XI. Mezinárodní setkání krajkářek a IV. Bienále české krajky žilo městem celý víkend. Na jedenáctý ročník se sjelo třicet sedm vystavovatelů, což činilo dohromady sto šest lidí. Do Vamberka zavítaly krajkářky z celé České republiky, Německa, Španělska, Itálie, Anglie, Holandska, Maďarska, Belgie a v neposlední řadě také ze Slovenska.

Na pátečním slavnostním zahájení se sešlo mnoho příznivců a návštěvníků, stejně tak i představitelů politického života a zástupců krajů a měst. Pozvání na slavnostní akci přijali senátorka Václava Domšová, poslankyně Vladimíra Lesenská, poslanci Jiří Hanuš a Josef Ježek, zástupce ministra kultury České republiky a vzácní hosté ze zahraničí.

„Krajka se stala důležitým odvětvím průmyslu v mnohých zemích. Je to jeden z pilířů, na kterých se dá stavět. Našla uplatnění ve všech společenských vrstvách,“ řekl v projevu starosta města Vamberk Jiří Mazúch. „Že paličkování budoucnost má, o tom jsem přesvědčen,“ dodal.

Nad ruční prací se zamyslel i Josef Ježek. „Krajka je takový mimořádný artefakt, který nás provází po celý život. Je báječné, že má tady ve Vamberku takovou tradici,“ konstatoval poslanec.

Velkou slabost pro toto umění má Václava Domšová. „Nejen že je krajka krásná, je také skladná, nerozbitná a lehká, oproti českému sklu. Přeji, ať se krajce daří a ať se šíří její věhlas,“ sdělila ve své řeči senátorka Domšová.

Po slavnostním přestřižení pásky mohli všichni návštěvníci tradičního mezinárodního setkání krajkářek o víkendu obdivovat vystavené ruční práce. Na setkání krajkářek byly k vidění jak samotné krajkářky v akci, tak i jejich hotové práce. Ke koupi tam bylo vše, co je s paličkováním spojené. Na výstavě lákalo oblečení, krajková bižuterie, módní doplňky, ozdoby všeho druhu, nástěnná a prostorová krajka. „Nejdřív jsem paličkovala ozdoby, inspirovalo mě to a teď zkouším něco většího, trochu s tím experimentuji,“ ukázala své umění krajkářka Dana Vaňková. Veškeré pomůcky k výrobě nebyl problém sehnat. Herdule, paličky, nitě, bavlnky a předlohy.

Několik desetiletí tvoří i Jaroslava Perény. „Manželka ani nestíhá upaličkovat, co namaluje. Už léta vystavuje po celé Evropě. Teď dělá hlavně podvinky pro paličkované obrazy,“ informoval její manžel Michael Perény. Sama autorka přiznala, že vytvoření obrazu někdy trvá pár dní, někdy i týdnů nebo měsíců. Na mezinárodní setkání krajkářek jezdí už několik let.

Součástí programu v Městském klubu Sokolovna byla módní přehlídka Vamberecké krajky. Modelky ukazovaly oblečení pro plnoštíhlé, hedvábné spodní prádlo a společenské šaty doplněné krajkou. V Rychnově nad Kněžnou pak začala v šest hodin večer velká módní přehlídka „Krajka a oděv“ od firmy Czechoslovakia Models.

V duchu krajky se nesl celý červnový víkend. Slavnosti každý den doprovázela živé hudba za Sokolovnou. Akci ještě doplňovalo velké množství výstav – Jana Štefková a přátelé, Magická zahrada v krajkářské škole, Tři století české krajky a Milča Eremiášová - Krajky ve vamberském muzeu. V areálu Vamberecké krajky se konala expozice – Historie vzniku Vamberecké krajky – současné užití. V Rychnově n. K. jsou k vidění výstavy Eva Damborská – Proměny vlákna a Alena Lenka Čechová – Předběžná inventura.