Mecenáši jsou první, kteří mají o programu 2019 nejvíce informací. Oficiálně bude prezentován až koncem ledna v pražském Rudolfinu.

Do festivalového rozpočtu díky dárcům vloni přišlo přes 1,6 milionu korun. „Mecenáše zveme na speciální akce, zvláště na společenské setkání při příležitosti představení programu následujícího ročníku nebo na setkání mecenášů během festivalu,“ upřesnil ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

RUSKÁ SOPRANISTKA

Hvězdou letošního 60. ročníku festivalu byl Javier Camarena. Smetanova Litomyšl 2019 nabídne další jedinečné koncerty.

„Velkým lákadlem bude galakoncert operní divy Olgy Peretyatko Mariotti,“ řekl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. Ruská koloraturní sopranistka je pověstná lehkostí projevu, zajímavým zabarvením hlasu a skvěle zvládnutou technikou. Spolu se soustředěnou pílí je to hvězda par excellence.

„Návštěvníci se mohou těšit také na nová nastudování Dalibora, Dvořákovu Svatou Ludmilu, Hry o Marii Bohuslava Martinů nebo rockovou operu Jesus Christ Superstar. Chystáme nový pořad Il Giardino Sospiri Magdaleny Kožené či hostování Velkého Čajkovského orchestru z Moskvy,“ dodal Vojtěch Stříteský.

V loňském roce vedení Smetanovy Litomyšle uzavřelo partnerství s Českou filharmonií. „Je skvělé, že u nás každý rok bude účinkovat. Na to jsme velmi pyšní. Také jsme uzavřeli dohodu o spolupráci s Adamem Plachetkou, takže ten u nás bude zpívat každý rok po dobu následujících tří let. V programu máme koncerty přesahové do jiných žánrů, v rámci koncertu na přání se můžeme těšit na Ondřeje Brouska s Ondřejem Brzobohatým,“ prozradil Pikna.

Smetanova Litomyšl 2019 se uskuteční od 13. června do 7. července. Kompletní program bude odtajněn 30. ledna v 16.30 hodin ve Dvořákově síni v pražském Rudolfinu. Tradičně první březnovou středu, tedy 6. března, začne předprodej vstupenek. Koncem února ale bude možné už zakoupit vstupenkové balíčky. 

OLIVER PETR přišel na svět 12. prosince ve 20.37 hodin. Vážil 3,25 kilogramu a měřil půl metru. S rodiči Eliškou a Ondřejem bude bydlet v Litomyšli.
OBRAZEM: Právě jsme se narodili