Ve svitavském centru denních služeb sedí u počítače několik zdravotně postižených lidí a bedlivě sledují monitor, na kterém se objevují pestrobarevné motivy. Hledají inspiraci pro svá budoucí díla. „Hledám konkrétní obrázek, kterým se budu inspirovat," svěřuje se Marián Zahradník. Podle pracovnic svitavské charity patří k nejzapálenějším malířům ve Světlance. Vedle něho sedí další výtvarnice. „Dívám se na obrázky, podle kterých bych mohla namalovat svůj," přidává se také Monika Kumpertová.

Vosk a žehlička?

Ve vedlejší dílničce už se pilně pracuje. Jeden ze starších uživatelů centra zde žehlí. A proč má k tomu voskovky? Těmi maluje po žehličce. Barva se pomalu roztéká. „Mám rád všechny barvy. Rád něco tvořím a moc mě to baví," říká Zdeněk Bureš. Pak žehličku bere opatrně do rukou a tiskne na papírovou čtvrtku. Nástroj hospodyněk posunuje po papíře, krouží s ním a vytváří neuvěřitelné ornamenty. „To je technika, která se jmenuje enkaustika. Pomocí žehličky roznášíme a roztíráme vosk po papíře," vysvětluje pracovnice Světlanky Miriam Holubcová.

Tato metoda je vhodná pro všechny, kteří si chtějí hrát s barvami. „Je dobře, že se i zdravotně postižení lidé věnují výtvarným pracím. Je to pro ně něco nového, vytrhne je to z jejich stereotypu a vidí výsledek své práce," poznamenává Miriam Holubcová.

Mezitím už se ke stolu blíží také Monika a Marián. Berou si plátno a míchají barvy. Bílá se po chvíli pod jejich rukama mění. Barvu nanášejí štětcem, houbičkami, hadříky. „Vybírají si většinou abstraktní motivy. Záleží na jejich pocitech, představivosti každého z nich. Pracují s vlastní fantazií," hodnotí Gabriela Kleinová, vedoucí denního centra.

Abstraktní umění

Monika bere do rukou převážně modrou barvou. „Maluji dobrou náladu," říká mladá výtvarnice. Marián volí zelenou, okrovou i modrou. Své dílo završuje červenou. „Ve svém obrázku vidím moře, trávu, písek a oko," míní Marián. Díla, která vznikají během výtvarného tvoření jsou zajímavá.

Výtvarné činnosti hendikepovaným lidem pomáhají. „Rozvíjejí nejen jejich fantazii, ale i jemnou motoriku," dodává Gabriela Kleinová.