Pro závěrečný večer letošního ročníku připravili organizátoři festivalu milé překvapení. Po skvělém galakoncertu tří barytonů před třemi se zdálo, že nic lepšího v tomto směru už nelze nabídnout. Vyprodanému hledišti zámeckého nádvoří se v sobotu představily tři mladé pěvkyně, kterým bezesporu patří nejbližší budoucnost světové opery. Eleonore Marguerre, Arpiné Rahdjian a Zoryana Kushpler si svými výkony a půvabem získaly publikum, které jejich vystoupení také patřičně ocenilo.

Doprovázel je orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno, který vedl italský dirigent Fabrizio Ventura. Několik minut před začátkem galakoncertu to však vypadalo, že se neuskuteční. Italský dirigent zkolaboval. Posluchači téměř nic nepoznali, pouze začátek představení se o sedm minut posunul.
Úspěšnou světovou premiéru mělo ve čtvrtek v Litomyšl oratorium Mojžíš české skladatelky Sylvie Bodorové. Skladbu autorka zkomponovala na objednávku 50. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Oratorium Mojžíš provedlo na nádvoří zámku několik hudebních těles. Sólové party zpívala například Gabriela Beňačková nebo Ivan Kusnjer a ovace sklidila i sólová hráčka na bicí Markéta Mazourová.


V pátek vyvrcholil festival na sportovním stadionu Černá hora. Tisíce lidí se tady sešly na pořad Vivat Smetanova Litomyšl. Jednalo se o velkolepý ohňostroj v podání umělců ze společnosti Flash Barrandov komponovaný na hudbu Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka nebo Oskara Nedbala. „Pyrotechnický muzikál tvořilo 3800 projektilů. Ohňostroj vychází z představení Země úsměvů, které získalo v portugalské Madeiře hlavní cenu diváků,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.


Příští ročník Smetanovy Litomyšle bude ve znamení šedesátky. Tolik času uplynulo od prvního představení na festivalu. Oslavy se stanou součástí připomínky 750 let od povýšení Litomyšle na město.