„Když mi bylo čtrnáct let,  dostal jsem první fotoaparát. Byl to jeden z mých dětských koníčků,“ svěřil se Miroslav Sychra. Měl také, jak sám tvrdí, to štěstí, že jej přijali na uměleckou průmyslovku do Brna na obor fotografie a poté ještě na akademii múzických umění. „Fotografováním se živím  více než třicet let a už mi to asi zůstane až do smrti,“ podotkl fotograf.

Nejraději vzpomíná na mladá léta. Pro mládež do pětadvaceti let se v socialistickém Československu pořádaly řady fotosoutěží. „Ani neumím spočítat, kolik jsem jich vyhrál. Byli jsme mladí a svobodní,“ vzpomínal fotograf. Na počátku jej ovlivnil učitel z Brna, K. O. Hrubý. „Po jeho vzoru jsme všichni fotografovali venkov, krajiny a lidi. Později jsem se soustředil na zátiší. Ta fotografuji dodnes,“ uvedl Miroslav Sychra.   

Poklady v krabicích

Svitavský fotograf má doma krabice plné negativů, diapozitivů, CD a DVD. „Váží desítky kilogramů. Až budu psát závěť, všechno odkážu městskému muzeu,“ řekl Miroslav Sychra.   

Před dvaceti lety začal Miroslav Sychra na svých snímcích zachycovat Svitavy. „Nastřádal jsem velkou zásobu. Řekl jsem si, že z vybraných udělám výstavu,“ sdělil fotograf. Na záběrech je nejčastěji náměstí Míru a park Jana Palacha. „Nemáme zámek, ale vždycky jsme tu měli bohaté fabrikanty.  Po těch zbyly nádherné vily a park. Náměstí je unikátní, dlouhé, má krásné podloubí a je velice fotogenické,“ popsal Miroslav Sychra. Fotit město podle něho není umění, ale řehole a poctivá práce. „Chce to hodně trpělivosti, času a štěstí na počasí. Trocha talentu neuškodí,“ dodal  fotograf.
Výstava nazvaná „Dvacet let s fotoaparátem po Svitavách“ začíná ve Fabrice dnes v sedmnáct hodin.

(ap, kk)