Jejím tvůrcem je řezbář z Městečka Trnávka Petr Steffan. Vyučil se strojním mechanikem a pracuje v textilním průmyslu. Ve volném čase se věnuje dřevořezbě. Zálibu ve výtvarném umění našel už v dětství.

Jak dlouho se vyřezávání věnujete?
S vyřezáváním jsem začal zhruba před deseti lety. Člověk pochází z tradiční víry a tenkrát se ve mně něco probudilo. Vnímal jsem pocit hlouběji. To byl prvopočátek, dělat něco nového a neoslovovat jen sebe. Chtěl jsem poukazovat hlavně na boha.

Vzpomenete si na vaše první dílo?
Pro svého synka jsem vyrobil betlém. Když se na to dívám teď, tak se mi tehdy tolik nepodařil. Práce mne ale nadchla. Pustil jsem se do další tvorby. Pak už díla tak nějak navazovala. Tvořil jsem a tvořil.

Co všechno vyřezáváte?
Nejčastěji vyřezávám betlémy, sošky, různé reliéfy, také erby, rámy zrcadel, pažby zbraní, podložky na paroží nebo upomínkové předměty.

Jaké používáte dřevo?
Pracuji převážně s lipovým dřevem, občas i s ořechem, dubem nebo třešní. Pro povrchovou úpravu používám mořidla a včelí vosk.

Kde se lidé mohou s vašimi řezbami a plastikami setkat?
Třeba v kostele ve Starém Městě je vánoční betlém a sousoší na křtitelnici. Pro kostel v Hradci nad Svitavou jsem vyřezal sochu pátera Unzeitiga. Mé práce jsou i ve Španělsku, v Římě, v Africe, v Kanadě. Vždy jsem něco vytvořil a navázal jsem dalším dílem. Jedna brána otevírá další.

Která práce vám nejvíce přirostla k srdci?
Plastika nazvaná Vize (na fotografii vlevo)byla určená pro paní z Austrálie. Nakonec jsem si ji nechal, i když ji hrozně chtěla. Cestuje se mnou. Člověk by ani nevěřil, když něco takového začne, co se všechno může odehrát. Vždycky jsem chtěl něco malého, a pak vznikne něco většího. A to je na tom to hezké a krásné. To, co člověka na cestě životem potkává.

Plánujete nějakou výstavu?
Vystavoval jsem Moravské Třebové, Chocni, Žamberku, Olomouci, Blansku, Křetíně, Jevíčku ale také doma v Městečku Trnávka. Tento měsíc pojedu na dřevosochání do Hodonína. Po skončení výtvarného sympozia 28. srpna se v areálu hodonínských lázní uskuteční slavnostní vernisáž.