Stane se tak v rámci oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město. Monografie má 616 stran a její rozměry jsou 195 krát 255 milimetrů. Několik měsíců na ní pracoval historik Milan Skřivánek. Na knize se podílel i litomyšlský fotograf Pavel Vopálka a autor využil kopie vzácných dokumentů, které se váží k historii města. Kniha měla být hotová už v létě, ale korektury se protáhly o dva měsíce.

Kniha ale nebude unikátní jen obsahem, ale také použitým materiálem. „Koupili jsme pro ni speciální papír, který se dováží z Itálie. Papír se nazývá garda a není úplně bílý, ale lehce zabarvený do žluta. Sehnali jsme rovněž zvláštní písmo z poloviny osmnáctého století. Jedná se o modifikaci renesanční antikvy,“ uvedl Jiří Lammel, který se podílí na vydání knihy Litomyšl 1259 – 2009, město kultury a vzdělávání.

Kniha je rozdělená do sedmnácti kapitol. Členění je chronologické. Začíná obdobím prvního osídlování. Autor se věnuje i Sametové revoluci a dílo dovedl až do současnosti. Čtenář si tak přečte i o letošním festivalu Smetanova Litomyšl nebo o sochách Aleše Veselého. „Kniha obsahuje i mapy, kresby a kopie cenných listin z Národního archivu v Praze. Je psaná s nadhledem historika a obyvatele Milana Skřivánka. Rozhodně ale nejde o encyklopedii,“ dodal Jiří Lammel.

Starosta Michal Kortyš slibuje, že do Vánoc bude publikace na pultech. Několik svazků bude zcela exkluzivních. Sedm set padesát knih bude mít ruční číslování. Nezapomínají ani na bibliofilské vydání. Sedmsetpadesátou knihu navíc radní v Litomyšli vydraží. Lidé knihu seženou za 750 korun. Držitelé karty Litomyšlana o stovku levněji. Půjde o jednu z nejrozsáhlejších knih o Litomyšli. Podobné monografie vyšly naposledy v devatenáctém a dvacátém století.