Tradiční noc otevřených dveří do muzeí začíná ve Svitavách už ve čtyři hodiny odpoledne programem v Muzeu esperanta. Esperantisté se společně s návštěvníky ohlédnou za 125 lety existence tohoto mimořádného jazyka. Podle místopředsedkyně esperantského svazu Libuše Dvořákové nebude chybět ani promítání krátkých filmů  o esperantu a cestování.

Vzdálená Afrika

Přímo mezi zebrami, lvy a antilopami se lidé ocitnou v osmnáct hodin. Výstava Namibijské safari je zavede do vzdálené Afriky a přiblíží jim rovněž život domorodců. „Výstava je zajímavá nejen vizuálně. Hosté  se o této africké zemi hodně dozvědí," uvedla Blanka Čuhelová, ředitelka svitavského muzea. Líbit se bude především dětem, které na vlastní oči uvidí, jak v životní velikosti exotická zvířata vypadají. O devatenácti hodin pak zahraje na muzejní zahradě africkou muziku skupina Gri-gri.

Letošní ročník muzejní noci nese podtitul Muzeum na cestách do historie. „V Ottendorferově domě se přeneseme o několik století zpátky. Potkáme svitavského mnicha Valsodara, který povypráví pověsti a příběhy z historie města," uvedla Blanka Čuhelová, ředitelka svitavského muzea. Doprovodí ho pantomimická divadelní skupina.
V průběhu večera budou otevřené všechny prostory muzea. Lidé tak mohou nahlédnout i do depozitářů  a třeba zjistit, kolik přibylo historických praček.

Muzicírovat se bude také v čajovně v Ottendorferově domě. Kromě toho, že si lidé zazpívají a zahrají, osvěží se čajem. „Na příjemné posezení se nohou těšit také do kavárny Domova na rozcestí v sousedství muzea. Zároveň se mohou podívat do chráněných dílen, kde se bude i v pozdních hodinách pracovat," řekla Blanka Čuhelová. 

Muzejní noc 
v Moravské Třebové

pátek 8. června
18 – 24 hodin
19 hodin
Jeden den malého Čanga Lu
Tangramy, škola čínských hůlek, čínské jméno na přání. Zajišťují studenti a pracovníci Konfuciovy akademie v Olomouci.
20 hodin
Tajemství dávných symbolů
O natáčení dokumentárního filmu. Přednáší cestovatel Lumír Moučka, student Konfuciovy akademie v Olomouci.
21 hodin
Čínské znakové písmo
Přednáší Tereza Slaměníková z Katedry asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci.
22 hodin
Je čínština těžká?
Přednáší David Uher, vedoucí Katedry asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci.

Doprovodné programy:
Fotografie z Holzmaisterovy sbírky uložené v muzeu, Lumíra Moučky, výstavky trojrozměrných čínských artefaktů z Holzmaisterovy sbírky.