Mladí lidé ze svitavského okresu dávají jasně najevo, že zvládají práci s moderní audiovizuální technikou a nebojí se prezentovat na veřejnosti. Tento týden připravili hned dva festivaly. Ve Svitavách se představili místní tvůrci krátkých filmů. Teenageři z Moravské Třebové zase sázejí na internetové rádio. Lidé s ním spojení v sobotu uspořádali hudební festival.

Ve světě filmu

Přehlídka krátkých amatérských filmů svitavských autorů přilákala v pátek do svitavské kinokavárny desítky mladých diváků. První ročník Minifestu nabídl snímky Petra Patočky, Jana Látala, Pavla Krušiny a Marka Partyše. Poslední jmenovaný navíc večerem provázel. „Festival nabízí prostor pro prezentaci snímků před větším publikem. Navíc dá vědět o lidech, kteří se v tak malém městě jako jsou Svitavy, natáčením filmů zabývají,“ uvedl Marek Partyš. V době, kdy kamery a mikrofony nejsou finančně nedostupné, zkouší natáčet čím dál více lidí. Podle organizátorů festivalu je ale důležité, aby se nebáli své snímky představit veřejnosti. „Nezáleží na tom, jakou máte kameru, ale jestli máte nápad,“ řekl student dokumentaristiky Jan Látal. Za pravdu mu dal i Miroslav Kučera, tvůrce dokumentů pro Českou televizi. „Já necítím rozdíl mezi profesionály a amatéry. Často usedám v porotách přehlídek a síly jsou vyrovnané,“ domnívá se Miroslav Kučera.
Minifest, který vznikl i díky spolupráci městské knihovny s Docela malým divadlem Radky Obloukové, rovněž připomněl zarputilého svitavského filmaře Miroslava Vévodu. Ten bohužel již žádný snímek na přední český internetový portál o extrémních sportech Freeride neumístí.

Vysílání začíná

Dalším, tentokrát hudebním festivalem, který vstoupil o víkendu do života, byl sobotní DWD fest. V kulturním domě v Boršově jej uspořádali lidé, kteří mají co do činění s DWD rádiem. Vysílá přes internet nonstop hudbu doplněnou pravidelnými pořady. Jeho chod zajišťuje zhruba desítka převážně teenagerů z moravskotřebovského domu dětí a mládeže. „K programu rádia patří rubrika Music Door. Snažíme se upozornit na kapely, které sice nejsou příliš známé, ale nabízejí kvalitu. Vyvrcholením ročního vysílání je právě tento festival, kam jsme pozvali takových kapel deset,“ informoval jedenadvacetiletý student technické univerzity Rostislav Steiner.

Dva roky ve sklepě

Historie rádia začala před třemi lety. Tehdy Jakub Trčka s Janem Vojířem ještě chodili do základní školy. „Přišla taková myšlenka, že si uděláme s kamarádem rádio,“ sdělil dnes téměř osmnáctiletý středoškolák Jakub. Pak ale zjistili, že realizace nebude snadná. A tak si dva roky jen tak hráli ve sklepě. Zlom nastal před rokem, kdy sehnali sponzory a spojili se s domem dětí a mládeže. Studentské internetové rádio má místní měřítko, leckdy až rodinné. Podle Rostislava Steinera nabízí pestrý program, od elektronické muziky přes sportovní novinky až po nejextrémnější hudební výmysly. Kromě vysílání z Moravské Třebové realizují externí zpravodajové také vstupy z improvizovaných studií v Brně nebo Liberci. „Já třeba vysílám z pokoje na vysokoškolských kolejích. Potřebuji mikrofon pro sebe a případné hosty, mixážní pult a počítač,“ řekl Rostislav Steiner.

U zrodu rádia se stal mladíkům oporou moravskotřebovský DJ Roman Juriš. „Byla to výhoda, že nás seznámil s technikou a poradil s vybavením studia,“ uvedl Jakub Trčka. Dnes mají moderátoři ve studiu nezbytné základní vybavení, studiový mixážní pult, kondenzátorové mikrofony a počítač. Největším problémem bylo sehnat kvalitní připojení na internet a server, který vysílání umožňuje.
Díky tomu mohli lidé živé vstupy z boršovského festivalu poslouchat kdekoliv, pokud byli připojení k internetu.