Netradiční výstava, která se v prostorách pedagogické školy uskutečnila v minulých dnech, potěšila všechny mladší i starší příznivce světa hraček. Iniciátorkou výstavy panenek a medvídků byla Jarmila Jašková, učitelka pedagogiky a psychologie z Litomyšle. Sbírání panenek se věnuje již od dětství.
V současné době vlastní asi sto padesát exemplářů. Začala s hracími panenkami a postupně se zaměřila na sběratelské. „Za sběratelské panenky jsou považovány keramické, převážně německé výroby. Anglické jsou rovněž kvalitní, ale poměrně finančně náročné,“ vysvětluje sběratelka Jarmila Jašková. V současnosti směřuje k panenkám realistickým. Ty jsou skutečnými skvosty, neboť veškeré detaily odpovídají skutečnosti, včetně reálných očních implantátů, detailů nehtů či vlasů z přírodních materiálů, jako je mohér, ovčí vlna nebo lidské vlasy. Na zakázku lze nechat zhotovit například panenku podle fotografie vlastního dítěte. Takovému exponátu pochopitelně odpovídá i cena. „Nejnižší cena realistických panenek se pohybuje kolem 2500 korun a může dosáhnout řádově desetitisíců. To záleží na výrobci, použitém materiálu nebo počtu vyrobených panenek,“ upřesňuje cenové relace Jarmila Jašková.
To, že se sběratelství panenek věnuje právě tato pedagožka, není náhoda. Jednak v rámci pedagogiky vyučuje o významu této hračky, nesporná je i její návaznost na oblast psychologie. „A pochopitelně nezanedbatelný význam má panenka i jako umělecké dílo,“ dodává sběratelka. Vystavené hračky medvídků pocházely ze sbírky dcery Jarmily Jaškové. I ta se tomuto koníčku věnuje od dětství a v současnosti vlastní na 137 exemplářů.

ZUZANA FRUNIOVÁ