Na letošní rok chystá výstavy a připomene si výročí narození a úmrtí Josefa Portmana, který byl umělcovým přítelem. Josef Váchal vyzdobil jeho domek malbami. Objekt je přístupný veřejnosti od roku 1993.

„Tento rok bychom chtěli pokračovat v pořádání výstav, které se minulý rok setkaly se zájmem návštěvníků," sdělila Anna Horáčková, ředitelka nakladatelství Paseka, které Portmoneum vlastní. V květnu se uskuteční druhá knihvazačská soutěž Mezi vazy. V červnu představí svoji tvorbu studenti restaurování z Litomyšle. I zdejší škola letos slaví tento rok dvě desetiletí existence.

„I v letošní sezoně bude k vidění camera obscura, která byla instalována v loňském roce na dvorku Portmonea. Také si připomeneme výročí narození a úmrtí Josefa Portmana," uvedla Eva Horáková z unikátního muzea.

Do Litomyšle pozval spisovatele, mystika, malíře a grafika Josefa Váchala v roce 1920 Josef Portman. Amatérský tiskař a milovník umění Váchala požádal, aby mu vyzdobil stropy a stěny dvou místností jeho domu.

Josef Váchal vytvořil nástěnné malby, řezbami a kresbami proměnil nábytek v umělecká díla. Na první pohled jsou jeho náměty nesourodou směsicí, kterou lze rozluštit pouze se znalostí jeho životních postojů a názorů na umění.

Josef Váchal později sběratele v Krvavém románu popsal jako škudlivého hraběte Portmana a uražený sběratel si odmítl knihu koupit. Naopak Litomyšl spisovatel vylíčil velmi barvitě a dům nazval Portmoneem, který srovnával s pražským Rudolfinem.

Majitel nakladatelství Paseka Ladislav Horáček Váchalovo dílo obdivuje. Dům koupil od Národní galerie a v roce 1991 v něm začaly restaurátorské práce. Domek byl podmáčený a musely se udělat nové omítky. Restaurátoři vůbec poprvé použili metodu transferu, přenesli olejomalby, které Váchal nanesl, přímo na hlinku. Muzeum se poprvé otevřelo veřejnosti 23. června 1993. Navštěvuje ho kolem 4200 lidí ročně.

(jik, čtk)