Svitavsko - Litomyšlským náměstím zazní slavné árie

Litomyšl – Milovníci vážné hudby se mohou těšit na netradiční zážitek. Na litomyšlském Smetanově náměstí se v sobotu  od půl sedmé večer koná  koncert nazvaný Opera pod májovým nebem. Na prostranství u pomníku Bedřicha Smetany vystoupí Orchestr Filharmonie Brno s dirigentem Miloslavem Oswaldem a sólisty Olgou Jelínkovou, Václavou Krejčí Houskovou, Ondřejem Koplíkem a  Leošem Krejčím. Náměstím bude znít hudba W. A. Mozarta, G. Rossiniho, G. Verdiho nebo A. Dvořáka. V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční ve Smetanově domě.

Svitavy - Slavnost kvetoucích rododendronů, benefice na záchranu osamělých psů, show dravých ptáků, agility, prezentace hasičského záchranného sboru a Policie České republiky, to vše vás čeká v sobotu od třinácti hodin v parku Jana Palacha ve Svitavách. Celou akci zakončí v šest hodin večer skupina Jablkoň, která se pohybuje na hranicích moderní vážné hudby a popu.

Ústeckoorlicko - Tvrz Bouda nabídne šest hodin v opevnění

Králicko - Poslední květnový víkend bude na Králicku ve znamení Společného víkendu muzeí v Králické pevnostní oblasti. Kromě dělostřelecké tvrze Hůrka, která je pro veřejnost uzavřena, budou otevřena všechna muzea v pevnostní oblasti. Návštěvníci se mohou zúčastnit výroční nadstandardní prohlídky, která začne v dělostřelecké tvrzi Bouda v neděli v 10.30 hodin. S průvodcem si důkladně prohlédnou nejen podzemí tvrze Bouda, ale i polní opevnění a další zajímavosti v terénu. Prohlídka skončí zhruba do 17 hodin.

Chrudimsko - Do skanzenu přijedou hrnčíři

Veselý Kopec - V sobotu se uskuteční v nejnavštěvovanější památce Pardubického kraje v muzeu v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska, další program letošní návštěvnické sezony. Připravena je Hrnčířská sobota. Od 9 do 16 hodin budou mít návštěvníci možnost sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec z celé České republiky.

Pardubicko - Abilympionikům přijdou zahrát Buty

Pardubice - Národní soutěž pracovních schopností a dovedností osob s handicapem má letos termín 25. a 26. května. Pro 134 přihlášených je připraveno 23 soutěžních disciplín, ale také bohatý doprovodný program. Jeho vrcholem bude benefiční koncert skupiny Buty, která začne v malé hale ČEZ Areny hrát v pátek v 19 hodin.

Pardubice - Na závodišti se v sobotu od dvanácti hodin koná další dostihový mítink, tentokrát první kvalifikace na říjnovou 122. Velkou pardubickou. Dostihy nesou podtitul „Ruský den Den dopravy a stavitelství".

Královéhradecko - Bailey Bridge: obsazení Francie 1940

Hradec Králové - V sobotu se uskuteční další ročník akce nazvané Bailey Bridge. Téma je zaměřeno na obsazení Francie v roce 1940 a úlohu československých jednotek v Dunkerque. Sobotní program: 10.00 jízda vojenské techniky a její výstava na Velkém náměstí, 10 11 hod. na Velkém náměstí bude koncertovat swing big band Kouma, 14.00 u mostu Bailey Bridge se uskuteční bojová ukázka pro veřejnost.

Rychnovsko - Zlatá horečka na Zdobnici přiláká indiány i bandity

Zdobnice - Zlatá horečka na Zdobnici, to je pohodové odpoledne pod sjezdovkou, které začne v sobotu ve 14 hodin. Vystoupí skupina historických pokusů a omylů FEXT, poté zhlédnete pohádky O pokladu loupeživého Mikuláše a O víle Bublince. Dále vás čekají soutěže, kouzelný klobouk, jízda na koních, skákací hrad a spousta zábavy. Navečer začne Country bál. Kostýmy indiánů nebo banditů budou vítány a odměněny.

Synkov - SlemenoNávštěvníky v sobotu od 15 hodin čekají slavnosti kácení máje. Program zahájí děti z místní školy. Potlesk jistě sklidí představení ochotnického spolku Májovka s hrou Ze starých pověstí českých aneb „Kdo neskáče, není Čech". Těšit se můžete na tombolu, soutěže pro děti i dospělé, taneční zábavu a na kácení májky.

Vamberk - Na neděli si pro vás vamberští skauti připravili oslavu Dne dětí s názvem Pohádkový les. Start je na louce u Vyhlídky ve 13 hodin. Všichni, od maminek po babičky a dědečky, se můžete těšit na příjemnou procházku lesem, kde se setkáte s pohádkovými bytostmi.

Jičínsko - Pivní slavnosti s hudbou i soutěžemi

Miletín - Pivní slavnosti chystají v Miletíně na sobotu. Slavnosti pěnivého moku začnou v 11 hodin v pivovarské zahrádce a k dobré náladě přispějí kapely Tuláci, Podorlická lázeňská kapela z Vamberka, Marasmus Lucky Band z Hradce Králové. Připraveny jsou soutěže v pivních disciplínách. Hojnost občerstvení a hlavně piva zajištěna.

Trutnovsko - Ve Staré radnici dobré víno poteče proudem

Trutnov - Osmý ročník oslav vína pod vrcholky hor se koná v sobotu od 10 do 16 hodin ve Staré radnici. Vinařské slavnosti nabídnou ochutnávku vín z Čech, Moravy i ze zahraničí. Mezi producenty budou vinaři z Mikulova, Mikulčic, Velkých Bílovic, Rakvic, Horních Věstonic a dalších oblastí. Po 16. hodině se akce přesune do stanu na Krakonošově náměstí, kde zahraje cimbálová muzika T. Zouhara a beatová skupina Průměr šedesát.

Trutnov - Historicky třetí trutnovskou Galerijní noc pořádá Galerie města Trutnova v sobotu od 17 hodin. V 17.15 se uskuteční beseda s kreslířem Jiřím Grusem, v 18.45 hodin si mohou návštěvníci vyslechnout koncert flétnisty a jazzového improvizátora Martina Brunnera a kytaristy Jaroslava Šindlera. Od 20.30 hodin začíná kabaret v podání Divadla DNO Svět podle FAGI. Diváci mají v sobotu poslední možnost zhlédnout výstavu Jitky a Květy Válových.

Vrchlabí - Sobota bude věnovaná hasičům, jejich příznivcům, lidem, kteří se podíleli na natáčení filmu Hoří, má panenko, a všem, kteří se chtějí dobře bavit. Vrchlabští hasiči si připomenou 40. výročí založení stanice, připravili proto ukázky historické i současné hasičské techniky, soutěže, ukázku zručnosti. K tomu všemu bude vyhrávat muzika a nebude chybět ani občerstvení. Vše se odehraje během dne už od 10 hodin na zahradě Kulturního domu Střelnice, kde na diváky čeká i klání dobrovolných hasičů z širého okolí. Večer se v Sále Střelnice od 20 hodin koná Hasičský bál, při němž nebudou chybět typické scénky ze slavného filmu Miloše Formana.

Náchodsko - Sympozium řezbářů s jarmarkem

Josefov - V sobotu vyvrcholí na Bastionu IV mezinárodní řezbářské sympozium Letokruhy Josefova 2012. Navštívit můžete jarmark, kde budou ke koupi tradiční řemeslné výrobky. K ochutnání bude trdelník, pražené oříšky, sýrové speciality a další pochoutky. Kromě výsledků práce řezbářů bude možné vidět model pevnosti Josefov, Galerii Petra Nováka z Jaroměře a opevnění v okolí Bastionu IV.