Svitavsko - Pytlácká noc potrvá také ve dne

Chornice – V obci u Jevíčka se v pátek a v sobotu koná tradiční Pytlácká noc. V pátek se uskuteční rocková zábava, od 21.30 hodin vystoupí kapela ŠKWOR. V sobotu začíná program na hřišti hned ráno v 9 hodin fotbalovým turnajem žáků. David Bohatec z Moravské Třebové předvede sochání motorovou pilou. Návštěvníci mimo jiné uvidí motorové modely, rytířské klání, výcvik policejních psů, tanec se psem, motocyklovou show nebo večer ohňovou show. Ve 14 hodin přiletí vrtulník Robinson R44 a lidé se budou moci na okolí podívat z výšky. V 17 hodin začíná koncert Petra Bende. Večer vyvrcholí pytláckou zábavou s kapelou Krounex.

Litomyšl – V restauraci Veselka se koná Borůvkový víkend. Kuchař připraví speciality z čerstvých borůvek a nebudou to jen tradiční knedlíky nebo lívance. Akce začíná v 11 hodin.

Orlickoústecko - Pojďte se bát do parku i na zámek

Letohrad - Noční strašidelné prohlídky se zcela novým scénářem vedou návštěvníky Letohradu parkem k jeskyni a končí na zámku, kde už čeká bílá paní. Cestou účastníci plní úkoly a setkávají se s nadpřirozenými bytostmi. Prohlídky se konají 16. a 30. července a 13. a 27. srpna. Odchod skupin je naplánován ve 20.45, 21, 21.15 a 21.45 hodin. Na prohlídku je nutné se objednat v informačním centru.
Pokud do Letohradu zavítáte během dne, nezapomeňte navštívit v zámeckém parku strašidelnou jeskyni. V období romantismu vznikla v parku umělá jeskyně – grotta. Délka chodby ve skále z opuky je dlouhá cca 25 metrů. V současné době je využita pro expozici nadpřirozených bytostí. Obývá ji drak Kyšperák se spoustou skřítků, bazilišků a jiných strašidýlek, která se těší na vaši návštěvu.

Žamberk – Na fotbalovém stadionu pod Černým lesem v Žamberku se v sobotu od 14 hodin konají tradiční Pivní slavnosti. K tanci a poslechu hraje skupina Bladex.

Čenkovice - V sobotu v areálu lyžařského vleku „Nad parkovištěm“ v Čenkovicích proběhne letní rockový open – air festival OTRock 2010. Začátek je ve 14 hodin. Představí se kapely Red Velvet, Free fall, Flattus, Endless, Mother´s Angels, Prohrála v kartách UDG a Anything Goes. Celým programem vás provede moderátor a dj Víťa Lesák. Připraven je i doprovodný program.

Chrudimsko - Veselokopecký jarmark zve do skanzenu

Veselý Kopec – V sobotu a v neděli se v areálu skanzenu uskuteční tradiční Veselokopecký jarmark. Pozvání k účasti přijala stovka pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České republiky. V prostředí muzea v přírodě budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout a koupit si jejich výrobky, případně je sledovat při práci. Zastoupena budou různá odvětví tradičních řemeslných technik, nebudou chybět výrobci ručně tkaných textilií, keramici (včetně výrobců lidové fajánse a majoliky), dráteníci, výrobci dřevěných užitných předmětů (např. hrábí, valch, kosišťat, vařeček, misek aj.), kováři, brouskař, košíkáři a další. Po oba dny bude otevřeno od 9 do 16 hodin.

Hlinsko - V rámci hudebního festivalu Léto s Rychtářem vystoupí v pátek od 19 hodin v hlineckém amfiteátru Rychtář kapela Divokej Bill. Do Hlinska se vrací po dvou letech s novými peckami z alba Mlsná.

Třemošnice - Hrad Lichnice zve v sobotu od 14 hodin na loutkové představení divadla Na kolečkách, které zahraje pohádku O třech kůzlátkách. Vystoupí také nezbedný koník s humornými scénkami. Návštěvníci hradu budou mít v sobotu také možnost obdivovat průhledný model včelího úlu zapůjčený ze včelařského střediska v Nasavrkách.

Seč - Divoký západ ožije v sobotu od 14 hodin v Autokempu Seč Pláž. Pro všechny milovníky westernů jsou připraveny ukázky zbraní, práce s revolverem, lasem, bičem. Tešit se můžete i na soutěže v hodu podkovou a tomahawkem.


Pardubice - Na Kunětickou horu dorazí festival České hrady.cz

Kunětická hora – Hudební festival České hrady.cz se v pátek vrací na Kunětickou horu. Od 18 hodin ho odstartuje slovenská zpěvačka Katarína Knechtová. V pátek večer vystoupí například i kapela Gipsy.cz či Dan Bárta & Illustratosphere. V sobotu pak pod hradem vyrostou dvě velká festivalová pódia. Areál bude otevřen v 11 hodin a o hodinu později druhý festivalový den zahájí kapela Kryštof. „Na dvou stagích zahrají postupně například skupina Wohnout, Support Lesbiens, Monkey Business, Sunshine, pardubická formace Vypsaná fixa, Sto zvířat nebo interpreti Xindl X či Aneta Langerová,“ vyjmenovala hvězdné účinkující Martina Reková.

Staré Ždánice – O tomto víkendu 15. až 17. července se na písníku Oplatil ve Starých Ždánicích uskuteční festival Hip Hop Jam. Návštěvníci se mohou těšit například na vystoupení amerických hvězd Slim Thug, DJ Premier, ale také třeba na Big Boss Jam, Názov Stavby, Prago Union, Indyho a Wiche a další. Kromě rapu se mohou návštěvníci těšit na letní díl freestyle soutěže Battle Night, Radio Spin Stage, slavnostní vyhlášení letošního ročníku Tic Tac Hip Hop Talents, Salon Joshua, Graffneck Graffiti Jam či MTV Lounge.

Pardubice – Letní kino v Tyršových sadech láká tento víkend návštěvníky na snímky Robin Hood, Piráti na vlnách či Pouta. V pátek přijde od 21.30 hodin na řadu filmový trhák s Russellem Crowem. „Zapomeňte na všechno, co jste kdy slyšeli o slavném zbojníkovi Robinu Hoodovi. Režisérská legenda Ridley Scott vám odvypráví vlastní verzi tohoto příběhu. Ta je temná, jak temný byl raný středověk, v němž se film odehrává, vášnivá tak, jak vášniví byli lidé, kteří věděli, že další den pro ně nemusí nastat, a dobrá tak, jak dobrá herecká a tvůrčí sestava se na tomto výjimečném projektu sešla,“ uvedl provozovatel letního kina Jan Motyčka.

Sobotní Pouta zavedou diváky do Československa v roce 1982. Totalitní režim se zdá jako nekonečný a neukončitelný. Antonín, příslušník tajné policie, v sobě má obrovský nezacílený vztek a všechno kolem – práce i rodinný život – ho ubíjí a nudí. Upne se na Kláru, pro něj nedosažitelnou dívku, neví, co od ní chce, ale chce to strašně.
Neděle pak nabídne snímek Piráti na vlnách.

Královéhradecko - Hrádek ožije Zahradní slavností

Hrádek u Nechanic – Prohlídky zámečku v doprovodu „hraběcí rodiny a služebnictva“ jsou připraveny na tento víkend. Zahradní slavnost začíná v sobotu v devět hodin, příchozím bude k dispozici tržiště, ukázky aranžování květin, módní přehlídky, vystoupení skupiny historického šermu, hudební produkce. Nebudou chybět ani noční prohlídky zámku a ohňostroj. V neděli je program podobný, končí se však už kolem čtvrté odpoledne.

Chlum – Hostinec U Polních myslivců pod rozhlednou na Chlumu v pátek uvádí 20. díl cyklu z historie československé pop music Hluboká brázda – Smutný psaní Rangers. Začíná se v 19 hodin. Po skončení hlavního pořadu vás čekají zpívánky s kytarou.

Hradec Králové - Na Šrámkově statku v Pileticích se každý pátek až do 20. srpna od 18.30 budou konat letní koncerty. Zítra se představí pardubická Marien, v dalších dvou týdnech vystoupí hradecké kapely Dělová koule a Doklobouku.

Rychnovsko - Odvážlivci se pokusí na kole zdolat lávku

Prorubky – V sobotu si děti i dospělí mohou užít spoustu zábavy na XXII. ročníku Prorubské lávky. Od 10 hodin jsou připraveny soutěže pro děti jako jízda na kole a soutěž na neckách, následuje přechod pro předškoláky, soutěž dvojic na trakaři v maskách nebo přechod v ploutvích. Výherce hlavní soutěže, jízdy na kole, si odnese první cenu horské kolo. Po celý den bude zajištěno občerstvení.

Bartošovice v O. h. – V sobotu se konají Ledříčkovy slavnosti, na kterých vás mimo jiné čeká vystoupení kouzelníků, žonglérů a kejklířů, divadélko pro děti, prezentace čtyřkolek s možností testovacích jízd, taneční zábava se skupinou Akord. Navíc se můžete těšit na Den otevřených dveří v chráněných dílnách Kopeček, výpal keramiky dřevem, ochutnávku Žambereckého Kance, stánkový prodej, možnost vyzkoušet spřádání vlny na kolovratu nebo točení keramiky na hrnčířském kruhu. Po celý den jsou zajištěny atrakce pro děti i občerstvení.

Val u Dobrušky – V přírodním areálu se od pátku do soboty koná Kokrhel fest 2010, kterého se zúčastní na 24 kapel, např.: Konflikt, Vision days, Ilegality, Werglův pjos, Kohout plaší smrt, Defenestrace, The Hysterics, Bojkot, Zatrest, Driák, Benjaming band, Než faleš, Zpyteven. V pátek začíná program od 19, v sobotu již od 10 hodin. Cena vstupenky na oba dny je 280 korun.

Opočno – V obrazárně zámku Opočno vás v pátek od 19.30 hodin čeká koncert vážné hudby. Představí se Petr Nouzovský – violoncello a Adam Skoumal – klavír. Na programu je C. Franck, J. B. Foerster, M. Kopelent, J. S. Bach nebo A. Skoumal.

Náchodsko - Josefovská slavnost s plnou parádou

Josefov - Klub přátel Josefova zve všechny příznivce dobré zábavy na Josefovskou slavnost 2010, která se uskuteční v sobotu v josefovském Dolíku. Slavnost zahájí ve 13 hodin na náměstí Klub vojenské historie Josefov a divadelní soubor Vrchlický scénkou „Pokládání základního kamene“, kde se můžete těšit i na příjezd císaře Josefa II. Potom jednotky klubů vojenské historie za zvuku bubnů projdou historickou částí pevnosti Josefov, aby ve 14 hodin předvedly na Třešňovce bitevní ukázku dobývání pevnosti. Na odpoledne a večer pořadatelé připravili pestrý program. Pro nejmenší pořad Hurá přijel Bonifác, plný her, soutěží, zábavy, tanců a legrace a komedianty na „vysoké úrovni“ - skupinu Chůdadlo s originálním představením na chůdách. Dále vystoupí kolínská skupina gymnastických nadšenců Flying Boys či taneční skupina Aloha Banana z Polynésie. Až do noci se u mikrofonu budou střídat hudebníci.

Česká Skalice - V ulici Boženy Němcové a ve staré škole tuto sobotu od 9 hodin začne Kramaření – tradiční jarmark s bohatým doprovodným kulturním programem. Bude znít středověká hudba kapely Radvanoch z Liberce, pro radost dětem i dospělým bude hrát Malé divadélko Praha, představí se i místní dětský soubor staré hudby Musica per Gaudium. Kromě stánků s řemeslníky, kteří budou prodávat své zboží a předvádět řemeslo, budou k dispozici i řemeslné dílny, kde si zájemci vyrobí vlastníma rukama výrobek. Občerstvit se budete moci v čajovně, kafírně u Omara nebo kramářské hospůdce.

Jičínsko - Netradiční hasičské klání

Vysoké Veselí – Sbor dobrovolných hasičů ve Vysokém Veselí zve na oslavu 125 let založení SDH, která se koná v sobotu. Hlavním programem bude netradiční hasičské klání. Dále se můžete těšit na ukázku činnosti Policie ČR, Hasičského záchranného sboru Jičín a mažoretky z Volanic. Odpoledne pokračuje zábavou v kulturním domě. K tanci hraje Reflex.

Jičín – Občanské sdružení Baševi zve na druhou přednášku z cyklu Židovské svátky, která bude pojednávat o méně známém postním dnu Tiša be-av, tedy o devátém dnu měsíce avu. Tento den se do židovských dějin zapsal jako obzvláště tragický, a proto patří mezi nejsmutnější dny židovského liturgického roku. Přednáška hebraistky Jindřišky Kracíkové „Tiša be–av den, kdy shořely chrámy,“ se koná v neděli od 17 hodin v synagoze v Jičíně.

Trutnovsko - Na Chatě Borůvce si užijí Divadelní léto

Pec pod Sněžkou - V areálu Chaty Borůvky ve Velké Úpě v sobotu v 11 hodin začne 7. ročník festivalu Divadelní léto. Do Krkonoš se sjede řada ochotnických souborů. Program zahájí spolek Komedianti na Káře. S dalšími představeními vystoupí Základní umělecká škola Luže, divadlo Cirkus, Divadelní spolek Úpa, Hynkovo hrané divadlo Litoměřice a Libochovické divadlo. Zpestřením se od 15 hodin stane ukázka stříhání ovcí. V občerstvení nebudou chybět buchty a špekové knedlíky.

Horní Kalná – Druhý ročník open air festivalu Alkofest se v sobotu od 10 hodin uskuteční v přírodním areálu Hájenky. Hlavním tahákem přehlídky je vrchlabská skupina Cémur Šámur. Z pódia ale bude znít také ska, bigbít, alternativa i punkrock.

Radvanice - O víkendu se na Jestřebích horách v lokalitě Paseky uskuteční nultý ročník přátelského setkání tří národů, které v regionu mají společné kořeny. Těžištěm kulturních programů se stane sobota, začátek je v 11 hodin. Diváci uvidí například ukázky výcviku psů, stanou se svědky dobývání vojenského objektu, mohou si zacvičit na trampolíně.