Masopustní průvod začíná. V jeho čele jede povoz tažený koňmi, který veze muzikanty. Za ním si vykračují maškary. Nechybí kominík, ženich a nevěsta, medvěd, klauni, policista, cikánka nebo zdravotní sestra. Velkou pozornost budí anděl se zlatě pomalovaným obličejem a velkými křídly. Průvod se zastavuje u každého domu. Postupem času jsou ale už některé masky unavené. Aby ne, lidé nalévají maškarám slivovičku, někde také rum. A navíc… Vendolí je dlouhé zhruba osm kilometrů. Průvod ujde ale více, asi dvanáct kilometrů.

Tradici masopustu oživila ve vesnici parta dobrovolníků před devíti lety. Masopust se přitom ve Vendolí konal zhruba před třemi desítkami let, ale potom upadl. Letos se objevili v převlecích i mladí lidé. „Přibrali jsme mezi sebe mládež. Potřebujeme postupně průvod omladit. Navíc tak tradici po nás jednou převezmou. Někteří jsou z rodin, které se na masopustu už podílejí, a jiní se přihlásili sami,“ řekl Oldřich Hladík.

Za devět let si lidé už na masopust zvykli. Na maškary již většinou čekali před domy. A rozhodně ne s prázdnýma rukama. Maškary si pochutnaly na tradičních koblihách, klobáskách, ale také třeba na teplých řízcích, bramborácích, chlebíčkách nebo domácích zákuscích. Hospodyně nalévaly kávu, svařené víno i slivovičku nebo rum. Masopustní průvod skončil až večer, a to na zábavě, kde se maškary slavnostně odmaskovaly.

Příští rok si ve Vendolí připomenou již deset let od oživení masopustu. Na výročí se připravují už nyní. „Chceme mít větší počet muzikantů i masek. Navíc s námi zase půjdou maškary, které už nechodí. Jde o hasiče nebo lehkou děvu. Vrátí se také lidé, kteří s námi začínali,“ dodal Oldřich Hladík. Je moc rád, že se tradice rozvíjí a lidé se přidávají. Je vidět, že lidé to dělat chtějí. Neděláme to pro peníze. Myslím si, že se lidé na masopust těší a tato akce je stmeluje,“ míní Hladík. Všichni se už těší na příští jubilejní ročník.