Česká skladatelka Sylvie Bodorová složila na objednávku Smetanovy Litomyšle oratorium Mojžíš. S myšlenkou podobné skladby od Sylvie Bodorové přišel umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský už před lety: „Znám sdělnost hudby paní skladatelky.“
Již roce 2002 při provedení jejího oratoria Juda Maccabeus v Litomyšli dramaturg Stříteský v hlavě skládal programovou mozaiku padesátého ročníku. A právě tehdy došel k závěru, že jubilejní ročník musí přinést i úplné novinky, premiéry, že padesátá Smetanova Litomyšl nemá být pouze osvědčenou přehlídkou klasiky, ale také musí přinášet nové cesty, nový pohled do budoucnosti, což premiéra díla na biblické téma naplňuje: „I proto jsme – mimo jiné – zvolili na závěrečný koncert tři mladé pěvkyně. Možná nejsou tolik známé, ale symbolizují tu naději stejně jako nové dílo soudobé hudby Mojžíš,“ říká umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.
Na samém začátku stála myšlenka na zrod univerzálně platného díla, které ale nebude oslavou jedné konkrétní události, jednoho člověka, ale něčeho vyššího. „Padesátý ročník nemůžeme vnímat jako úzce teritoriální. Smetanova Litomyšl má jako kulturní fenomén docela určitě širší konotace,“ domnívá se umělecký ředitel.
Na tématu biblického příběhu Mojžíše se shodli se skladatelkou na svatbě dirigenta Leoše Svárovského, a to v Litomyšli před třemi lety, když se předtím dohodli, že budou nad tématem přemýšlet každý zvlášť. Nakonec zjistili, že byli vedeni jedním myšlenkovým proudem.
„Věděl jsem, že to nebude laciná záležitost,“ vzpomíná na rok 2005, kdy se Sylvií Bodorovou definitivně domluvili podmínky. „Dva roky práce představují nejen desítky tisíc not, které skladatelka musela vymyslet a zapsat, vždyť půjde o 75 minut zcela nové hudby, je to především a zejména vrcholný kumšt,“ přibližuje rozsah vokálně-instrumentálního díla Vojtěch Stříteský. Skladatelce dal volnou ruku v návrhu obsazení oratoria a pak s ní průběžně celou kompozici a výběr interpretů konzultoval.
Světovou premiéru oratoria Mojžíš uslyší posluchači ve čtvrtek 3. července na druhém zámeckém nádvoří v Litomyšli. Česká televize z koncertu připravuje záznam.