Na pozvání pěveckého sboru Christ Church Calgary, který koncertoval mimo jiné i pro anglickou královnu, odlétá poslední listopadový pátek do Kanady sdružení mladých zpěváků z litomyšlské pedagogické školy. Ty hudbymilovná veřejnost zná pod názvem KOS. „Čeká nás celkem osm vystoupení, sedm hudebně pohybových dílen ve francouzské základní škole, návštěva Mount Royal, konzervatoře, kde je pro nás připraveno setkání se sborem, studenty, profesory, ale také náslechy v lekcích,“ přibližuje bohatý a náročný program, který pro Kosáky připravili kanadští zpěváci, Milan Motl, sbormistr litomyšlského seskupení.
Dodejme, že během desetidenního pobytu za velkou louží se Kosáci rovněž zúčastní setkání s českým konzulem Jiřím Jelínkem. Prohlédnou si divadlo Jubilee Auditorium. Navštíví Olympijský park, zvědavi jsou také na expozici o indiánech a historii nového kontinentu a v neposlední řadě v duchu názvu svého sboru pohlédnou na Calgary z ptačí perspektivy, z rozhlasové věže. „Na let se těšíme, ale pochopitelně určité chvění kolem žaludeční oblasti máme, zejména ti z nás, kteří letadlo coby dopravní prostředek okusí poprvé,“ přiznává těsně před cestou sbormistr. „Cesta za oceán je prestižní záležitostí. Pro zpěváky je to velká motivace do další práce a pro mě jako sbormistra pochopitelně signál, že práce s mladými talenty na litomyšlské škole má smysl,“ dodává Motl.
Příprava na zahraniční vystoupení byla intenzivní, ale jak Milan Motl říká, bylo na ni vzhledem k realizaci úspěšného projektu rockového oratoria Eversmiling Liberty poměrně málo času. Připravený repertoár zahrnuje hudbu renesanční, lidovou, rockovou, hudbu 20. století i melodie charakteristické pro vánoční období. Kosáci nastudovali rovněž kanadskou hymnu.
Jeden zásadní problém se ale během příprav přece jenom vyskytl. Sbormistr neví, jak převézt oblíbený doprovodný nástroj vozembouch, který je nezbytný pro aranžmá písně Gorale. „Snad jej nebudu muset zanechat na některém letišti a přes neobvyklé rozměry jej nakonec odbaví,“ konstatuje Milan Motl.
ZUZANA FRUNIOVÁ