Jak dobře znáte Jiřího Šlitra? Otestujte své znalosti v kvízu na konci článku:

Ze své herecké topornosti dokázal udělat přednost, za což vděčil nejen kolegovi a kamarádovi Jiřímu Suchému, ale i leckterým režisérům, třeba Jánu Roháčovi nebo Jiřímu Menzelovi, kteří měli pro poetiku S&Š ve svých snímcích pochopení.

| Video: Youtube

Především ale Jiří Šlitr založil s Jiřím Suchým a Ferdinandem Havlíkem v roce 1959 nové divadlo, jež nazvali Semafor. Už první hra Člověk z půdy odstartovala zlatou éru této naší legendární scény, jíž prošla celá řada osobností: Eva Pilarová, Naďa Urbánková, Hana Hegerová, Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Olmerová, Karel Štědrý, Věra Křesadlová, Miroslav Horníček, Yvonne Přenosilová, Zuzana Burianová, Jiří Grossmann, Miloslav Šimek nebo Pavel Sedláček.

Od narození Jiřího Šlitra ve čtvrtek uplyne 100 let. Přečtěte si o umělci a jeho životě více:

Jádrem Semaforu ovšem zůstávali Suchý a Šlitr, který psal pro pořady a recitály divadla drtivou většinu hudby. Jako herec se poprvé na jevišti představil v roce 1962 v Jonášovi a tingl-tanglu, a to víceméně z nouze, neboť se rozpadl první zdejší herecký tým. Jeho naivní herectví ale fungovalo. A tak se kromě skládání stali oba Jiří i dvojicí hereckou, což využívali čas od času také filmoví režiséři (účinkovali tak spolu ve snímcích Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu, Bylo nás deset).

Poměrně záhy zazněl Šlitrův hlas i na deskách, mezi prvními byly duety Chybí mi ta jistota a Tu krásu nelze popsat slovy. V roce 1963 získal 20. místo v anketě Zlatý slavík, o rok později byl už šestý. Podílel se na televizních a rozhlasových pořadech (Plakala panna plakala, Recitál '64, Půlnoční párty S+Š – nedávno vydal Radioservis).

close Jiří Šlitr a Jiřím Suchým v ateliéru info Zdroj: Profimedia zoom_in Jiří Šlitr a Jiřím Suchým v ateliéru

Šlitr také výtečně lyžoval, hrál tenis, tancoval, rád řídil auto a motorku. Alkohol příliš nemusel, i když abstinent nebyl. Kouřil jen příležitostně a to fajfku. S oblibou cestoval a měl slabost pro dívky. Významně ovlivnil domácí popovou hudbu i tvorbu dalších studiových scén.

Zemřel v pouhých 45 letech, 26. prosince 1969, kdy se otrávil svítiplynem ve svém ateliéru. Po boku měl - skoro až symbolicky - mladou dívku.

Další kvízy Deníku zaměřené na rozličná témata si můžete vyzkoušet ZDE.