„Byla objevena v Sakkáře před sto lety a část z ní prodána do Fieldova přírodovědného muzea v Chicagu,“ objasňuje historii hrobky vedoucí muzea Jana Martínková. „V našich prostorách jsou zdokumentovány obě části: jak egyptská, tak i americká,“ doplňuje.

Součástí expozice jsou fotografie a kreslené dokumenty doplněné trojrozměrnými předměty. „Je to model celé hrobky a originály jsou zapůjčeny ze staroegyptské sbírky Národního muzea v Praze a našeho,“ informuje.

Součástí je nová publikace vydaná právě k vystavované hrobce. „Dokumentuje vše, co se týká nejen minulosti hrobky a života prince Venisancha,“ konstatuje Martínková. Zájem o starý Egypt, kterému se moravskotřebovské muzeum intenzivně věnuje, je dán také tím, že vlastní staroegyptskou kolekci.

„Je součástí Holzmaisterovy sbírky, a proto také spolupracujeme s Náprstkovým muzeem,“ říká Jana Martínková. Právě tomu zapůjčili mumii princezny Hereret. Nyní je součástí výstavy o starověkých Thébách v Praze. Letošní antropologický výzkum se zaměří na mumie nacházející se u nás.