Její členové se sešli po patnácti letech a připravili pro své dávné, současné a také budoucí příznivce hudební pásmo. Během večera uvedou do prodeje publikaci pojednávající o hudebních i nehudebních osudech svojí kapely.

Hudební show

Skupinou prošla vedle těch, kteří byli jejími stálicemi od samého počátku – Jan Rychtařík, Michal Müller a Milan Bartoš – celá řada hudebníků, jako jsou saxofonisté Milan Březina a Radek Zeman, baskytaristé Ladislav Urban a Jaroslav Šípek, bubeníci Stanislav Dostál, Jiří Vodehnal a Jiří Kožený, (příležitostně s kapelou bubnoval také Vojtěch Dostál), zpěvačky Kamila Popelková, Miroslava Zenklová a Jana Lukášková (dnes Gultová), zpěvák Petr Krčmář, zvukař Miroslav Vodehnal a vysokomýtští hudebníci bratři Josef a Jiří Vondráčkovi (kytara a housle), bubeník na perkuse Jiří Šafránek a také zvukař Jiří Drašnar.

Skvělou hudební show, na níž jste všichni zváni, doplní hudební přátelé Homo ludens – slavné punkové kapely Litomyšlska – EchoEcho z Lubné, která ohlásila návrat na scénu po celých dvaceti letech a litomyšlská skupina 3045 mám tě rád Maruško, jejímž členem je také bývalý zpěvák Homo ludens Petr Krčmář.

Pravdivý příběh Homo ludens

close zoom_in Z dějin českého hudebního undergroundu. Tento měsíc spatří světlo světa stostránková publikace věnovaná věhlasné litomyšlské undergroundové kapele Homo ludens. Po úvodním článku o ní, který vyšel vloni v příloze knihy o sametové revoluci a vzbudil nebývalý ohlas, připravila nyní trojice autorů Martin Boštík (Regionální muzeum v Litomyšli), Michal Theodor Müller a Jan Rychtařík (členové kapely) k vydání rozšířené zpracování jejích příběhů doplněné zejména o období let 1988–1994, obrazovou dokumentaci a edici asi tří desítek dochovaných zhudebněných textů.

Někdy až romantický příběh skupiny se odvíjí od jejího zrodu pramenícího z nadšení několika mladých Litomyšlanů. Pokračuje koncertováním na různých soukromých akcích sledovaných Bezpečností a v předlistopadových dobách vrcholí přátelstvím s brněnským disidentem Petrem Cibulkou, jemuž pomáhali rozmnožovat samizdatové tisky, upravovat hudební nahrávky atd., a sledováním Státní bezpečností. Ta založila samostatné svazky na čtyři členy kapely – Jana Rychtaříka, Miroslava Vodehnala, Jiřího Drašnara, Josefa Vondráčka a jejich neodmyslitelného souputníka Romana Kováře.

Po roce 1989 nastává hudební boom kapely, rozvíjí se spolupráce s pražskou skupinou Hokr. Jejím strůjcem byl v Litomyšli vyrostlý zpěvák Jiří Bílý, který v Hokru působil počátkem 90. let. Kapela koncertuje v pražských klubech, vystoupila v Brně spolu s Garáží, Progresem 2 či kapelami Z kopce a Mňága a Žďorp, absolvovala turné po jižních Čechách atd.

Kniha o kapele

V okolí skupiny se v roce 1990 zformoval Art Music Club Litomyšl v čele s Janem Rychtaříkem a Bohuslavem Limberským, který na různých close zoom_in místech v Litomyšli – U zeleného věnce, U černého orla, v Lidovém domě – pořádal koncerty amatérských kapel. Na jeho činnost pak v roce 1994 navázal dnešní Music Club Kotelna Litomyšl. Součástí publikace je také pojednání o hudebním dění ve městě na počátku 90. let. Vyprávění vrcholí kapitolou o vzpomínkovém hudebním CD, které v roce 1995 vydala firma Inter Music Trade. Jeho grafiku s hudebním motivem Litomyšle, která se objeví i na obalu této knihy, vytvořil bratr jednoho z autorů textu František Müller.

Publikace vznikla a je vydána ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli, jež pro tuto činnost uvolnilo svého zaměstnance, který práci na textu vedl. Vychází díky finanční podpoře města Litomyšle, sponzorů a skvělé spolupráci s grafikem Milanem Lipavským z České hospody v Hrušové. Ten knihu vytvořil za zlomek skutečné hodnoty odvedené typografické práce.

K dostání bude kniha v místních knihkupectvích a za bezkonkurenčně nízkou cenu také v restauraci v Lidovém domě, kterou provozuje jeden ze zakladatelů skupiny Jan Rychtařík.

Ukázky textů Homo ludensPOŽÁR
(hudba Ladislav Urban, text Michal Müller)

Rudý oheň vzplál
ve tmě nás okrádá
než se ho podaří uhasit
stačí si všechno vzít
ráno je pach
cítit dlouhý sáh
spáleniště bez života
krajina pustá
kdy se sem vrátí svět
náš druhej svět
…a druhá kultura
a druhá kultura.


KOMUNISTA

(hudba Homo ludens, text Michal Müller)

Já jsem mladý komunista
věřím všemu, co se chystá
budoucnost mám zajištěnou
když se stane to, co píšou
Marx, Engels a taky Lenin
jsou vedle mě jenom stín
znám se s mnoha komunisty
bez problémů rejstřík čistý.
A ty, co nejsou s náma
budoucnost nezajímá
komunisté nikdy nelžou
stále, stále, stále, stále se dřou
stroje za mě budou makat
v práci budu jenom chrápat
a potom opět přijdu z práce
najím se a chrápu zase.
Nebudu se rozčilovat
jsem rád, že můžu pracovat
k pití se už vůbec neznám
jenom mléko na chuť si dám
a vy, co mi nevěříte
za pár let se přesvědčíte
všechno skoro zadarmo
nepracujem nadarmo.

MARTIN BOŠTÍK