Když se v roce 1950 Petr Hamerský v Olešnici dral na svět, přijela jeho mamince pomoct porodní bába ze sousedního Crhova na lehkém motocyklu Jawa 98 Robot. Vášnivý sběratel historických aut a motorek dvacet let toužil obohatit svou sbírku právě tímto vozítkem. Před časem nepojízdnou Jawu, která už se téměř nikde nedá koupit, až ve Vrchlabí skutečně sehnal. Během pár dní ji zprovoznil a vrátil jí její původní lesk. Jawa Robot by časem měla rozšířit expozici v nedávno otevřeném muzeu veteránů a obrazů Petra Hamerského v Olešnici.

Splněný sen

Otevřením muzea se Petru Hamerskému (na snímku právě na Jawě Robot) splnil dlouholetý sen. „Historická auta a motorky česko slovenské provenience sbírám asi třicet let. Bydlím v Boskovicích, ale do Olešnice stále jezdím. Mám tady i dílny a stroje schované na půdách. V Olešnici jsme čas od času pořádali výstavy veteránů a obrazů mého otce Karla Hamerského. A pak přišel starosta s myšlenkou, že bychom tady mohli udělat muzeum historických strojů a obrazů, aby to bylo takové muzeum pro celou rodinu. Takže k šedesátinám se mně sen mít muzeum splnil. I když bych potřeboval, aby muzeum bylo tak dvakrát větší,“ říká Petr Hamerský.¨

Auta i obrazy

Návštěvníci v muzeu uvidí pět aut a na pětadvacet motorek vyrobených v letech 1936 až 1974 a desítky obrazů Karla Hamerského, na nichž převažuje krajina Olešnicka. O každém z vystavených strojů by Petr Hamerský dokázal vyprávět hodiny. „Mezi světovými válkami u nás bylo mnoho výrobců motocyklů i aut a ve střední Evropě jsme patřili k předním výrobcům této techniky. Jen čtyři automobilky na světě přežily sto let a mezi nimi jsou naše značky Škoda a Tatra,“ vypráví pyšný sběratel.

Z vystavených aut zmiňuje například Tatru 603 z roku 1968. „Je to unikátní a zajímavý kousek. Koupil jsem ji od bývalého ředitele boskovického učiliště, který ho do školy dostal po havárii z prezidentské kanceláře pro studijní účely,“ říká nad jedním z exponátů. V muzeu zaujme například i Jawa vybavená ocelovými lyžemi. „Je to Jawa 250 libeňák, první na světě vyráběné enduro. Tento typ stroje vyhrál ve výběrovém řízení pro švédskou královskou armádu, který měl jezdit v zasněženém, písečném i blátivém terénu. Proto je vybaven lyžemi i nočním osvětlením. Přivezl jsem si ji přímo ze Švédska a tady zkompletoval,“ říká Hamerský. To hlavní o vystavených strojích si každý návštěvník může poslechnout přímo z jeho úst prostřednictvím filmu promítaného při návštěvě muzea. Mezi exponáty upoutá pozornost skútr, který hrál ve filmu Homolka a Tobolka. Rodině Homolkových ve Špindlerově Mlýně odvážel kufry.

Muzeum čeká rozšíření

V podstatě všechny stroje Petr Hamerský koupil ve velmi špatném stavu a vlastníma rukama je kompletně zrenovoval. Otevřením muzea jeho vášeň rozhodně nekončí. „Pořád se mám na co těšit, mám ještě spoustu snů, stále něco opravuji. V budoucnu by se muzeum v Olešnici mělo ještě rozšířit. V dvorním traktu by měla být vystavená hasičská Tatra olešnických hasičů z roku 1924 a další technika hasičů a já bych si přál, aby tam bylo místo na další moje stroje, které mám zatím v různých půdních depozitech. Chtěl bych totiž ukazovat ucelené chronologické řady motorek Jawa, ČZ, pionýrů, mopedů a tak dále. Abych na tom mohl demonstrovat technický pokrok i trendy v motorismu,“ doplnil.
Muzeum historických vozidel a obrazů je vedle muzea modrotisku, muzea strašidel a muzea mikroregionu na půdě radnice dalším lákadlem pro turisty v Olešnici. „Pro Olešnici je čest mít takovou zajímavou expozici obrazů i veteránů. Nové muzeum má sídlo v bývalém domě služeb, který byl nevyužitý. Podařilo se nám ho opravit díky dotaci na projekt modernizace kulturních zařízení regionu Olešnicko, jehož součástí je i nová knihovna a základní umělecká škola,“ uvedl starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Kudy do Olešnice na výlet?

Pokud nehodláte vyrazit do Olešnice vlastním autem, bude vhodné zvolit autobusovou dopravu v kombinaci s vlakem. V muzeu otevírají od úterý do neděle sice již v 10 hodin, ale to Svitavanům postačí, když si teprve dají pozdní snídani . V 10.50 hodin ze Svitav je autobusový spoj odveze třeba v sobotu do Letovic (příjezd 11.20). Odtud lze pokračovat po rychlém obědě ve 12.11 hodin do Olešnice. Tam si mohou prohlédnout, jak muzeum veteránů, tak muzeum strašidel či modrotiskovou dílnu. Možná na náměstí stihnete i kávu. Z Olešnice zpět do Letovic jede autobus v 16.08 hodin. Odtud však místo autobusu cestující musí využít vlakové spojení v 17.04 hodin. Po železnici dojedou do Svitav 17. 36 hodin. Z ostatních koutů svitavského okresu je spojení do Olešnice krkolomné. Proto je vhodnější vyrazit vlastním automobilem. Pak se můžete zastavit třeba na hradě Svojanově. Lidé jedoucí autem z Moravskotřebovska zase neminou zámek v Letovicích. Ten je po dlouhých letech chátrání opět návštěvníkům přístupný. Do letovického zámku vás navíc zavede náš další tip na výlet.

(syh)