„Abychom dostáli názvu výstavy, přivezli jsme do Prahy naše největší poklady, které ve sbírkovém fondu uchováváme. Jsou to originály renesančních uměleckých památek, především flanderská tapisérie z počátku 16. století a mramorové medailony s reliéfními portréty Ladislava z Boskovic a Magdalény z Dubé. Kromě nich jsme do výstavy zařadili i mnoho dalších předmětů, které charakterizují sbírku muzea jako celek. Jsou to například exponáty z Holzmeisterovy mimoevropské sbírky včetně dvojité rakve s mumií Egypťanky Hereret či prehistorické kamenné nástroje či různé církevní a cechovní památky,“ říká autorka výstavy a ředitelka Městského muzea v Moravské Třebové Jana Martínková.

Scénograficko – architektonické řešení a realizace výstavy daly pořádnou práci – instalace některých exponátů totiž nebyla úplně snadná

„Technicky nejsložitější byla manipulace s mramorovými medailony, na něž se musely vyrobit speciální podstavce. K jejich zvednutí bylo potřeba čtyř mužů,“ vysvětluje Pete Kolínský, jenž měl instalaci na starost. A dodává pro případné rodinné návštěvy: „Myslím, že výstava obsahuje spoustu exponátů, které se budou líbit i dětem. Například stolička mamuta. Každý předmět tu má navíc svůj příběh.“

Platí to i o nejvzácnějším renesančním skvostu, kterým je kamenná brána. I ta je na výstavě k vidění. „Brána je takovým překvapením pro návštěvníky,“ říká Kolínský. „Přenesli jsme ji sem v jakési spirituální podobě, což si bezesporu památka jejího významu zaslouží. Představit ji jenom na fotografiích by bylo málo.“

Výstava Poklady Moravské Třebové potrvá do 1. února. Za zmínku stojí, že jde o poslední výstavu, kterou Národní muzeum v tomto paláci pořádá. S rodinou Lobkowiczů mu totiž končí smlouva. Napříště přenese své aktivity do budovy Federálního shromáždění, která se příští rok otevře veřejnosti.

(zaj)