„Je to jeden z nejzásadnějších počinů letošního ročníku,“ dodává dramaturg a umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Skladatelka svěřila hlavní roli Mojžíše vynikajícímu Ivanu Kusnjerovi. „Nesmírně pozitivní pocit mám ze spolupráce se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK. Jsou velmi vstřícní a respektují moji partituru,“ chválí vedle orchestru i pěvce. Obrazová projekce z Mojžíšovy hory Sinaj, kde přední česká skladatelka pobývala, obohatila jedinečnou premiéru o nevšední zážitky. Patronem festivalového pořadu, který natočila Česká televize, se stal Deník. Na snímku Gabriela Beňačková.

Úspěšnou Světovou premiéru mělo včera v Litomyšl oratorium Mojžíš české skladatelky Sylvie Bodorové. Skladbu autorka zkomponovala na objednávku 50. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Oratorium Mojžíš provedlo na nádvoří zámku několik hudebních těles- Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražský filharmonický sbor, Kühnův dětský sbor, sólové party zpívala například Gabriela Beňačková nebo Ivan Kusnjer a ovace sklidila i sólová hráčka na bicí Markéta Mazourová. Právě Světové premiéře oratoria Mojžíš věnovala redaktorka Tereza Brázdová dnešní festivalové okénko.

Festivalové okénko Terezy Brázdové si poslechněte ZDE.

Ve čtvrtek přijel do Litomyšle výkonný ředitel VLP Stanislav Žiačik. „Považujeme za velkou čest, že jsme se mohli stát partnery festivalu,“ řekl pro uvedení světové premiéry na jubilejní 50. Smetanově Litomyšli. „Regionální noviny jsou zastřešeny pod jednou značkou Deník. Tuto sílu používáme k tomu, abychom podporovali krásné projekty jako je festival Smetanova Litomyšl.“ Setkal se s autorkou oratoria Sylvií Bodorovou.


Velkým úspěchem a potleskem stojícího publika ve vyprodaném prostoru zámku v Litomyšli skončila ve čtvrtek 3. července 2008 premiéra nově napsaného oratoria Mojžíš Sylvie Bodorové.
Skladatelka napsala toto dílo na objednávku Mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl k jeho 50. jubilejnímu ročníku. Po úspěšné premiéře Sylvie Bodorová řekla:
„Jsem moc ráda, že se premiéra Mojžíše tak vydařila. Organizátorům festivalu jsem za tuto velkou příležitost velmi vděčná a těší mne, že posluchači reagovali na moji hudbu tak spontánně. Výkony interpretů a všech těles byly výborné, to je pro nově uváděné dílo vždy velmi důležité. Přeji festivalu Smetanova Litomyšl a jeho organizátorům nejméně dalších padesát úspěšných ročníků, je to naprosto skvělý festival!“
Ve stejnou dobu, kdy probíhaly přípravy a zkoušky na provedení oratoria Mojžíš, uváděl v Německu sérii 13 provedení skladby Terezín Ghetto Requiem
Sylvie Bodorové barytonista Lars Grünwoldt /Německo/ spolu se Smyčcovým kvartetem Rimského Korsakova /Rusko/.
Sylvie Bodorové v současné době dokončuje Karlovarskou předehru pro symfonický orchestr na objednávku festivalu Dvořákův podzim v Karlových Varech, která zde bude uvedena 12. září 2008.