Je ohrožen festival?
To, co se událo ve středu, je katastrofa, kterou nepamatujeme asi nikdo. Na to, jak to bylo hrozné, jsme dopadli velmi dobře. Druhé zámecké nádvoří, kde je většina pořadů, zůstalo nezasaženo kromě nějakých reklam. Zastřešení je v pořádku. Z toho vyplývá, že páteční představení, pokud nás nezaskočí stejná katastrofa, byl mělo proběhnout zcela normálně.


A co muzikál The Angels ve Smetanově domě? V Litomyšli nejde od čtvrtečního rána proud.
Zatím mám informace, že elektrika by měla jít do 18 hodin, kdy začíná muzikál The Angels. Víme, že se postupně spustí některé úseky dříve. Účinkující jsou připraveni okamžitě nastoupit na zkoušku, postavit scénu a nasvítit. V případě, že by nebyla elektřina, tak by muzikál proběhl o hodinu později. Myslím že večerní koncert v kapitulním chrámu ohrožený není.


Lidé hledali další východ ze zámku, ale marně. Je to tak?
To není pravda. Podle evakuačního plánu vedou ze zámku východy do tří směrů. V případě potřeby bylo odcházet kam, ale v zámku bylo bezpečněji. Lidé se tísnili v arkádách, jedni chtěli utíkat pryč, druzí stáli u dveří a viděli, že není kam utíkat. Proto nastala tlačenice. Nemám pocit, že to byl nezvládnutý odchod. Problém by nastal, kdyby přišla vichřice o několik minut později, kdy naopak by byli všichni venku. V tu chvíli už létalo vzduchem vše, co leželo na zemi. Padaly tašky a stromy. Mohla to být katastrofa. Takhle se nestalo nic, kromě dvou zranění.


Živelná pohroma přišla nečekaně. Obraceli se na vás majitelé rozbitých aut? Požadovali pomoc, eventuálně náhradu v tom horším případě?
Pomoc jsem nabízeli okamžitě. Navrhovali jsem jim, aby se ubytovali v Litomyšli bezplatně na náklady města. Někteří toho využili. Všichni viděli, co se stalo, a cítili se šťastni, jak to dopadlo. Žádné stížnosti jsme neslyšeli. Někteří lidé hořekovali nad rozbitými auty. Možná nejvíce dirigent Leoš Svárovský, který si přivezl zbrusu nového touarega. Spadlo mu na něho několik tašek a má rozbité přední okno.


Většina návštěvníků natěšená z Gershwina očekávala s napětím Bernsteinovo Kadiš. Dá se očekávat, že zhlédneme představení za rok?
Bersteinovo Kadiš bylo jedním z vrcholů letošní dramaturgie. Protože se koncert neodehrál, tak jsme spontánně během katastrofy rozhodli, že titul zařadíme do programu příští rok. Zvýhodníme posluchače, kteří měli zakoupenou vstupenku. Dostanou slevu, i když z pořadatelských podmínek vyplývá mimo jiné, že pokud představení trvá déle jak dvacet minut, tak se vstupné nevrací.