Pilotní expozicí Smetanovy výtvarné Litomyšle je letos výstava vzácné sbírky kreseb a olejomaleb Bohuslava Reynka. Básník a grafik svá niterní díla nikdy nevystavoval, a tak zůstala skrytá před očima veřejnosti. Nyní, při příležitosti výročí čtyřiceti let od úmrtí autora, je v Litomyšli poprvé vystaven jejich ucelený soubor. Expozici doplní slavné grafiky. Pro díla navrhl architekt Josef Pleskot do duchovních prostor ekumenické kaple zámeckého pivovaru speciální mobiliář, který vytváří jakýsi oltář se čtrnácti zastaveními.

V Galerii Miroslav Kubík vystavuje své poslední práce Aleš Lamr, kterého lidé vnímají spíše jako autora výtvarného řešení známých objektů. Mimo jiné pracoval ve Františkových, Jánských a Mariánských Lázních, Divadle na provázku a známé jsou i jeho nástěnné a stropní malby z pracovny prezidenta Václava Havla.

Unikátní exponát se objeví za přísných bezpečnostních podmínek v polovině června v novém kostele Církve bratrské. Podruhé v České republice bude vystavena Zlatá slza naděje LacrimAu od umělce Federica Díaze. Byla hlavním lákadlem českého pavilonu na výstavě Expo 2010 v Šanghaji. Poté byla k vidění ve Vítkovickém zámku. A v červnu uvidí lidé deset dní pozlacenou plastiku vysokou osmdesát centimetrů a širokou půl metru v Litomyšli. Tuto výstavu pořádá Galerie Zdeněk Sklenář.

Galerista Zdeněk Sklenář letos slaví padesát let a k narozeninám si udělal radost. „Sehnal obrazy, které mu kdy prošly rukama a které by chtěl ještě někdy držet. Ve své litomyšlské galerii tak vystaví nejnádhernější díla českého umění dvacátého století. Ve výčtu autorů nechybí jména, jako jsou Jan Zrzavý, Emil Filla, Toyen, Václav Boštík nebo Antonín Slavíček. Mezi díly se objeví i obraz Františka Kupky Élevation IV, který se svojí vydraženou cenou 23 milionů korun drží rekord českých aukcí,“ sdělil ředitel festivalu Jan Pikna. Na závěr festivalu Zdeněk Sklenář připravuje expozici krále pop–artu Andy Warhola.

Skleněné plastiky vystaví v Portmoneu Martin Janecký. „Pochází z Čech, ale žije v USA, kde je uznávaným sklářem. V České republice prakticky nevystavuje, ale pro Smetanovu Litomyšl a Portmoneum vytvořil sérii plastik na motivy Váchalových postav z knihy Ďáblova zahrádka,“ přiblížil expozici Jan Pikna.

Novinkou letošního ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle je performance, a to v podání Milana Grygara. Všímá si zvuků, které vznikají při kresbě a snaží se obraz se zvukem propojit. Později zvuky zaznamenal do grafických partitur, jde o jakési noty, které se muzikanti snaží hrát. Lidé uslyší tvůrčí zvukově – výtvarnou dílnu.

Kam na festivalu za uměním


Bohuslav Reynek: Mezi nebem a zemí (11. 6. – 6. 7., zámecký pivovar)

Aleš Lamr: Lov začíná očima (11. 6. – 31. 7., Galerie Miroslav Kubík)

Federico Díaz: Slza naděje – LacrimAu (18. 6. – 26. 6., nový kostel Církve bratrské)

Haushoferova krajinářská škola (28. 5. – 10. 7., Galerie Kroupa)

Hluboká přitažlivost (11. 6. – 30. 6., Galerie Zdeněk Sklenář)

Andy Warhol (3. 7. – 10. 9., Galerie Zdeněk Sklenář)

Zdeněk Sýkora: Geometrické kompozice 1961 – 1962 (12. 6. – 31. 8., White Gallery v Osíku)

Grafické partitury Milana Grygara (19. 6. v 15.30, nový kostel)

Martin Janecký: Herbarium (26. 6. – 31. 8., Portmoneum – Museum Josefa Váchala)

Jeden ze čtyř (3. 6. – 25. 6., Dům U Rytířů)

Jiří Hejna: Vesmír je jako Pták Ohnivák (30. 6. – 28. 8., Dům U Rytířů)

Jiří Kolář (18. 6. – 4. 9., Městské muzeum a galerie Svitavy)

Nový kostel Církve bratrské – Fránek, Malich, Cigler (prohlídky: 11., 12., 18., 25., 26. 6. a 2. a 3. 7.)

Lucie Suchá: Na cestě (10. 6. – 5. 7., Červená věž)

Adolf Kašpar: Filosofská historie (10. 6. – 30. 10., rodný byt Bedřicha Smetany)

Ilija Dorovský: Pohled zvenčí (10. 6. – 4. 7., zámecký pivovar)