Je to akce spojená s vánočním jarmarkem a dalšími aktivitami městského muzea a galerie.

Program v Muzeu esperanta je díky obětavosti manželů Anny Vyšinkové a Jiřího Vyšinky z Vracova. Když se doma zmínili před svoji známou, že mají jet do Svitav na marcipán, odpověděla jim, že tam jet musí, protože v rozhlase slyšela krátkou relaci o Muzeu esperanta i o marcipánových Vánocích. Tato zpráva je překvapila, ale současně i potěšila. Ani špatné počasí je tedy neodradilo od cesty do Svitav. Vždyť akce je plánována téměř s ročním předstihem, protože esperantisté mají akcí mnoho a před Vánoci obzvlášť.

Protože minulý rok nemohla Anička z celodenní výuky modelování marcipánu mluvit, zapůjčili jsme pro ni od ředitele kulturního centra Fabrika Petra Mohra mikrofon. Pro velký zájem o modelování jsme připravili i více pracovních stolů a více židlí i pro čekající. A protože bylo v muzeu občas rušno jako na tržišti, mikrofon se opravdu osvědčil. Děti dobře slyšely pokyny paní učitelky, rodiče nebo prarodiče se mohli dále bavit či nakupovat marcipánové figurky nebo těsto pro další domácí tvorbu. Mezi hosty byli i zástupci vedení města a esperantisté z různých koutů republiky. O spokojenosti hostů vypovídají i záznamy na pěti stránkách návštěvní knihy muzea. Akce je prezentována nejen u nás, ale i v zahraničních esperantských listech. Minulý měsíc proběhla krátká relace o našem muzeu i ve francouzské televizi.

Letos získalo sto osm dětí pamětní listy, které je možno dle své fantazie dále domalovat. Děti vyrobily více jak 330 marcipánových figurek, na kterých si doma pochutnají nebo si je přidají do své loňské a předloňské sbírky. Figurky, které vyrobila při výuce Anička Vyšinková, budou rozdány dle uvážení učitelů mezi děti v Mateřské školce Moravská Chrastová a mezi děti ve Speciální základní škole ve Svitavách. Možná příště půjdou figurky právě do vaší školy či školky. Již nyní se těšíme na vaši návštěvu v příštím roce v Muzeu esperanta ve Svitavách v Ottendorferově knihovně.

LIBUŠE DVOŘÁKOVÁ