Pablo Atchugary, setkání první

Málo známé kresby průkopníka abstraktního umění, jimiž František Kupka ilustroval knihu Člověk a Země francouzského historika, geografa, a publicisty Eliséa Recluse, objevil Atchugary v muzeu na Kampě. Setkal se zde s ředitelem muzea Jiřím Lammelem, který před třemi lety koupil s galeristou Zdeňkem Sklenářem soubor Kupkových kvašů od dědiců sběratele Jindřicha Waldese. Druhé setkání uruguayského umělce s Kupkou, známého spíše nefigurativními cykly, patří Litomyšli. „Kvaše jsou plné emocí a původ jejich vzniku je zajímavý,“ uvedl sochař při prohlídce litomyšlské expozice v zámeckém pivovaru.

Dárek umělce Popelkovým

Stopu zanechal uruguayský sochař také v Poličce, kde svým přátelům, manželům Jolaně a Miroslavu Popelkovým, namaloval fresku na zdi v penzionu. Díky přátelství umělce s bývalým starostou Poličky Miroslavem Popelkou a Jiřím Lammelem zhlédnou jedinečný soubor Jihoameričané. Výstavu významného českého malíře Františka Kupky načasovali záměrně na konec roku, kdy v Uruguayi začíná letní sezona a do přímořského letoviska Punta del Este, přijíždějí bohatí turisté.

Soubor Člověk a Země, který zítra v zámeckém pivovaru končí, navštívilo za měsíc deset tisíc lidí. Světovou výstavu v rámci třetí Smetanovy výtvarné Litomyšle umožnil vstup mecenáše, a to Komerční banky.