ukázat tak, že je tato kniha nejen dobrým zdrojem informací o dějinách lidstva, ale i možností, kde hledat odpovědi na otázky života,“ zvou pořadatelé. Návštěvníci se zapojí do života lidí před tisíci lety, kdy se psaly dějiny Izraele a odehrávaly se biblické příběhy. Dozví se různé zajímavosti z každodenního života Izraelců, seznámí se s jejich historií, shlédnou kratičký snímek k přemýšlení a budou mít možnost se seznámit s podstatou křesťanství.

Na výstavě jsou instalovány dva velké stany, izraelský domek, panely ve tvaru svitků s informacemi. Návštěvníci si vyzkouší různé činnosti, skrze které jsou vtáhnuti do tématu např. melou obilí na mlýnském kameni, píší své jméno v hebrejštině a řečtině, vyzkouší si dobový oblek, pracují s mapou Izraele, shlédnou video, hledají význam biblických jmen a mnoho dalšího.

Svitavy - Letošní rok zakončí svitavské muzeum dvěma výstavami, které se doplňují. „V přízemí vstoupíte do domácnosti našich babiček. Ano, na výstavě U babičky na návštěvě se octnete v první polovině 20. století, kdy se spávalo pod vysokými duchnami, nad malovanou truhlou viseli kolorované fotografie babičky ve svátečním a dědečka v uniformě, v seknici se tkalo na dřevěném tkalcovském stavu, tatínek opravoval pro sousedy boty, strýček pletl z proutí košíky a maminka prala v přístěnku v neckách. Už tehdy se ale objevovaly zajímaví pomocníci do domácnosti, různé mlýnky, váhy, žehličky, dokonce i vysavače a tlakové hrnce,“ láká na nedělní vernisáž ředitelka muzea Blanka Čuhelová. Ve stejný den se otevře také druhá výstava. Do stejného období zavede návštěvníky expozice v prvním patře. Josef Lada k našim Vánocům díky jeho obrázkům vesnic, lidí při práci i zábavě. Ve Svitavách bude k vidění devadesát šest obrázků toho významného českého malíře, ale také knihy s jeho ilustracemi. Pro děti je přímo na výstavě připravena malovací dílna, v pokladně si lidé budou moci zakoupit Ladovy omalovánky, pexesa, karty a také klasické Ladovy zimní pohledy.

Polička - Na první adventní neděli proběhne v Tylově domě v Poličce 12. ročník tradiční vánoční prodejní výstavy. Advent býval dobou zklidnění, kterou provázely nejrůznější lidové zvyky a lidová tvořivost. I dnes můžeme předvánoční těšení prožít v duchu tradic, které obohatí pořadatelé o moderní trendy. Vánoční dekorace jsou tady od toho, aby zpříjemňovaly, zútulňovaly příbytky a domovy, odkazovaly ke křesťanským tradicím Vánoc a dotvářely interiér a atmosféru.

Svitavy - K Vánocům ve Svitavách již tradičně patří den otevřených dveří v Domově na Rozcestí. Ty budou dokořán také letos, a to v pátek 27. listopadu. V deset a jedenáct hodin si budou moci zájemci celé zařízení, kde bydlí lidé s mentálním postižením, prohlédnout. Odpoledne pak bude patřit hudbě. Ve 13 hodin proběhne zahájení vánočního koncertu v kapli Domova na rozcestí. Následovat bude vystoupení žáků Základní umělecké školy ve Svitavách. Představí se také hudební skupina Domova na rozcestí. Obyvatelé města tradičně oceňují zručnost a um klientů, které dokazují jejich výrobky. Prodejní výstava bude probíhat od 27. do 30. listopadu od 9 do 17 hodin.

Městečko Trnávka - Na první adventní neděli členové a příznivci občanské společnosti Trnka přichystali Předvánoční jarmark. Čekat na vás bude na dvacet prodejců krás a dobrot.

Nebudou chybět adventní věnce ze zahradnictví, med různých druhů, medovina, čaje a jiné drobnosti z čajovny v Litomyšl, svíčky a ozdoby z včelích pláství, dřevěné a látkové hračky nebo bižuterie z Mohelnice, Kninic a Trnávky, decoupage, český kanafas nebo keramika. „Ochutnat budete moci koláče od Stejskalů z Chornic, sýry z Trnávky a možná i kozí sýry z ekofarmy. Radost udělají také knížky a kalendáře či dárečky od klientů denního stacionáře Domeček z Moravské Třebové,“ lákají pořadatelé. Lidé by se měli na jarmarku dočkat také překvapení od žáků základní školy.

Letos organizátoři připravili novinku. Jarmark spojí s charitou. Uspořádají zde finanční sbírku pro denní stacionář Domeček. „Takže i když půjdete jen na „čumendu“, pár drobných si sebou vezměte,“ vzkazuje Zdeňka Selingerová za sdružení Trnka. Jarmark se uskuteční v neděli 28. listopadu od 14 do 17 hodin v kulturním domě. A nebude chybět tradiční Trnkovský punč. Pořadatelé slibují, že letos ho po loňské zkušenosti uvaří víc.

Návštěvníci v rámci jarmarku také uvidí tři malé divadelní loutkové betlémy. Budou se střídat každou hodinu vždy ve čtvrt, půl a tři čtvrtě za oponou na pódiu nebo v šatně herců. Hrát budou Anna Stenzlová, Petr Dospěl, Jan Stenzl, Daniela Dušková a Eliška Lexmaulová.

Orlickoústecko - Roztančené divadlo, otevření naučné stezky

Ústí nad Orlicí - Soubor moderního scénického tance C-Dance zve do Roškotova divadla, kde se v sobotu večer představí v již osmé premiéře celovečerního pořadu Běh na dlouhou trať. Na své si přijdou diváci obdivující tvorbu zakladatelky Evy Veverkové i současných choreografek souboru. Bonbonkem programu by se mělo stát uvedení tance Křižovatky autorů Hany Blažejové, Venduly Skalické, Zlatuše Bartošové a Josefa Papáčka. Tanec měl v podání zmíněné čtveřice premiéru letos v létě v Africe na mezinárodním hudebně-tanečním festivalu v Maroku. Taneční večer začne v 19 hodin.

Semanín – V neděli 28. listopadu od 13 hodin na návsi obce Semanín u České Třebové se koná slavnostní otevření naučné stezky ČSOP. Stezka ČSOP je 6 km dlouhá a má 10 stanovišť, její trasa tvoří jakousi páteř tzv. Semanínských stezek. Začátek stezky je v parku na návsi obce Semanín. Zde je umístěna přehledná mapka trasy. Další stanoviště je Bukáč, seznamuje návštěvníky s organismy žijícími ve starých bučinách a je zde text věnovaný smírčímu kříži. Informační tabule umístěná nad starým obecním sadem seznámí s tajuplným světem orchidejí, které v sadu rostou. Další stanoviště je u semanínské kapličky a panel přibližuje její historii. Stezka pokračuje kousek po silnici a pak odbočuje k prameništi Smraďoch. Toto stanoviště popisuje typická lesní podmáčená společenstva. Zvláštním interaktivním stanovištěm je tzv. knajpoviště, což je systém otužovacích nádrží. Je umístěno v údolí Smraďoch na horním konci obce. Trasa stezky pokračuje bukovou alejí po obvodu lesa k tzv. železničářské vyhlídce. V prostoru U Salaše bude na návštěvníky čekat přístřešek a stojan s informacemi o geologii území i s odbočkou ke štole. V plánu je i další panel s místními pověstmi. Stezka směřuje dál do prostoru bývalé vojenské střelnice, kde po odchodu sovětské armády vznikl prostor pro obnovu přírody. Tato oblast byla vyhlášena Významným krajinným prvkem a její část je dokonce i v systému chráněných území EU Natura. Panel na stanovišti obsahuje informace o vývoji vegetace, fotografie vzácných rostlin a živočichů, kteří se na lokalitě vyskytují. Trasa naučné stezky ústí na silnici, která je spojnicí mezi obcí Semanín a železniční zastávkou Semanín. Zde návštěvníci naleznou opět přehlednou mapku celé stezky. Od 16 hodin naváže na návsi program Červeného kříže Semanín k 1. adventní neděli rozsvícením vánočního stromu se zpěvem a lidovými zvyky.

Chrudimsko - Adventní koncert na zámku, nebo mikulášské trhy

Nasavrky – Dne 28. listopadu od 16 hodin budou v nasavrckém zámku koncertovat Kvintetky. Vokální sdružení, které vzniklo na jaře roku 2009, tvoří zpěvačky, které již deset let těší publikum doma i v zahraničí. Začínaly v Tanečním a dechovém orchestru Základní umělecké školy v Chrudimi, spolupracují s několika dalšími orchestry. V jejich vícehlasém podání je možno uslyšet lidové písně, spirituály, jazzové melodie i vánoční koledy. Účinkují: Jana Trojanová (zpěv, vánoční poezie a průvodní slovo), dále zpívají Olga a Iva Vašíčkovy, Kamila Chvasteková, Kateřina Hálová, j.h., klavírní doprovod Petr Pilný j.h.

Chrudim – Divadelní spolek J. N. Štěpánka v rámci IV. ročníku Chrudimské opony připravil na 28. listopadu od 15 hodin na velké scéně Divadla Karla Pippicha pohádku H. Lisické a M. Bourka – Ženich pro Čertici. Veselá pohádka plná čertovin, písniček a laskavého humoru je určena pro děti od 3 let. Dále uvádí premiéru komedie Pavla Němce Amant. Jedná se o veselou komedii o tom, že to s námi maminky vždycky myslí dobře! Horší je, když se snaží prostřednictvím svých dětí hojit své vlastní nenaplněné ambice. Potom jsou schopné téměř čehokoliv! Jak to všechno na konec dopadne? To se dozvíte z představení v pondělí 29. listopadu v 19 hodin v Divadle Karla Pippicha.
V neděli 28 . listopadu v 19 hodin ve velkém sále Muzea v Chrudimi zazní na první adventní neděli tóny Mše D dur „Lužanská“ op. 86 od Antonína Dvořáka v provedení Chrudimské komorní filharmonie, spojených pěveckých sborů Slavoj Chrudim a Rubeš Skuteč a sólistů Zdeny Erlebachové, Heleny Tamelové, Aleše Nehněvajsi a Jana Kučery, pod vedením dirigenta Martina Profouse.
Toto pozoruhodné dílo vzniklo v roce 1887 na objednávku Josefa Hlávky, a to k příležitosti vysvěcení jeho zámecké kaple na panství v Lužanech, proto se jí někdy říká přídomkem „Lužanská“. Skladatel později přepracoval varhanní part pro dvě harmonia, v roce 1892 vznikla její orchestrální podoba.

Žumberk - Klub žen a Městys Žumberk pořádají v sobotu 27. listopadu tradiční vánoční jarmark. K prodeji bude vánoční zboží od výrobců z regionu: perníčky, adventní věnce, háčkované ozdoby, pletené zboží, vánoční ubrusy a podobně. Návštěvníci zhlédnou ukázky malování a textil, broušení dekorací na skle, výrobu drobné bižuterie a budou si moci zakoupit sušené ovoce. Přichystána je v místním muzeu rovněž výstava dopisnic s vánoční tematikou. Vánoční jarmark se koná přímo v budově Úřadu městyse (budova směrem na Bítovany) od devíti do 17 hodin.

Licibořice – Obecní úřad Licibořice vás srdečně zve na mikulášské trhy, které se uskuteční v kulturním domě v neděli 28. listopadu od 9.00 do 15.00 hodin. V milé předvánoční atmosféře budete moci zakoupit adventní dekorace (věnečky, svícny), stužky, vánoční ozdoby, svíčky, korálky a náušnice, kosmetiku, drátkované zvonečky, batikovaná trika, dřevěné a textilní hračky, výrobky z ovčí vlny, suchou vazbu, knížky a další milé dárky pod vánoční stromeček. Nebude chybět teplá medovina, svařák, domácí cukroví, perníčky a preclíky. Děti si budou moci vyrobit svíčku z včelího vosku, ozdobit perníček, či si nechat namalovat ornament na obličej. (Vstupné na akci je dobrovolné, výtěžek bude zaslán na konto adventních koncertů vysílaných na ČT 1).

Pardubicko - Žlutý pes, Uši, adventní trhy…

Pardubice - V sobotu 27. listopadu vystoupí v Pardubicích skupina Uši. Koncert při příležitosti deseti let existence kapely se uskuteční od 20 hodin v Kulturním domě Hronovická. Na koncert dorazí i množství hostů: Pája Cejnar, Maria Goros, Katka Chmelařová, Alice Tomanová a Honza Kazda.

Pardubice – V sobotu večer zahraje v pardubickém klubu Žlutý pes skupina Dukla Vozovna. Její koncert podpoří také hosté. Ve 20.15 hodin zahájí večer Slamer Banger, jako další přijde na řadu ve 21.20 Znouzectnost. Na hlavní hvězdy večera, skupinu Dukla Vozovna, se mohou návštěvníci těšit od 22.40 hodin. Tím však ještě večer neskončí. Dvacet minut po půlnoci se na pódiu objeví němečtí Suicidesixpac a v 1.15 pak Civilní obrana.

Pardubice – Již tento víkend začínají v Pardubicích adventní trhy. V sobotu i v neděli se konají od 10 do 18 hodin na Pernštýnském náměstí. To se na dva dny promění v historický mikulášský jarmark. Mezi stánky lidových řemeslníků najdete nabídku staročeských jídel i nápojů, a protože se Vánoce nezadržitelně blíží, nebude chybět ani Betlém s živými zvířátky. Zimomřivé návštěvníky zahřeje teplá medovina nebo horký punč. Pro děti i dospělé je připraven také bohatý vánoční program. Pohádky vás zavedou do světa kouzel a ukážou, že dobro nakonec vždycky zvítězí. První adventní neděli se mohou návštěvníci těšit na slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Pernštýnském náměstí. Za zvuku trubačů se v 16.15 hodin rozsvítí vánoční strom. Spolu s folklorními soubory a dětskými pěveckými sbory si naladíme tu pravou předvánoční atmosféru

Rychnovsko - Vánoční ulička v Kostelci nad Orlicí

Kostelec nad Orlicí – V neděli se od rána můžete na Jiráskově náměstí potěšit adventním jarmarkem. Bude se podávat medovina a další horké nápoje a cukrovinky, nakoupit můžete také rozličné dárkové předměty. Navíc uvidíte ukázky rukodělné tvorby kováře, řezbáře, hrnčíře, dráteníka a dalších. Od 17.30 hodin se pak na Palackého náměstí bude konat mikulášská nadílka, které předchází ohňová show. Nakonec se slavnostně rozsvítí vánoční stromeček.

Solnice – Na setkání s Mikulášem a jeho družinou se můžete těšit již tuto sobotu od 15 hodin v solnickém Společenském domě. Pro děti jsou připraveny soutěže a diskotéka za doprovodu Mikuláše a čertů. Pro děti z OS Brouček je nachystán balíček, ostatní si doneste vlastní označený balíček.

Dlouhá Ves – V sobotu od 20 hodin se ve Sporthotelu Weldis koná Coutnry bál, kterým vás provede kapela Kalumet. Těšit se můžete na bohatou tombolu, předtančení TK Sollanc z DDM Rychnov, krátkou výuku country tanců, občerstvení a dobrou náladu. Hotel je bezbariérový a výtěžek z bálu bude použit na aktivity dětí s handicapem při OS ORION.

Týniště nad Orlicí – Na závěr 43. Týnišťského divadelního podzimu je připravena premiéra představení Kdo neskáče není Čech. Herci divadelní skupiny TEMNO Týniště nad Orlicí ji zahrají v pátek a v sobotu v divadelním sále kulturního domu od 19.30 hodin.

Královéhradecko - Vánoce na zámku začnou již v sobotu, návštěvníci se mohou podívat i do kuchyně

Hrádek u Nechanic – Jedna z nejnavštěvovanějších turistických akcí roku na zdejším státním zámku, Vánoce na zámku, začne v sobotu. Při prohlídce vánočně vyzdobených interiérů se návštěvníci seznámí s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou. Navíc bude otevřena jinak nepřístupná zámecká kuchyně, kde kuchařky nabídnou zájemcům vánoční punč a jiné občerstvení. Od soboty až do 12. prosince bude zámek otevřen o sobotách a nedělích od 9 do 16 hodin, v následujících dnech pro předem ohlášené skupiny.

Hradec Králové – Adventními trhy bude od pátku do neděle žít krajské město. V Novém Adalbertinu na Velkém náměstí se představí 170 prodejců a připraven je bohatý doprovodný program včetně vystoupení gospelové skupiny. Trhy začínají v pátek v 15 hodin. Ve stejný čas se adventní trhy přihlásí o slovo také v Muzeu východních Čech na Eliščině nábřeží. Novinkou jednadvacátého ročníku trhů bude samostatná místnost určená pro prodej vánočních ozdob. V provozu budou rovněž muzejní kavárna, čajovna, vinotéka a hospůdka.

Běleč nad Orlicí – V lesích v okolí místního Tábora Jana Amose Komenského to bude o nadcházejícím víkendu vypadat jako na Aljašce. Bude se tady konat jubilejní desátý ročník závodů psích spřežení na kárách nazvaný Hradecký MID. Klání pořádané Musher clubem Metuje Červený Kostelec začíná v sobotu v 10 hodin, v neděli je start určen už na devátou hodinu.

Náchodsko - Kuks připomíná blížící se vánoční svátky

Česká Skalice – SVČ Bájo pořádá v neděli 28. listopadu od 16 hodin tradiční rozsvícení vánočního stromu u kašny na Husově náměstí. V programu vystoupí dětský pěvecký sbor ZŠ Hořičky a dětský soubor staré hudby Musica per gaudium. O hodinu později se na prvním adventním koncertu v kostele Nanebevzetí Panny Marie představí pěvecké komorní sdružení Cantus Jaroměř a pražský vokální akapelový soubor Gestem. Koncert je podpořen grantem Královéhradeckého kraje a grantem města Česká Skalice.

Nové Město nad Metují – V prostorách Městského muzea je od čtvrtka umístěna výstava betlémů. Návštěvníci si mohou prohlédnout tradiční i netradiční betlémy vyrobené z keramiky, kamínků, hutního skla, cínu, pšeničné slámy, moduritu a mnoha dalších materiálů. Většinu exponátů na výstavu zapůjčilo Třebechovické muzeum betlémů. Otevřeno je denně 10.00 – 12.30 a 13.00 – 16.00 mimo pondělí. Další betlémy si o víkendu můžete od 9.00 do 17.00 hodin prohlédnout i v penzionu Oáza. Po oba dny je připraven i doprovodný kulturní program.

Červený Kostelec – Místní Český svaz zahrádkářů zve všechny na vánoční výstavu s názvem Vánoční snění, která se uskuteční od zítřka do pondělí v zahrádkářském středisku v Náchodské ulici. Je připraven prodej drobných vánočních předmětů a dekorací, uvidíte také zajímavé výpěstky členů svazu. Zajištěno je i občerstvení. Otevřeno je denně od 9.00 do 17.00 hodin.

Police nad Metují – První adventní neděle proběhne v neděli 28. listopadu také v Polici nad Metují. Nejprve je od 14.00 hodin v sále Pellyho domů připravena pohádka o Andělovi, který se ztratil a poté čarodějný karneval a malování na obličej. Setkání s Mikulášem, andělem a čerty a mikulášská nadílka proběhne od 17.00 hodin na Masarykově náměstí. Poté následuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Trutnovsko - Vypsaná fixa se představí ve Dvoře Králové

Dvůr Králové – Zábavní centrum Zálabí nabízí v sobotu koncert koncert populární skupiny Vypsaná fixa. Společně s ní se představí Královédvorsko – pražská skupina UnderGaters. Trojice hudebníků, původem ze Dvora, se sešla a působí v Praze. Nedávno se s úspěchem představila při unplugged koncertu v městském muzeu. Koncert začíná po 20. hodině.

Žacléř – Hudební festival Bornfloss Rock v sobotu startuje od 14 hodin v Prkenném Dole. V penzionu U Kapličky se představí sedm kapel, jako první Recycled Indigo. Následovat bude Scelet, nová domácí skupina Squadra a punkrockový Benjaming Band. Večerní část programu obstarají Nanovor, slovenský Apokryf a Effect na závěr.

Trutnov – Dům Pod jasanem pořádá v sobotu Staročeské Vánoce. Vánoční dílna je spojená s připomenutím zvykoslovných tradic a výrobou ozdob – drátovaných, korálkových, pedigových, slaměných, keramických, perníkových, vlněných nebo háčkovaných. Začátek je od 13 hodin.

Zvičina – Přehlídku regionálních výrobků a miniveletrh zaměřený na Podzvičinsko se koná v hotelu Pod Zvičinou. Akce potrvá od 10 do 17 hodin. Po zahájení miniveletrhu bude následovat výlet do okolí Zvičina, potom přehlídka regionálních výrobků a prezentace regionu Podkrkonoší.

Jičínsko - Drahé kameny v Masarykově divadle, dukát od vévody

Nová Paka – Městské muzeum v Nové Pace vás zve na tradiční výstavu betlémů z Novopacka, která začíná vernisáží v pátek 26. listopadu v 16 hodin v Suchardově domě. Výstavu zahájí známý odborník na betlémy Vladimír Vaclík. Expozice bude k vidění do neděle 19. prosince každý den mimo pondělí, vždy od 8 do 12 a od 13 do 16.30 hodin. V této době bude rovněž otevřena Klenotnice drahých kamenů.

Jičín – V sobotu 27. listopadu se již tradičně koná od 8 do 14 hodin v Masarykově divadle (bývalý Kulturní dům) v Jičíně na Husově ulici - pěší zóně výstava drahých kamenů, minerálů a zkamenělin. Opět potěší stálé příznivce této krásné záliby, ale i ty, kdo shání pěkný dárek k Vánocům. Mimo klasické acháty zde budou opět vystavovány minerály, šperky a lastury.

Jičín – V pátek 26. listopadu zveme malé i velké obyvatele na Valdštejnovo náměstí na tradiční rozsvícení vánočního stromu. V 16.00 bude zahájen na pódiu program, ve kterém vystoupí žáci a pedagogové základní umělecké školy a pěvkyně Veronika Vildmanová. Poté se rozzáří slavnostní výzdoba.

Jičín – V sobotu 27. listopadu budou od 8 hodin na Žižkově náměstí zahájeny Valdštejnské adventní trhy. Předvádění řemesel – malování na hedvábí, výroba svící, tvarování ze dřeva, paličkování… Po celý den bude přítomen vévoda Albrecht z Valdštejna se svou družinou, kejklíř a hudební soubor Dudáček.

V 10.30 a ve 13.30 hodin je připravena soutěž pro děti. Přijďte na Žižkovo náměstí a přineste s sebou ručně vyrobenou vánoční ozdobu z papíru, drátků, korálků, slámy nebo třeba perníček a vyzdobte vánoční stromek pro Albrechta z Valdštejna. Každý, kdo přinese ozdobičku, dostane od Albrechta z Valdštejna dukát.