„Těšit se můžete na vše, co k masopustu patří, včetně tradičního průvodu masek po náměstí,“ popisuje program kurátorka akce Simona Valachová.

Akce začne ve 13 hodin dílničkou pro děti, na které se budou zdobit papírové škrabošky. Ve 14.00 hodin od pana starosty převezmou maškary klíč od města. Velký průvod masek s lidovou hudbou projde z muzea na náměstí, kde poličští ochotníci chystají humorné vystoupení. Masopustní taškařici zakončí tradiční pohřbení basy a vrácení klíče od města, a to od 16.30 hodin. Celou dobu bude v atriu muzea zajištěna zábava pro děti i hravé dospělé, jako je třeba házení jelitem.

Tradiční masopust ve Svitavách  

Kdy: 2. března od 13 hodin
Kde: Svitavy – náměstí Míru

V sobotu ovládne svitavské náměstí tradiční masopust a zabijačkové hody. Už po šestnácté.

Do Svitav se po dvou letech vrací brněnská agentura Rex. Příchozí si tak můžou užít tradiční lidovou veselici, jejíž kořeny se váží už ke středověku,

v lehce jiném pojetí než třeba vloni. „Loňský průvod zajišťovala skupina z Vortové. Platí však dohoda, že jeden rok jsou Vortováci na Veselém Kopci, další rok ve Svitavách,“ připomíná Blanka Čuhelová, ředitelka Městského muzea a galerie.

Průvod masek vyrazí ve 13.30 hodin od kašny v dolní části náměstí. Doprovodí je dechová hudba Poličanka. Masopustní družinu tvoří nevšedně rozmanité maškary. V průvodu nechybí kobyla, židé, myslivec, Turek, kominík, medvěd či voják. Před starou radnicí bude průvod očekávat starosta David Šimek, kterého masky požádají o povolení k obchůzce. Pak maškary zamíří do horní části náměstí a bude následovat pestrý program agentury Rex. „Návštěvníky mažeme sazemi, zejména kominík, jedná se o zvyk pro štěstí, ale zároveň zlomyslnost masek. Ty si můžou dovolit různé zlomyslnosti k divákům včetně lechtivých narážek. Blíží se jaro a masopust je také předzvěstí přicházejících dnů plodnosti,“ vysvětluje jeden ze zvyků Radim Dufek z agentury Rex.

Ve 13 hodin začne v horní části náměstí masopustní jarmark. „Můžeme se těšit na klasické zabijačkové dobroty,“ zve Blanka Čuhelová. Tlačenka, ovar, jelítka, jitrnice i chléb se sádlem… Návštěvníci se budou moci občerstvit i medovinou, svařeným vínem, čajem nebo pivem.