Vznikl v roce 1974 v Ostravě a od roku 2000 je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí Ecomove International se sídlem v Berlíně. Na mezinárodní úrovni získává Ekofilm stále vyšší ohodnocení.

Širokému okruhu diváků přináší významný zdroj nejnovějších informací o stavu přírody a životního prostředí v různých zemích světa a v mnoha případech i fakta o řešení závažných kauz. Každoročně bývá přihlášeno kolem 140 snímků z více než 30 zemí světa. Je určen všem, kterým není jedno, kde a jak žijí. Na festivalu se soustřeďují filmy poukazující na vliv životního prostředí na život na Zemi a obráceně. Jiné se zaměřují na krásu a zajímavosti naší přírody a kulturního dědictví. K vidění jsou i snímky připomínající náhled do etnologických, či sociologických problémů. Některé filmy jsou několikaminutové, jiné celovečerní. Některé vyznívají až idylicky, jiné jsou velmi drsné, alarmující.
Vyhlašovatelem festivalu je ministerstvo životního prostředí. V minulém roce se v Poličce promítaly filmy s překvapivě silným obsahem sociálním a lidským, nejen o přírodě.

Co nás čeká letos?

středa 10. února, 20 hodin

Požehnaný hnůj – neobyčejný příběh hovínka
Jediná kráva dokáže za rok vyprodukovat až 65 tisíc litrů hnoje. To dokazuje, jak důležité je vyměšování v životě krávy. Hnůj, hovno, mrva, bobky, lejna, koláče… Přestože pro ně máme barvitý slovník, zvířecí výkaly jsou celkem fuj a nehodí se jako téma konverzace. Takže kdykoliv to bude možné, použijeme voňavé krycí jméno: Růže. Ve světě zvířat není růže jen voňavý hold včerejšímu obědu. Může přilákat potravu nebo informovat o nově příchozích. Ale lidé mají také dobrý nos na používání této cenné hmoty. Lidé objevili mnoho různých užitečných způsobů, jak nakládat s našimi vonícími přáteli. Hnojivo, stavební materiál, mýdlo, zkrášlující přípravky, káva… zdá se, že jejich použití nezná mezí.

Komu patří moře? zápas o poslední zdroje
Hlubinné pláně byly doposud považovány za mrtvou pustinu. Dnes ale výzkumníci objevují tisíce metrů pod hladinou obrovské zásobárny surovin – zlata, mědi, ropy a plynu. Tento dokument poprvé ukazuje projekty, jejichž cílem je využít bohatství hlubin. V hlubinách neexistují pevné hranice. Hrozba politického konfliktu, změn v mezinárodní rovnováze a enviromentálních škod je skutečná a blízká.

Čistá hlava
Tihle lidé žijí ve Vladivostoku a říkají si Čisté hlavy. Snaží se žít jen ze slunce a jeho světla. Chtějí mít čistou mysl. Ale zároveň hrají drsnou muziku a propagují tak své ideály.

Domovina
Kde se chce, tam to jde. Krátký animovaný snímek studenta FAMU.

čtvrtek 11. února, 20 hodin

Architekt odpadu
Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky a také bez urážky nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Přes tři desítky let s úspěchem staví velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. K jejich stavbě používá pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na různé byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s nadšením.

Bhútán – hledání štěstí
Říká se, že na Bhútán zapomněli lidé, ale nikdy ne bohové. Starodávné horské království, vtěsnané mezi indickým Assámem a čínským Tibetem, domorodci nazývají po svém – Zem hřmícího draka. Putování zapomenutou krajinou, ve které lidi uctívají vše živé, je vyprávěním o štěstí.

Bambuti
Pověstmi opředený způsob života a trpasličí výška Pygmejů Bambuti přitahovala pozornost mnoha badatelů. Jedním z nejvýznamnějších byl antropolog českého původu Pavel Šebesta. Alena Žáková a Milan Daněk se vydali v jeho stopách. Pátrání po osudech Bambutů se ukázalo obtížnější než v dobách Šebestových výzkumů.

Třiďte odpad
Spot apeluje na dospělé, kteří narozdíl od malé holčičky na pláži nevidí zhoršující se situaci globálního oteplování. Jak je možné, že ona vidí skutečné nebezpečí globálního oteplování a politik, který stojí u vody, netuší vůbec nic? Tak se rozhodne všechno vysvětlit.