„Pro návštěvníky Poličky, kteří mají na prohlídku města více času, jsme připravili novou turistickou trasu po místech, která jsou spjata s Bohuslavem Martinů,“ uvedla muzikoložka centra Lucie Jirglová. Ve svém rodném městě totiž Martinů prožil velkou část svého života. I v době, kdy už žil v Paříži, se do Poličky pravidelně vracel, zejména na letní prázdninové pobyty. Není tedy divu, že své město a blízké okolí měl doslova prošlapané křížem krážem. Kromě obvyklých zastávek, jako je rodná světnička v kostelní věži, skladatelova socha v parku nebo rodinná hrobka, je nyní možné vydat se i na méně známá místa, o kterých možná neměli tušení ani poličští rodáci.

Třeba i do Borové

Tištěného průvodce, který bude návštěvníkům města k dispozici zdarma v budově muzea, tvoří mapa s vyznačenými místy, textový komentář a fotografie. „Trasa začíná u bývalé chlapecké školy. Pokračuje ke kostelu, kde se skladatel narodil, k domu, kam chodil na výuku houslí nebo kašně, kam chodila rodina Martinů z věže pro vodu,“ popsala cestu Lucie Jirglová. Zdatní turisté se mohou vydat Královskou alejí do Liboháje, kde kdysi stávaly městské lázně. Tam Martinů chodil téměř denně na procházky. Cestu si mohou prodloužit až na Šibeniční vrch nebo dokonce do Jimramova či Borové, kde navštěvoval své přátele.

Nového průvodce představí pracovníci poličského muzea v sobotu 5. června formou hodinových procházek po několika vybraných stanovištích v centru města. „Místa budou oživena vyprávěním dobových postav blízkých poličskému rodákovi. Ševcovský tovaryš Stanislav Hnát zavzpomíná, jak vypadal všední den na věži. Dcera mlynáře Krause prozradí, jaká kuriózní nehoda se mladému Martinů přihodila při nočním dostaveníčku v Jimramově. Skladatelova sestra Marie Martinů se pochlubí, kde si otevřela svůj módní salon,“ zve na neobyčejné zážitky Lucie Jirglová. Procházky začínají od budovy muzea v 19, 20, a 21 hodin. Doplní program akce Čas pro neobyčejné zážitky.

(syh, jig)