Svitavsko - Minifest zve diváky na krátké filmy

Svitavy – Minifest, festival krátkých filmů, ve svitavské kinokavárně Galaxie v pátek nabídne díla mladých místních tvůrců. Snímek Pavla Krušiny Moc má barvu krve se hlásí k odkazu Quentina Tarantina. Petr Patočka je jedním z autorů hraného filmu Po škole a dalšího krátkého klipu. Večerem provede Marek Partyš. Minifest začíná v 19 hodin.

Polička – Přes střechu Evropy se vydají turisté. V sobotu se uskuteční Memoriál Jaroslava Hamerníka. Jedná se o 39. ročník lyžařského přejezdu přes evropské rozvodí. Organizátoři z Klubu českých turistů nachystali trasy v délce od 10 do 25 kilometrů. Účastníci mají sraz na nádraží v Poličce v devět hodin, odkud odjedou vlakem do Borové. Tady si nasadí běžky a vyrazí bílou stopou.

Svitavy – Na karneval v pyžamu půjdou děti ze Svitav v sobotu v 17 hodin. Vzít s sebou mohou také rodiče. Farní karneval aneb Pyžamová party se koná v multifunkčním centru Fabrika od 17 hodin.

Chrudimsko - Zimní táboření na Lichnici

Lichnice – Je tu konečně pořádná zima a s ní první akce na zřícenině hradu Lichnice – Zimní táboření. Již 37. ročník pořádají Přátelé Lichnice z Heřmanova Městce. Táboření se uskuteční od pátku 5. do neděle 7. února. Program na dny zimního táboření je bohatý. V pátek večer vás čeká posezení u táborového ohně s kytarou, v sobotu je připravena prohlídka hradu spojená s výkladem kastelánky o historii hradu. Zájemcům bude umožněna prohlídka hradního sklepení.

Chrudim – Na Madeiru, ostrov věčného jara, do jeho hlavního města Funchalu i do lávových jeskyní vás zavede Jiří Hodic. Navštívíte jeskyně, projdete se podél umělých kanálů (levád), vavřínovým lesem, navštívíte vodopády, strmé hory sahající do oblak, vychutnáte si dech beroucí vyhlídky ze skalních útesů na oceán, poetické rybářské vesničky i přívětivost místních lidí. Na Madeiru se můžete vypravit v pátek 5. února v 18.30 hodin, pokud přijdete do přednáškové síně Vodních zdrojů v Chrudimi.

Raná – Občanské sdružení Smile a Základní škola v Rané pořádají v neděli 7. února od 15 hodin v bývalém kině představení Mrazík v podání Českého svazu žen Lavina z Křižánek.

Třemošnice – V pátek 5. února se uskuteční v kulturním domě v Třemošnici absolventský ples SOŠ a SOU technického. Začátek je v 19 hodin, k tanci a poslechu hraje hudební skupina § 202 z Kutné Hory. Zváni jsou všichni současní i bývalí studenti školy. Chybět nebude bohatý program a tombola.

Orlickoústecko - Metafory prostoru na kolorovaných reliéfech

Česká Třebová – Ve výstavní síni Kulturního centra bude v pátek 5. února v 17 hodin zahájena výstava Jaroslava Malátka „Metafory prostoru“. Akademický malíř žijící v Brandýse nad Orlicí se od 90. let minulého století věnuje tvorbě reliéfů. Ve svých dílech stylizuje lidské figury, krajiny a architekturu. Na výstavě představí svou tvorbu retrospektivním souborem kolorovaných vrstvených reliéfů.

Choceň – Všechny děti, malé i velké, maskované i nemaskované a jejich rodiče zve TJ Sokol Choceň na Dětský karneval. V neděli 7. února od 14 hodin jsou připraveny soutěže, veselé písničky k tancování a malé odměny pro všechny děti v maskách.

Letohrad – Na závodišti u koupaliště se v sobotu 6. února uskuteční závod mistrovství republiky v motoskijöringu. Automotoklub zve na tyto hodnotné závody, kterých se účastní z okolí 15 posádek. Trénink je od 10.30 hodin a vlastní závod začíná ve 12.30 hodin.

Rychnovsko - Na degustaci jablek může přijít kdokoli

Častolovice - Výbor základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Častolovicích připravuje degustaci ovoce, která se uskuteční v sobotu 6. února v zahrádkářském domě. Začátek je ve 14 hodin. Na ochutnávku s hodnocením jablek jsou zváni všichni milovníci dobrého ovoce.

Vamberk – V neděli můžete v Městském klubu Sokolovna od 15 hodin vidět pohádku na motivy Hanse Christiana Andersena Sněhová královna v podání Divadelního spolku Jiří Poděbrady.

Opočno – V hotelu Holub je na neděli 7. února od 15 hodin připraven Dětský karneval, který pořádá JUNÁK Opočno – svaz skautů a skautek ČR. Děti se mohou těšit na zábavný pořad Vosa jede.

Solnice – V pátek se rozezní hudba ve Společenském domě v Solnici. Od osmi hodin začíná Hasičský ples. K tanci a poslechu hrají Fantasy music. Vstupné činí 80 korun.

Královéhradecko - Masopust pro naturisty v rouše Adamově

Hradec Králové – Bez plavek, avšak v masopustních maškarách se sejdou v sobotu v městských lázních milovníci naturismu. Neobvyklý masopust v rouše Adamově nabídne spoustu sportovních soutěží pro děti i dospělé. Perličkou bude olympijské klání ve stylu antického Řecka. Vítězové disciplín si odnesou repliky starořeckých mincí z dob konání prvních olympiád. Bonbonkem na závěr bude již tradiční malování na tělo na téma masopust. Akce začíná v 18 hodin.

Hradec Králové – Oslavit čínský rok tygra a zjistit, jak vypadá skutečný čajový obřad nebo v čem spočívají tradiční čínské či nepálské tance, mohou návštěvníci hradecké filharmonie. V sobotu od 16.30 hodin vypukne třetí ročník putovního multižánrového a multikulturního festivalu Songfest.cz. Odpolednem a večerem bude provázet Jaroslav Dušek spolu s čínskou zpěvačkou Feng-yün Song. V předsálí se uskuteční také jarmark a k ochutnání budou různé bioprodukty. Své místo nalezne i čajovna. Festival končí ve 23 hodin.

Pardubicko - Triky a pověry na Divadelním plese

Pardubice – Magistrát města Pardubic, Východočeské divadlo Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice pořádají Divadelní ples, který začíná v sobotu od 19.30 hodin v Ideonu. Čeká vás úžasný večer a noc na téma Triky a pověry. Hrát bude Komorní filharmonie Pardubice, jak ji neznáte, divadelní kapela Můžete si za to sami, jak jste ještě neslyšeli, a hlavně Uši music band. Dozvíte se výsledky ankety o nejoblíbenější herečku a herce Východočeského divadla. Exkluzivním hostem bude iluzionista Karel Bush a company.

Pardubice – Projekt Pohádkový svět pro nejmenší pokračuje v pardubickém kulturním domě Dubina, tentokrát sobotní dopolední pohádkou Princezna a kouzelná píšťalka. Začátek představení, které přiveze divadlo KOS, je v 10 hodin.

Trutnovsko - Chcete se naučit pracovat na tkalcovském stavu?

Trutnov - Dům pod jasanem ve Voletinách pořádá různé rukodělné kurzy. Tuto sobotu naučí během jediného dopoledne všechny šikovné zájemce pracovat na vícelistém tkalcovském stavu. Od půl desáté ráno bude lektorka připravena poradit návštěvníkům, jaké lze navrhnout originální vzory látek, jak si vybrat nejvhodnější kombinaci z barevných přízí a jak vytvořit pěkný, ručně tkaný výrobek, který by se mohl stát ozdobou jejich bytu.

Trutnov - Představení pro děti ve věku od dvou do čtyř let se koná v neděli 7. února od 15 a od 16 hodin ve foyer trutnovského kina Vesmír. Tentokrát bude uvedena pohádka Hrnečku, vař. Akce se koná v rámci divadelní scény pro děti Sedmikráska, která představuje sedm a více divadelních krás v pohádkách loutkových, hraných i alternativních.

Lánov - Penzion Bílý Hořec ve spolupráci se Sokolem Lánov a Obecním úřadem Lánov se rozhodly zpestřit počátek víkendu návštěvníkům sjezdovky Na Špičce. V pátek 5. února od 14 do 16 hodin se tu zaručeně pobaví především vyznavači recese a dobré nálady. Den lyžování na neobvyklých sjezdových prostředcích jim určitě nabídne spoustu možností, jak se pobavit trochu netradičním způsobem. Prostředkem k jízdě totiž může být vše kromě obvyklých prostředků – tedy lyží, sáněk, bobů a snowboardů. Organizátoři veselého odpoledne na sněhu patřičně ocení tři nejkurióznější prostředky, které ujedou určenou dráhu.

Náchodsko - Sportovní klání v bačkorách pro děti i dospělé

Josefov - Pionýrská skupina Za Vodou Josefov zve všechny na 1. ročník sportovního turnaje pro rodinné týmy nazvaný Závoďáci, který se uskuteční v sobotu 6. února v klubovně v Josefově. Turnaj je určen pro všechny členy Pionýrské skupiny Za Vodou, jejich známé, rodiče i pro veřejnost. Jedná se o rodinný turnaj ve stolních sportech jako jsou fotbálek, hokej nebo stolní tenis. Pro vítěze jsou připraveny poháry, pro všechny zúčastněné drobné ceny. Prezence všech týmů je v sobotu od 8.00 do 8.30 hodin v prostorách klubovny.

Suchý Důl – Již 35. ples Spolku suchodolských žen se koná v sobotu od 20 hodin v kulturním domě. K tanci i poslechu hraje Duo Honza a Radka. Nebude chybět bohatá tombola.

Náchod - Divadlo Matěje Kopeckého z Prahy uvede v neděli v 15 hodin ve velkém sále Městského divadla v Náchodě výpravnou Malostranskou zimní pohádku.

Jičínsko - K masopustnímu veselí patří zabijačka

Markvartice – Na vědomost se dává, že v sobotu 6. února se koná masopust s tradičními dobrotami zabijačkovými poblíž i uvnitř hospody markvartické, zatím bezejmenné. Mistr řeznický vás povede od prasete až k jitrnicím. Navečer se koná zasedání masopustního parlamentu za účelem výběru jména nové hospody. Následuje masopustní veselice. Vstup volný, jídlo a pití za peníze.

Žďár – SDH Žďár u Staré Paky zve na V. ročník lyžařských závodů Žďárská stopa. Přijeďte si zalyžovat na „Žďárské vrchy“ v sobotu 6. února. Start je v 9 hodin u školy ve Žďáru. Je připravena ukázka práce mushera s tažnými psy, možnost projížďky v saních.

Ostroměř – Obec Ostroměř pořádá v neděli 7. února od 13 hodin na Hradišťku - ,,Malé Homoli“ maškarní na sněhu aneb Jízdu na čemkoliv. Návštěvníkům nabídne vše, co by měl moderní areál pro takové závody mít – první pomoc pro dospělé: grog, káva, čaj, pro děti čaj, limonáda. Toalety ve volné přírodě, sněhu plný kopec. Soutěže o nejhezčí masku, o nejrychlejší jízdu. Pro nejatraktivnější vozidla a největší recesisty jsou připraveny hodnotné ceny. Upozornění: před jízdou je účastníkům jízdy na čemkoliv zakázán dopink, drogy a alkohol (zde je povolena tolerance 3,8 až max. 4,5 promile alkoholu v krvi). Samozřejmostí je asistence lékařského dozoru, poslední pomoc je zajištěna na zavolání.