Svitavsko - Neobyčejné zážitky při večerním putování Poličkou

Polička – Již potřinácté můžete v sobotu putovat večerní Poličkou v rámci akce Čas pro neobyčejné zážitky. Putování začne v devatenáct hodin v barokní radnici na Palackého náměstí, kde budou připraveny tištěné programy s mapkou. Během večera můžete zhlédnout všechny poklady barokní radnice. V prvním patře bude k vidění kolekce pláten rodu Hohenemsů, dále pak obrazy, plastiky a grafiky mapující vývoj umění na Poličsku a sochařskou tvorbu V. E. Šaffa. Na milovníky jemné ironie a úsměvné nadsázky čeká výstava Adolf Born Nejen Mach a Šebestová. Pro děti jsou připravené hravé koutky a projekce známého večerníčku Mach a Šebestová. Zpřístupněna bude také radniční věž, kde si můžete prohlédnout hodinový stroj. Dále můžete zhlédnout  rodnou světničku Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, obrazy v Galerii Vysočina. Zábavný program pro děti bude připraven ve Středisku volného času Mozaika. Prohlédnout si hasičskou techniku ve stanici Hasičského záchranného sboru.

Městečko Trnávka – Sokolové zvou na místní Všesokolský slet, který se uskuteční v neděli od dvou hodin odpoledne na hřišti TJ Sokol v Městečku Trnávka. Ojedinělá akce ve svitavském okrese se koná vždy každých šest let. Vystoupí přibližně tři stovky cvičenců z Východočeské župy Pippichovy a župy Krále Jiřího. Organizátoři připravili na celé odpoledne bohatý program.

Sebranice – V neděli v šestnáct hodin Spolek archaických nadšenců slavnostně otevře Světnici č.p. 8, která bude sloužit jako prostor pro řemeslné dílny. V hlavním programu vystoupí písničkářka Lucie Redlová. Součástí bude rovněž výstava fotografií o činnostech Spolku archaických nadšenců ze Sebranic.

Chrudimsko - Oratoř se otevře během Noci kostelů

Slatiňany – Dlouhá léta uzavřená oratoř se v pátek otevírá veřejnosti. Jen několikrát do roka mají návštěvníci možnost nahlédnout do prostor zámecké oratoře státního zámku ve Slatiňanech. A poprvé v historii se tak stane i pod rouškou noci. Prohlídky zámku si nenechte ujít v pátek ve 20 a 21 hodin.

Nasavrky – T.J.Sokol Nasavrky a ZŠ Nasavrky zve malé i velké na Sokolskou olympiádu do areálu za nasavrckou sokolovnou. Dětské sportovní odpoledne plné tradičních i neznámých olympijských disciplín (s odměnou pro každé sportující dítě) začíná v sobotu o půl druhé odpoledne. V 16 hodin odstartuje  Běh naděje – sportovně společenská humanitární akce na podporu výzkumu rakoviny. Po celé odpoledne bude k dispozici trampolína, ping-pong, stolní fotbálek, pétanque.

Orlickoústecko - Malí pochodníci na šmoulí stezce

Ústí nad Orlicí – V sobotu se v režii Klubu českých turistů v Ústí nad Orlicí uskuteční již 36. ročník oblíbeného pochodu a cyklojízdy Orlickým podhůřím. K nejvyhledávanějším patří nejkratší osmikilometrová trasa Šmoulí stezkou, známé postavičky šmoulů děti i dospělé zavedou k různých atrakcím. Patří k nim i jízda na lodích po Tiché Orlici nebo opékání buřtů v loděnici v Cakli. Start je u restaurace U Malinů od 7 do 10 hodin.

Lanškroun – Již po pětatřicáté se tuto neděli setkají ve městě amatérské dechové orchestry. Festival Pravečkův Lanškroun bude zahájen fanfárami ve 12.55 hodin na nádvoří zámku. V programu letošního festivalu vystoupí Choceňačka,  Dechový orchestr města Hradec Králové, Dechový orchestr Smetanova domu Litomyšl a Městský  dechový orchestr KD Kopřivnice. Po 16. hodině je plánován monstrkoncert zúčastněných orchestrů. Program bude uvádět Karel Hegner.

Choceň – Do dávných dob se vrátí ti, kteří se přijdou podívat v neděli od 17 hodin do parku Peliny na akci Karel IV. v Chocni. Rytířský turnaj na koních předvede Divadelní a kaskadérská společnost Štvanci, dále vystoupí soubor historického tance Mariane, diváci uvidí i divadelní hru choceňského divadelního spolku Jirásek pojednávající o tom, jak Karel IV. přijel vypálit odbojnou Choceň. Chybět nebude středověká putyka.

Pardubicko - Dětský super den

Pardubice – Na dostihovém závodišti se v sobotu uskuteční Dětský super den. Akce se bude konat od deseti hodin dopoledne a konec je naplánován na osmnáctou hodinu. Program nabídne vystoupení Michala Nesvadby, dětské skupiny Diamond Cats a své umění převede i vítěz soutěže Česko Slovensko má talent 2011, tanečník Atai Omurzakov.  

Královéhradecko - Folklorní festival ovládne  Hradec Králové a Pardubice

Hradec Králové – Od  pátku do neděle se uskuteční  jedenadvacátý ročník Folklorního festivalu Pardubice – Hradce Králové, na kterém se představí devatenáct folklorních souborů z celé republiky. Chybět mezi nimi  nebudou ani hradecký Červánek a Dupák. V Pardubicích se začíná od 19.30 hodin Pernštýnskou nocí, sobota bude patřit Hradci Králové a neděle opět Pardubicím.  Hradečáci se mohou od půl druhé odpoledne těšit na průvod souborů, který se  ve 13 hodin od Adalbertina vydá na Masarykovo náměstí. Tady ve 14.30 hodin  začne pořad nazvaný Roztančené náměstí. Festival zamíří i na Šrámkův statek v Pileticích, kde je připraven program Přijďte pobejt aneb smyslů plný večer.
V neděli se festival rozloučí programem Rozmlouvání, který se uskuteční od 14 hodin na zámku v Pardubicích.

Lovčice – Členové občanského sdružení Pevnostní muzeum ze Sazené tady poprvé předvedou  historickou bitvu  nazvanou Boj o republiku 1938. Návštěvníci tak uvidí  dobovou techniku, ale také  vojáky tehdejší armády, četníky, finanční stráž a  policisty.  Proti nim budou stát dobově stylizovaní příslušníci sudetoněmeckých polovojenských jednotek Freikorps, dojde také na hospodskou rvačku.  Samotný boj začne ve  čtrnáct hodin na velké návsi uprostřed Lovčic. 

Rychnovsko - Swingový festival Jardy Marčíka

Týniště nad Orlicí – Již 17. ročník týnišťského swingového festivalu Jardy Marčíka vypukne v pátek na Tyršově náměstí a pokračovat bude v sobotu, vždy od 18 hodin. Program nabízí kromě swingu také jazz, world music či ska. Představí se například Big Band hraběte Šporka, chybět nebude ani Mladý týnišťský big band a o závěrečnou tečku se postará Sto zvířat.  

Trutnovsko - Ulice města ožijí klauny a akrobaty

Trutnov – Šestnáct českých a zahraničních divadelních souborů se představí na 2. ročníku festivalu nového cirkusu s názvem Cirk-Uff, který se koná do neděle. Návštěvníci budou sledovat divadelní představení hned na několika místech Trutnova: na Krakonošově náměstí, ve Společenském centru Uffo, před ním a v šapitó, které vyrostlo na parkovišti před Uffem.  Kromě divadelních představení jsou připraveny také workshopy a hudební doprovodné akce.

Dvůr Králové – Na zajímavou výstavu zve Hankův dům. V jeho saloncích budou o víkendu k vidění papírové modely automobilů, letadel, kosmické techniky, lodí, lokomotiv, architektury, diorámat a dalších. Otevřeno bude v sobotu od 9 do 17 hodin a v neděli od 9 do 15 hodin.

Náchodsko - Ochutnávka českých a moravských vín

Broumov – O slavnostní zahájení turistické sezony se v sobotu ve 13 hodin postará tradiční akce – Vinum et Cetera. Veřejná ochutnávka nejlepších českých a moravských vín z kolekce Salonu vín České republiky se uskuteční na nádvoří Benediktinského kláštera. Příjemné odpoledne na nádvoří broumovského kláštera zpestří bohatý hudební program.

Jaroměř – Nostalgická jízda vláčku se uskuteční v sobotu v 7.48 hodin, kdy se vlak tažený parní lokomotivou „Velký Bejček" vydá z Jaroměře do Hradce Králové. Z hradeckého hlavního nádraží vláček vyrazí v 8.50 hodin a přes stanice Jaroměř, Česká Skalice a Náchod dojede do Police nad Metují. Odtud se odpoledne v 14.58 hodin vydá na zpáteční cestu a svoje putování ukončí v expozici železničního muzea v Jaroměři.

Náchod  –  Náchodský svaz chovatelů koní pořádá v neděli od 10 hodin na louce u hypermarketů v Bělovsi již  22. přehlídku plemenných koní. 

Jičínsko - Veteránem Českým rájem

Jičínsko – Veteran car club Jičín pořádá ve dnech od pátku do neděle 28. ročník soutěže historických vozidel  s datem výroby do roku 1945. Soutěže se má zúčastnit na 80 vozidel a v duchu posledních ročníků se má méně ,,závodit" a více se bavit. Soutěž bude přehlídkou nejen historických vozidel, ale i elegance tehdejšího oblékání, neboť  téměř všichni účastníci soutěž absolvují v dobovém oblečení. V pátek v 10 hodin odstartuje první výletní jízda veteránů z kempu Rumcajs. Pohodová výletní jízda do Českého ráje spojená se soutěžními úkoly je připravena na sobotu, kdy si bude možné vozidla prohlédnout na Valdštejnově náměstí. Budou k vidění od 8 do 9.30 hodin. Pak se veteráni vydají do Turnova. Zpátky pojedou přes Rovensko a cíl je opět v kempu Rumcajs. Nedělní spanilá jízda vyjede z kempu v 10 hodin do Sobotky, kde budou historické stroje vystaveny a uskuteční  se zde i divácká soutěž o nejhezčí motocykl, automobil a také nejlépe dobově oblečenou posádku.

Miletín –  Svaz skautů a skautek ČR Junák – Kmen dospělých pořádá 2. národní oldskautské jamboree. Koná se v Miletíně  ve skautském středisku svatého Jiří od pátku do neděle. Sraz zahájí v pátek večer zapálení táborového ohně a akci ukončí v neděli bohoslužba, kterou od 9 hodin celebruje br. Radovský.