Svitavsko: Obří město vyrůstá z lega a z fantazie

Litomyšl - V litomyšlském Novém kostele Církve bratrské se od čtvrtka staví obří město ze stavebnice Lego. V městečku ze stavebnice se objeví nejen domky, ale také větrné mlýny, vlaky, hřiště s fotbalisty a další objekty, které do města patří. Legoměsto odhalí v kostele v neděli 1. dubna po bohoslužbě.

Moravská Třebová - Turistickou sezonu zahájí v sobotu na zámku v Moravské Třebové. Od 10 do 16 hodin je připraven bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na dobové tržiště, kata a ukázky práva útrpného, střelbu z luku a kuše, souboj na kládě a s mlaty, královský pétanque, kováře, kartářku, astroložku. Děti čeká i Pohádka o flétničce a příběh Kašpárek a čerti. Po celý den budou zpřístupněny prohlídkové okruhy zámku.

Litomyšl - Esoterický festival Astrovíkend Dny tajemna a zdraví je na programu v sobotu a v neděli na zámku v Litomyšli. Po oba dny budou nonstop přednášky. Sobotní podvečer obohatí meditace s tibetskými mísami. V neděli se představí peruánský šaman Juan Carlos Pacaya Gomez.

Orlickoústecko: Zpřístupní elektrárnu pod hradem Litice

Litice n. O. - V sobotu zahájí návštěvnickou sezonu hrad Litice. Správa hradu na tento den i na neděli připravila spolu s Povodím Labe Dny otevřených dveří ve vodní elektrárně v litickém údolí. V rámci 80. výročí spuštění elektrárny se budou konat od 10 do 16 hodin prohlídky zdarma s odborným výkladem.

Chrudimsko: Velikonoční zvyky na Betlémě

Hlinsko - Od 31. března do 22. dubna se v Betlémě chystají Velikonoce na Betlémě. Výstava přiblíží jarní obyčeje. Chybět nebude ani prodej velikonočních předmětů.

Nasavrky - Od soboty až do úterý 3. dubna můžete ve včelařském učilišti navštívit už 14. ročník jarní výstavy Přišlo jaro do vsi.

Pardubicko - Hvězdou večera Aleš Brichta

Pardubice - V pátek od 19.30 hodin v pardubickém ABC klubu si společenské setkání užijí příznivci golfu. Hlavní hvězdou večera bude známý zpěvák Aleš Brichta. Večerem provede Josef Melen, k tanci a poslechu zahraje skupina Uši. Kromě bohaté tomboly bude součástí programu i občerstvení formou rautu a ochutnávka vín.

Pardubice - V sobotu od 19 hodin uvede Východočeské divadlo Pardubice premiéru hudební komedie Zpívání v dešti v režii Petra Novotného. Skvělými stepařskými a tanečními čísly a pořádnou porcí lásky vás s humorem provedou hlavní hrdinové v podání Josefa Pejchala, Jana Musila, Martiny Sikorové a Petry Janečkové.

Královéhradecko: Vietnamsko-český dialog s ochutnávkou

Hradec Králové - V Asijském bistru v Mánesově ulici se v sobotu a v neděli koná první ročník školy Vietnamsko-českého dialogu. Jde o ojedinělý zážitkový seminář, jehož cílem je nahlédnout do života vietnamské komunity. Vietnamci představí svoji kulturu, chybět nebudou ochutnávky z vietnamské kuchyně či kurz stolování s hůlkami. Češi nabídnou tradiční českou kuchyni a kurz stolování s příborem.

Rychnovsko: Na jarmarku zavoní čerstvě upečený chléb

Bartošovice v Orlických horách - V sobotu od 10 hodin se v chráněných dílnách Kopeček koná Velikonoční jarmark. Představí se na něm práce lidí s postižením a rukodělní výrobci. Chybět nebudou ukázky lidových řemesel, prodej koření, čajů i květinových dekorací. Samozřejmostí je velikonoční občerstvení mazanec, čočková polévka s čerty, medovina, velikonoční nádivka a ještě teplý domácí chleba z venkovní pece.

Náchodsko: Pevnost Josefov obsadí turisté

Josefov - Letošní turistická sezona v pevnosti Josefov bude zahájena v sobotu malou slavností s účastí vojenských historických jednotek. Program začíná v 11 hodin ve Vojenskohistorickém muzeu. Ve 13 hodin vyjdou z Dolíku historické jednotky a po slavnostním průvodu městem a návratu zpět zavlaje na Bastionu I pevnostní prapor. Poté vojáci předají klíč od pevnosti. Na závěr slavnosti proběhne na louce za Dolíkem bitevní ukázka s námětem německo-dánské války v roce 1864.

Náchod - Na Smrtnou neděli 1. dubna pořádá SVČ Déčko Náchod zábavný program pro malé i velké Vítání jara. Nejprve bude v keramické dílně Déčka od 14.30 do 15.30 hodin probíhat výroba „morenek“. Poté se před budovou v 16 hodin seřadí průvod s Morenou Zimou, který půjde přes náměstí, kde se s krátkým programem představí kroužky Déčka a MC Macíček. Průvod dál poputuje na lávku u Benziny, kde bude Morena shozena do vody a utopena.

Červený Kostelec - Divadelní soubor Na tahu a MKS Červený Kostelec pořádají v sobotu v sále Grafoklubu maškarní bál pro dospělé na téma Hurá na olympiádu! Večerní rej plný zábavy začíná ve 20 hodin.

Trutnovsko: Noc s Andersenem i s Krtečkem

Trutnovsko - V pátek odstartují knihovny regionu Noc s Andersenem. Pozornost tentokrát kromě dánského pohádkáře věnují i nedávno zesnulému Zdenku Milerovi a jeho nezapomenutelným postavičkám. V Trutnově děti, které se k nocování přihlásí, mohou přijít v kostýmu „krtečka, myšky, králíčka“ nebo jiného pohádkového hrdiny od spisovatele, jemuž bude večer věnován.

Jičínsko: Putování Českým rájem za Rumcajsem

Jičín - Klub českých turistů chystá na sobotu 46. ročník Pochodu Českým rájem Putování za Rumcajsem. Prezence se koná od 6 do 10 hodin na nádvoří jičínského zámku. Ti nejmenší se mohou vydat na trasy dlouhé 3, 5 a 8 km. Dospělé čekají okruhy o délce 13, 21, 32, 42 nebo 50 km. Zároveň s tradičním pochodem bude slavnostně zahájena i jarní turistická sezona na Jičínsku, a to v sobotu v 8 hodin v prostorách zámku.