S laskavým povolením a přispěním obce Janov se zde každoročně pořádá malý festival s neopakovatelnou atmosférou, kde je možno zhlédnout nejen divadelní a hudební produkce nejrůznějšího žánru, ale vše je navíc okořeněno méně obvyklými doplňkovými akcemi, workshopy žonglování, malování pro děti, šermíři, či noční ohnivou show. Jednotlivé akce se obvykle odehrávají na různých místech ve středu obce. Mimo sálu kulturního domu a restaurace se tedy můžete ocitnout například na kouzelné půdě s vyřezávaným stropem jednoho z místních domů nebo ve společnosti dřevěné kočky a jezevčíka na dětském hřišti či mezi stromy pod širým nebem s malebnou kulisou kostelíku.

Letošní 16. festiválek, který se koná 6. a 7. května, přijde opět s něčím novým. Už jen fakt, že celá akce začne již v pátek a bude tedy na rozdíl od předchozích ročníků dvoudenní. Novým prvkem bude bezesporu hair show, kde uvidíte čarování s vlasy, v podání dvou litomyšlských kadeřnic, které budou navíc provozovat po celé sobotní odpoledne mobilní kadeřnictví. Zájemcům z řad návštěvníků a interpretů stvoří na přání jakýkoli festivalový účes.

Novinkou je čajovna v altánu, kde si bude moci návštěvník nejen odpočinout, popít kvalitní čaj a pokouřit vodní dýmku, ale bude zároveň fungovat jako jam scéna, a to nejen pro kapely, ale kohokoli, kdo si s sebou vezme nějaký ten hudební nástroj. Páteční večer zahájí anglický písničkář Richard McCranor, pražsko-trstěnické duo Hugo & Já a tichý začátek festivalu zakončí poloakustický koncert litomyšlské kapely Psiskapsy, což může být zajímavý zážitek i pro jejich stálé fanoušky.

Po sobotním obědě začne divadelní a workshopový blok, prolnutý hudební produkcí na jam scéně a bubnováním. S tanečními rytmy a melodiemi inspirované západní Afrikou vystoupí v čajovně česko-slovensko-lotyšská dívčí kapela z Brna Spálený sušenky.

Z divadel se zde letos dětským divákům a dalším návštěvníkům představí brněnské komické duo z JAMU Krátká a dlouhá (představení Lavička plus workshop žonglování), divadelní společnost ze Svitav Tetiny (představení Apolena a Filomena aneb O vlku a kůzlátkách) a s Eposem o kozlíkovi přijede divadlo Banašinako.

Festival vyvrcholí večerním blokem kapel: Unifiction, Vintage Wine, HuSo a Hadry z těla a dalšími nově vzniklými jamovými tělesy. Zbývá tedy už jen dodat, přijďte se pobavit, rádi vás uvidíme.

VLADISLAV STEINBAUER