Tuto tradici nastartoval před léty velký divadelník, kronikář, režisér i autor divadelních her (Pod tou naší starou lípou, Píseň lesní studánky, Selská rebelie, Ufouni v Čechách a Dědkové v odmašťovně) Adolf Hurych. Na jeho hereckou a režijní činnost v současné době navazuje František Šplíchal. Pod jeho vedením už soubor nacvičil jevištní podobu známé pohádky Mrazík, v loňském roce O statečné princezně Máně a letos o dožínkách soubor překvapil oblíbenou operetou Járy Beneše Na tý louce zelený.

Není jednoduché uvést na skromném jevišti s neškolenými herci kus, který je znám z filmové adaptace (v hlavních rolích Jára Kohout, Oldřich Nový, Theodor Pištěk). Známý je i televizní záznam z Karlínského divadla, kde se v hlavní roli hajného Štětivce vynikajícím způsobem zapsal do paměti diváků Jarda Štercl. V současné době je komedie uváděna na zájezdech s Jiřím Zímou, písničky a melodie z této operety jsou všeobecně dobře známé.

Přesto představení divadelního souboru Vojnarka bylo přijato s příznivým ohlasem a účinkující sklidili po všech třech představeních velký potlesk. Odborné poroty by sice v představení objevily pár nedostatků a chyb, např. v hereckém projevu, v uspořádání mizanscén, v pěveckém vybavení souboru. Ale pro náročného diváka u nás máme profesionální scény. Ochotnická představení mají totiž jednu obrovskou výhodu, divadlo v nich hrají lidé, které to opravdu baví, pro které to je koníček a zábava. Na jevišti jsou nadšenci, kteří do představení dávají své srdce, kteří mají do divadla chuť, chtějí řešit problémy, vymýšlet pointy, malovat kulisy, shánět rekvizity. To nadšení z nich vyzařuje, jejich pozitivní energie přechází na diváky, jejich zpěv je nakažlivý…

Režisér František Šplíchal na sebe naložil těžký úkol. Nejen režírovat, ale ještě si s noblesou zahrát roli ing. Miláčka. Úspěch této operety především závisí na představiteli hajného Štětivce (J. Doležal), profesora Bulfínka (J. Mandlík) a jejich jevištních partnerek (J. Kovářová a M. Lopaurová). S výběrem herců měl soubor štěstí, a tak celkový dojem z představení je příjemný. Vedle výborně odvedených výkonů v hlavních rolích k celkovému dojmu přispěly i krásně namalované kulisy i hudební nastudování Radka Klusoně a konečně i dobré ozvučení přírodního areálu. Ocenění zaslouží i nápověda (Z. Benešová), dobře slyšitelná nejen na jevišti, ale to má u tohoto divadla svůj neopakovatelný půvab.

Inscenace Na tý louce zelený se hercům divadelního souboru Vojnarka povedla a diváci v Trstěnici i v okolí se mohou těšit na další reprízy představení, které přináší lidem příjemnou a nenáročnou zábavu.

VLADIMÍR ŠAUER