Je to tady! V Moravské Třebové ve čtvrtek odpoledne začal punkový Fest Pod Parou. Příznivci punkové muziky se sjížděli do města ale od středy.

„Počítáme, že letos přijede asi tři a půl tisíce lidí. Snažíme se, aby se akce obešla bez incidentů. Máme profesionální ochranku, která čítá zhruba sto lidí. A že se někdo někde povaluje? To bývá i u jiných zábav,“ uvedl Tomáš Kolkop, organizátor punkového festivalu. Jenže i tak policie každý rok řeší několik incidentů. „Festival vždy přináší problémy. Devadesát procent účastníků je ukázněných, ale přijedou také grázlové. Policisté pak řeší především krádeže v obchodech, potulování po městě, obtěžování lidí, výtržnictví a vandalství. Už nyní policie hlídá v Udánkách jednu chatu se zahradou,“ sdělil Miloš Izák, místostarosta Moravské Třebové.

České dráhy posílily vlaky

Policie posílila hlídky. České dráhy zase vlaky, které míří do Moravské Třebové a vezou punkery. Policisté doprovázejí účastníky z nádraží do areálu, kde se festival koná. „Policie jede také ve vlaku a nechybí ani psovodi. Zatím je ve městě několik stovek účastníků, ale má být pěkné počasí, takže jich přijede mnohem více,“ dodal Miloš Izák.

Festival se koná v Moravské Třebové již poosmé. Nejde rozhodně o žádnou malou akci. Na Liščí louku se tradičně sjíždějí příznivci tvrdé hudby z celé republiky. Na pódiu se představí i řada zahraničních kapel. Několik jich přijelo i z Anglie. Mezi nimi je legenda punkrocku The Adicts, která vznikla v roce 1975. Z Ameriky přijíždí na festival dámská punková kapela Civet. Členky kapely svoji hudbu charakterizují jako „femme fatale punk rock“. Na Liščí louce mimo jiné vystoupí švédská kapela Misconduct.

„Paří“ do neděle

Fest Pod Parou vyvrcholí v neděli nad ránem. Na pobyt i odjezd účastníků bude dohlížet policie. Desítky policistů, budou ve dne i v noci nejen v ulicích Moravské Třebové dohlížet na to, aby ze strany návštěvníků nedocházelo k narušení veřejného pořádku. „Ti, kteří budou po ukončení festivalu opouštět Moravskou Třebovou v autech, neuniknou dechové zkoušce,“ upozornila mluvčí policie Anna Štegnerová.

Vloni tady policie zaznamenala tři desítky řidičů pod vlivem alkoholu.