Výstava se koná u příležitosti stého výročí konání desátého podzimního salonu v Paříži.

Velká mecenáška

Unikátní obrazy zapůjčila do galerie v Osíku u Litomyšle  Meda Mládková, nejznámější sběratelka a mecenáška umění  v Čechách.  „František Kupka by měl jistě velkou radost, kdyby mohl vidět svou výstavu v jedné z nejkrásnějších galerií, které Česko má," řekla Meda Mládková. Mecenáška a její manžel Jan  nebyli jen těmi, kteří shromáždili  největší a nejvýznamnější privátní sbírku děl Františka Kupky. Manželé Mládkovi přispěli také k propagaci díla malíře Kupky a svoji sbírku darovali hlavnímu městu Praha. „Meda Mládková se osobně s Františkem Kupkou znala. Je jedna z mála žijících lidí, kteří s ním o díle debatovali. V padesátých a šedesátých letech žila v Paříži a studovala historii na Sorboně, a tak se dostala ke Kupkovi," vysvětlil Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti a zástupce nadace. Díky Medě Mládkové jsou obrazy malíře Kupky zastoupené ve všech veřejných galeriích ve Francii.

Výstava Kupky v soukromé White Gallery  v Osíku není v letošním roce poslední. „Po Františku Kupkovi chceme v naší galerii představit první dámu  české výtvarné scény Adrienu Šimotovou. Výstavu jejích prací zahájíme čtrnáctého července," uvedl Martin Janda, majitel galerie.

Na závěr roku vystaví v galerii v Osíku díla své maminky, malířky Ludmily Jandové, která jsou uložena ve White Gallery v depozitáři.  „Spolupráce s Medou Mládkovou bude pokračovat projektem, na kterém děláme více než rok. Jde o expozici děl z našeho depozitáře v Museu Kampa v Praze," dodal Martin Janda.