Svitavsko - Maškary z Vortové zamíří také do Svitav

Svitavy – Ve výstavních sálech svitavského muzea se představí výtvarníci ze svitavského okresu. „Některé věci se dějí pravidelně. Ve svitavském muzeu mezi ně patří už čtyřicet let také výstavy zdejších výtvarníků, kteří tvoří ve svém volném čase,“ uvedla ředitelka muzea Blanka Čuhelová. Vernisáž proběhne v sobotu v 15 hodin.

Polička
- V sobotu 30. ledna se v poličské sokolovně sejdou milovníci vín. Koná se zde třetí ročník koštu. K ochutnání budou na čtyři desítky různých vzorků více než 15 odrůd vín od trojice vinařů z vinařské oblasti Morava, podoblasti Slovácká, vinařských obcí Tvrdonice a Kostice. Program, který doplní lidové písně, začíná v 18 hodin.

Svitavy – Každý rok se na mnoha místech republiky konají masopustní veselice spojené s průvody maškar a muzikantů. Ani Svitavy nejsou výjimkou. V neděli od čtrnácti hodin zaplní náměstí průvod maškar z Vortové u Hlinska, kde se jejich výroba zachovala z počátku minulého století. Dodnes se do všech masek strojí pouze muži.

Soubor je známý především z masopustních oslav na Veselém Kopci. „Do Svitav jezdí pravidelně už od roku 2004. Maškarní průvod vyjde ze spodního náměstí průchodem od Fabriky a projde celé město s krátkou zastávkou před starou radnicí. Tady požádá místostarostku Marcelu Sezemskou o povolení k obchůzce městem,“ přiblížila nedělní akci ředitelka muzea Blanka Čuhelová. Na horním náměstí okolo morového sloupu vypukne masopustní rej. Ten bude zakončen podle starého obyčeje porážením zpupné kobyly.
Chybět nebudou na svitavském náměstí stánky s občerstvením a muzika.

Orlickoústecko - Turnaj Ekohrátky v sudoku a pexesu

Choceň – Orlické muzeum v Chocni vás srdečně zve na výstavu grafických prací Daniela Bakeše, Báry Sedláčkové, Honzy Truhličky a Pavla Suchého s názvem Crack. Slavnostní vernisáž proběhne 30. ledna v 15 hodin a potrvá do 14. února. V současné době jsou v Orlickém muzeu umístěny ještě stálé expozice geologie, paleontologie, archeologie a etnografie – historie. Otevřeno je denně od 9 do 12 hodin a od 14 do 16 hodin.

Česká Třebová – V neděli 31. ledna od 13 hodin se uskuteční v Ekocentru Podorlicko v České Třebové turnaj v sudoku a pexesu s názvem Ekohrátky. Soutěží se ve čtyřech kategoriích. Přijďte si vyzkoušet svoji paměť, turnaj je určen pro všechny hravé od 3 do 100 let.

Chrudimsko - Nenechte si ujít sobotní masopust na Veselém Kopci

Veselý Kopec – V sobotu 30. ledna se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program nového roku - masopust.

Tradiční masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvede vesnická skupina ze Studnic u Hlinska. V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce a průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty.
Tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: strakatého, ženušku, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i židy.
Během obchůzky se však musí připravit i na jejich nejrůznější žerty, ke kterým například od pradávna patří i pomazání obličeje zvláštním „mazadlem“.

V 15 hodin se masky shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnou „masopustní testament“, ve kterém budou vzpomenuty „hříchy“, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně “ poražena“.

Masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Krouna – TJ Sokol Krouna vás srdečně zve v sobotu 30. ledna od 20 hodin do sokolovny na megakoncert skupin JO! SKA, Xindl X, Dukla Vozovna a Kohout plaší smrt.

Hlinsko
– Všichni lyžaři a příznivci lyžování a dobré country hudby jsou zváni na Lyžařský country bál v sobotu 30. ledna, začátek bude v 19.30 hodin v restauraci Ski klubu Hlinsko. K tanci a poslechu hraje kapela Karma-Zlín.

Pardubicko - V divadle bude otevřena nová scéna

Pardubice – Nová scéna Východočeského divadla – Jevištní zkušebna bude v sobotu otevřena v Pardubicích. Pokřtěna bude premiérou nové komedie s názvem Nejstarší řemeslo. V režii Jiří Seydlera se divákům představí pět populárních hereček pardubického stánku Thálie. Začátek představení je v 19 hodin.

Pardubice – V pátek a v sobotu se koná v prostorách pardubické ČSOB Pojišťovny Svatební veletrh. Od 10 do 18 hodin zažijí návštěvníci veletrhu módní přehlídky svatebních a společenských šatů, proměny vizáže či ochutnávky svatebního cukroví.

Pardubice – V neděli od 19 hodin se ve Východočeském divadle koná koncert známé české zpěvačky, šansoniérky a hudební skladatelky Lenky Filipové.

Královehradecko - Hradecké Adalbertinum láká vdavekchtivé na Svatební veletrh

Hradec Králové – Svatební veletrh mohou o víkendu navštívit snoubenci v hradeckém Adalbertinu. Své zboží zde představí na 40 vystavovatelů, mimo jiné sedm salonů se svatebními šaty, které si mohou budoucí nevěsty na místě vyzkoušet. Veletrh je přístupný v sobotu od 10 do 18 hodin, v neděli končí o dvě hodiny dříve.

Hradec Králové
– Hradecký lev je název tradiční soutěžní výstavy plastikových modelů, která se uskuteční v sobotu 30. ledna v Hradci Králové. Šestý ročník bude hostit Dům dětí a mládeže v Rautenkrancově ulici. Expozice, ve které nebudou chybět modely letadel, lodí, vojenská technika, diorámy či figurky, bude pro veřejnost otevřena od 10 do 16 hodin.

Rychnovsko -Neděle ve víru Velkého dětského karnevalu

Opočno – V hotelu Holub je na pátek 29. ledna připraven Ples Sokola, který pořádá Tělocvičná jednota Sokol Opočno. K tanci zahraje skupina Pokrok z Kostelce nad Orlicí. Na hosty čeká také předtančení, tombola a sportovní zápolení. Začátek je v 20 hodin.

Dobruška – V pátek 29. ledna se rozezní hudba v kulturním domě. O půl osmé začíná již 7. ples VGHMÚř. K tanci a poslechu hrají Fantasy Music. Návštěvníci se mohou těšit na občerstvení a bohatou tombolu.

Rychnov nad Kněžnou – Na neděli připravilo Déčko od 15 hodin Velký dětský karneval, jehož tématem je Sněhurka a trpaslíci. Zvány jsou všechny pohádkové bytosti a další masky, které čekají různé soutěže a spousta tanečků. Karneval se koná ve Společenském centru.

Trutnovsko - Ochotníci představí Černobílé monology

Hostinné – Po delší době se na domácí scéně opět představí místní divadelní soubor BAF. V sobotu od 19.30 divákům v hostinském kině zahraje hru Černobílé monology. Autorem scénáře i hudby je tradičně Luděk Hašek, který se zároveň ujal také režisérské taktovky.

Dvůr Králové - V zoologické zahradě končí o víkendu akce Vánoční zoo. Návštěvníci mají poslední šanci si projít areál zoo vyzdobený vánočními stromečky. I když je zima, mohou si zájemci prohlédnout pavilony. V Ptačím světě uvidí orangutany, kteří jsou zapojeni do internetového projektu Příbuzní.

Vítězná - Občanské sdružení Pegale pořádá v sobotu od 14 do 17 hodin Dětský ples. Koná se ve Sportcentru v Kocléřově. Děti i rodiče by měli přijít ve společenském oblečení, jak se na správný ples sluší.

Náchodsko - Pořadatelé zvou na boulderingovou stěnu

Hronov - Horolezecký oddíl HOCK pořádá 6.ročník závodů v lezení na umělé stěně - boulderingu, který se uskuteční tuto sobotu v DDM Domino v Hronově. Závody jsou určeny pro širokou lezeckou veřejnost, zúčastnit se můžete po uhrazení registračního poplatku 60 Kč. Bude se soutěžit o dobrou atmosféru, lezeckou prestiž a putovní pohár, který je podle pořadatelů ve fázi návrhu. Pro závody jsou vypsány kategorie: M1 (Muži 18+) W1 (Ženy 18+) . Nejen pro lezce, ale i pro diváky je připraveno občerstvení zdarma. Pokud se budete chtít zaregistrovat již dnes, vyplňte, prosím, on–line formulář na stránkách www.hockclimbing.com.

Jičínsko - Zimní trojboj: kolo, lyže i brusle

Nová Paka – Velocipéd klub Nová Paka zve tímto všechny příznivce cyklistiky a zimních sportů na bláznivé Ice – snow – extreme – country, 5. ročník zimního trojboje O zimního krále.

Uskuteční se v sobotu 30. ledna v Nové Pace. Soutěžní disciplíny: bruslení, kolo, běh na lyžích. Kategorie : jednotlivci 1994 a starší, štafety 1994 a starší (tříčlenná družstva, lze i smíšená). Start v 11 hodin v areálu zimního stadionu v několika vlnách. Prezence v areálu atletického stadionu od 9 do 10 hodin.

V posledních dnech panují i v Nové Pace tuhé mrazy. Vzhledem k předpovědi počasí je již prakticky jisté, že běžecká disciplína bude ryze zimní, tedy na běžkách. O víkendu byl nad atletickým stadionem uválcován asi 500metrový okruh a v průběhu týdne se ještě vyřízne stopa pro vyznavače klasiky.

Na rozdíl od jiných krajů, v Nové Pace není sněhová pokrývka místy nijak vysoká, ale pro absolvování závodu by měla být vyhovující. Nicméně doporučujeme vzít si s sebou i starší pár lyží a na místě zvážit, zda použít nejnovější závodní model nebo raději výletní práskačky. Pozor, zvláště cyklistická část nebude letos určitě jednoduchá, protože téměř všude leží vrstva ledu, takže nabádáme k co nejvyšší opatrnosti.
Přihlášky a informační letáčky jsou stále k dispozici v prodejně Fanzy Sport v Nové Pace a v okolních sportovních prodejnách.
Více informací najdete na www.velocipedklub.cz.


Mezihoří – Spolek přátel Mezihořského údolí Karas zve příznivce sjezdového lyžování na závody ve slalomu v dětských a mládežnických kategoriích. Závody proběhnou v sobotu 30. ledna na sjezdovce v Mezihoří od 9 hodin. Prezence účastníků od 8.30 hodin. Těšíme se na vaši účast v závodě i v hledišti.

Bližší informace tel. 602 192 634, 739 069 725.